Tunceli Valiliği, tutuklu Grup Yorum üyesinin Dersim'e girişini yasaklamış!
Haber
25 Temmuz 2022 - Pazartesi 09:00
 
Tunceli Valiliği, tutuklu Grup Yorum üyesinin Dersim'e girişini yasaklamış!
20. Munzur Kültür ve Doğa Festivali'nde sahne alacağı duyurulan Grup Yorum ve Grup İsyan Ateşi konserleri, 18 Temmuz’da Valilik tarafından uygun görülmeyerek yasaklanmıştı
Gündem Haberi
Tunceli Valiliği, tutuklu Grup Yorum üyesinin Dersim'e girişini yasaklamış!

FERSUDE - Ali Sinan Çağlar

 

20. Munzur Kültür ve Doğa Festivali'nde sahne alacağı duyurulan Grup Yorum ve Grup İsyan Ateşi konserleri, 18 Temmuz’da Valilik tarafından uygun görülmeyerek yasaklanmıştı. Hatta her iki grubun üyeleri, isim isim ayrıca belirtilerek bu yasak kararına eklenmişti. Oysa bu yasaklı listede ismi olanlardan, Grup Yorum üyesi Sevda Kurban'ın 19 Nisan 2022’den bu yana tutuklu olduğu ortaya çıktı. 

 

Sevda Kurban, tutuklanma sürecini TBMM’ye yazdığı mektupta şöyle anlatıyordu;

 

“19 Nisan 2022’de, Kamu Malına Zarardan verilen, yatarı olmayan bir hükmün denetimle serbestlik işlemi için savcılığın yönlendirmesiyle İstanbul’dan Hendek Açık Hapishanesi’ne gittim.

 

Saat 11:00’i geçerken evraklarımı kapıdaki görevliye verdim. Saat 12:00’yi geçerken içeri alındım. İşlemlerin saat 17:00’ye kadar biteceğini ve evime dönebileceğimi söylediler.

 

Saat 14:00’e gelirken diğer işlemlerim bir sorun yaşanmadan bitti. Arama kabinine geçtik. Montumu, hırkamı çıkardım. Arandı. Ancak soyunmam istendi. Çırılçıplak soyunmamı, çukur yerlerime bakılacağı, darp izi vs. bakılacağı söylendi.

 

3 saatlik bir bekleme için onur kırıcı, rencide edici bir aramaya gerek olmadığını, el ile üstümün aranabileceğini, kendileri zor durumda kalmaması için bir dilekçe ile vücudumda darp izinin olmadığına dair imza atabileceğimi söyledim.

 

Ayrıca çıplak aramanın mecliste tartışıldığını, başta AKP ve CHP olmak üzere tüm milletvekillerinin karşı çıktığını, hatta AKP’li kadın milletvekilinin ‘çıplak arama yoktur’ şeklinde arama yaptığını anlattım.

(…)

Anayasanın 125. Maddesinde ‘Bir kimseye onur, şeref, saygınlığını rencide edici…’ diye başlayan bir madde bulunmaktadır. Ben de onur kırıcı, rencide edici, hakarete uğrayıcı bu uygulamayı kabul etmedim.

 

Üstümü elle arayabileceklerini, bekleme süresi boyunca da işlemlerin yapıldığı odanın kapısının önünde bekletebileceklerini önerdim. Kabul edilmedi.

 

3 saat boyunca, dışarıya kapıların açık olduğu alanda bekletildim. Üstelik çoğu zaman tek başıma. ‘Güvenliği tehdit’ ettiğim gerekçesiyle disiplin soruşturması açıp tutuklanırken hem de. Bekletildiğim bu süre boyunca ‘tehdit’in altını dolduracak hiçbir sorun yaşanmadı. Bunlar kamera kayıtlarında da mevcuttur.

 

Saat 17:00 olduğunda eve gideceğimi düşünürken, tutuklandığım söylendi. Kapalı hapishaneye götürüldüm.”

 

Sevda Kurban, üç saat içinde açılan disiplin soruşturması nedeniyle, infaz kanununda yer alan, hakkında disiplin soruşturması olan hükümlünün ceza infazı bitip iyi halli olana dek serbest bırakılmayacağını düzenleyen madde gerekçe gösterilerek, disiplin cezası olmadığı halde tutuklanmıştı.

 

Grup Yorum üyesi Sevda Kurban, tutuklanması ile başlayan olayları anlattığı dilekçeye şöyle devam etmişti;

 

“Sakarya L Tipi Kapalı Hapishanesi’nde de çıplak arama yapılmak istendi. (…) Ben burada da aynı şeyleri anlattım.

 

2 gardiyan ayrıntılı bir şekilde üst aramamı elle yaptılar. Ayrıca dedektörle aradılar, x-ray’den geçirdiler. Üzerimde tehlikeli bir şey çıkmadı.

 

Ancak daha sonra ‘aramaya direndiğim’ gerekçesi ile hem savcılık hem disiplin soruşturması açıldı.

 

Disiplin soruşturması savunma istem tutanağında da zaten gardiyanların, ayrıntılı üst araması yaptığı, dedektörle baktıkları yazılmış, soyunmadığım söylenmiştir. Bu nedenle 1 aylık görüş cezası istenmiştir.

 

Nitekim 2022/359 Soruşturma No, 2022/241 Karar Nolu Ferizli Cumhuruyet Başsavcılığı’nın tarafıma gönderdiği evrakta; ‘Şüphelinin suçun oluşabilmesi için cebir yahut tehdit kullanmasının gerektiği ve bunun yanında direnmenin aktif bir şekilde olması gerektiği, bu anlamda mevcut olay değerlendirildiğinde şüphelinin aktif bir direnme içinde olmadığı, aynı zamanda cebir yahut tehdit etmediği anlaşılmakla kama adına kovuşturmaya yer olmadığına’ karar verildiği yazmaktadır.”

 

Konu ile ilgili konuştuğumuz, Sevda Kurban’ın avukatlarından Av. Naim Feyzullah Eminoğlu ise şunları söyledi;

 

“Sevda, hapishanede tutuklu olarak bulunurken direnme hakkını kullandığı için Aliağa Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 2 yıl hapis cezası ile cezalandırıldı. Kamu malına zarar verme iddiası ile verilen bu ceza geçtiğimiz Mart ayında istinaf mahkemesince onaylandı.

 

Sevda da kanuna baktı ve ‘İnfaz Kanunu, madde 105/A’ya göre bu suçtan hapishaneye girmemesi gerekiyordu. Ve halkımızın deyimiyle girdi-çıktı yapılmalıydı. Hukuken olması gereken de buydu.

 

Sonra ne oldu dersiniz? (…) Sevda’dan çıplak aramaya, bu onursuzluğa rıza göstermesini istediler. Sözde ikna etmeye çalıştılar. Ancak Sevda çıplak aramaya, bu onursuzluğa tabii ki razı olmadı. Daha çok yakın zamanda, iktidar partisi ‘çıplak arama yok’ dememiş miydi? Hatta kanun metninden bile çıkarmışlardı bu kelimeyi. Sevda ne dediyse ikna edemedi.

 

Bu yaşanan örnek; işkencenin, direnme hakkına saldırının nasıl kurumlaştığını da kanıtlıyor adeta, Hapishanede hakkınız için direniyorsunuz ceza alıyorsunuz. Cezanın kanunda karşılığı 1 saat bile değil. Ancak çıplak aramaya direndiğiniz için zorla alıkonuyorsunuz…”

 

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı