Tedavisi yapılmayan tutuklunun parmakları çürüdü
Haber
09 Ocak 2022 - Pazar 12:22
 
Tedavisi yapılmayan tutuklunun parmakları çürüdü
Yüzde 78 engelli raporu olduğu halde tahliye edilmeyen hasta tutuklu Nurettin Başaran, tekerlekli sandalyeye bağlı yaşıyor.
Yaşam Haberi
Tedavisi yapılmayan tutuklunun parmakları çürüdü

FERSUDE - Şırnak’ın Cizre ilçesinde 2015 ve 2016 yılları arasında ilan edilen sokağa çıkma yasaklarından sonra “açık ve gizli tanık” ifadeleri doğrultusunda “örgüte üye olmak”, "örgüt propagandası yapmak" ve "hürriyeti tehdit" iddiasıyla tutuklanan Nurettin Başaran hakkında, 25 yıl hapis cezası verildi. Tutuklanmadan önce geçirdiği trafik kazası nedeniyle iki bacağı tutmayan ve yüzde 78 engelli raporu bulunan Başaran, Siverek T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuluyor. 
 
 
TEDAVİSİ ENGELLENİYOR
 
“Tek başına kalamaz” raporu olmasına rağmen cezaevinde tutulan Başaran, yüzde 78 engelli raporu olmasına rağmen tahliye edilmiyor. Sırtındaki zedelemeden kaynaklı iki bacağı tutmayan Başaran, ayaklarında şişlik oluşmasından dolayı ayak bileklerinden anjiyo oldu. Hem sırtında hem de bacaklarında ağrıları güç geçtikçe artan Başaran, daha önce koltuk değneğinin desteğiyle yürürken, şu anda tekerlekli sandalyeye bağlı yaşıyor. Ailesi, Başaran'ın cezaevinde arkadaşlarının yardımıyla günlük ihtiyaçlarını karşıladığını belirterek, tedavi edilmediğini söyledi.
 
 
AYAK PARMAKLARI ÇÜRÜDÜ
 
Kanya Başaran (47), eşinin durumunun güç geçtikçe ağırlaştığını ifade ederek, "Eşim hasta. Daha önce cezaevi yönetimi pandemiyi (Kovid-19) gerekçe göstererek tedaviye götürmüyordu. Ancak şimdi bu gerekçe de yok ve ona rağmen götürmüyorlar. Arkadaşları ona bakıyor. Daha önceleri koltuk değneğinin desteğiyle yürüyebiliyordu ama 3 gün önce görüşüne gittik tekerlekli sandalyeyle getirdiler. Çok ağrısı var ve şu anda zor durumda. Fizik tedaviyi Ankara’da görmesi gerekir ama götürmüyorlar. Onun hastalığı da normal bir hastalık değil. Ayak parmakları çürümüş. Fizik tedavisi yapılmadığı için ve yürüyemediği için ayak parmakları çürüdü. Anjiyo oldu ama hiçbir faydası olmadı" dedi. 
 
 
İHTİYAÇLARINI KARŞILAYAMIYOR
 
“Cezaevinde kalamaz” raporu olduğu halde eşinin bırakılmadığını belirten Başaran, şunları söyledi: "Doktorlar Antep’de fiziki tedavisini sürdürmesini söylediler. Ancak cezaevi yönetimi götürmedi ve götürmüyor da. Sadece revire götürüp getiriyorlar. Her götürdüklerinde de karantinaya alıyorlar. 15 gündür banyo yapmadığını söyledi. Tek başına olduğu için yapamıyor. Eğer arkadaşlarının yanında olsa en azından onlar yardımcı oluyor. Ancak bu şekilde hiçbir ihtiyacını karşılayamıyor. Bırakılmasını istiyoruz, bırakamıyorlarsa da tedavi etsinler. Dışarıda da olsa yatalak olarak yaşayacak. Böyle bir durumda olan bir insan neden hala cezaevinde tutuluyor. Bu insan cezaevi şartlarında yaşayamaz.”
 
 
MA
 
 
 
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı