Silivri Cezaevi'nde işkence sonucu 2 tutuklu yaşamını yitirdi
Haber
12 Nisan 2022 - Salı 06:47
 
Silivri Cezaevi'nde işkence sonucu 2 tutuklu yaşamını yitirdi
Silivri 5 Nolu Cezaevi’nde gardiyanlar tarafından işkence gören 2 tutuklu yaşamını yitirdi.
Gündem Haberi
Silivri Cezaevi'nde işkence sonucu 2 tutuklu yaşamını yitirdi

FERSUDE - Silivri 5 Nolu Cezaevi’nde gardiyanlar tarafından işkence gören 2 tutuklu yaşamını yitirdi. 
 
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, “Adalet Bakanlığına Sesleniyoruz! Silivri 5 No’lu Hapishanesi’nde Neler Olduğunu Açıklayın!” başlığıyla acil bilgi notu paylaştı. Acil bilgi notunda, Silivri 5 No’lu Cezaevi’nde gardiyanlar tarafından işkence gören Serhan Yılmaz ve adı öğrenilemeyen diğer bir tutuklunun yaşamını yitirdiği belirtildi. Bilgi notunda ayrıca Serhan Yılmaz isimli tutuklunun cenazesinin ailesi tarafından alındığı bilgisine de verildi. 
 
 
Konuya dair bugün saat 11.00’da Beyoğlu’nda bulunan İHD Şube binasında basın toplantısı düzenleneceği bilgisi paylaşılarak, şunları kaydedildi: “6 Nisan günü Silivri 5 Nolu Hapishanesinde sayım sırasında mahpusların darp edildiği, ardından sürekli işkenceye maruz bırakıldıkları ve intihara zorlandıkları, haklarında gerçeğe  aykırı tutanak tutulduğu, doktora götürüldüklerinde darp yoktur diye beyanda bulunmaya zorlandıkları ve 8 mahpusun Silivri Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığı yönlü bilgilerin kamuoyuna yansıması sonrasında Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü 9 Nisan günü yaptığı açıklamada olayı yalanlamıştır.
 
 
2 Tutuklu yaşamını yitirdi
 
 
Ancak işkence ve kötü muamelenin halen devam ettiği, mahpusların avukatları ile görüşmelerinin engellendiği ve hastaneye kaldırılan mahpuslardan Serhan Yılmaz ve adı öğrenilemeyen diğer bir mahpusun dün hayatını kaybettiği, Serhan Yılmaz’ın cenazesinin ailesi tarafından alındığı öğrenilmiştir. Gelişmeleri kamuoyu ile paylaşmak amacıyla mahpus yakınları ve milletvekillerinin de katılımı ile yapacağımız basın toplantısına katılımınızı dileriz.”
 
 
6 tutuklu yaşamına son vermeye kalkıştı
 
 
Silivri 5 No’lu L Tipi Kapalı Cezaevi’nde bir süredir devam eden işkence ve kötü muamele sonucu 6 adli tutuklunun yaşamını son vermeye kalkıştığı belirtildi. ÖHD İstanbul Şubesi, 60 gardiyanın tutuklulara işkence yaptığını kaydetti. 
 
 
Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) İstanbul Şubesi, Silivri 5 Nolu L Tipi Kapalı Cezaevi’nde işkence sonucunda 6 adli tutuklunun yaşamına son vermeye kalkıştığını duyurdu. Söz konusu duruma ilişkin yazılı açıklama yapan hukukçulur, “6 Nisan’da adli mahpusların tutulduğu koğuşa 60 gardiyanın girdiği ve mahpuslardan birine tokat attığı, tokat attığı mahpusa ayrıca ‘dışarı çık seninle görüşeceğiz’ şeklinde tehditvari sözler söylediği, bunun üzerine yaşanan arbede de hasta olan bir mahpusun atak geçirdiği iddiaları tarafımızca öğrenilmiştir”denildi. 
 
 
60 Gardiyanla baskın
 
 
Açıklamada ertesi gün öğleden sonra 60 gardiyanın koğuşa gittiğine vurgu yapılarak, “Gardiyanların yanında kurum müdürü olduğu ve kurum müdürünün mahpuslara yönelik ‘Size film çekeceğiz bekleyin!’ şeklinde tehditvari söylemleri olduğu; gardiyanların 6 tane mahpusu alıp darp ederek işkence ettikleri ve yaşanan baskı, şiddet üzerine bir mahpusun bahçede ayakkabı ipleriyle intihara teşebbüs ettiği; intihara teşebbüsü görmelerine rağmen mahpusa gardiyanların veya sağlık çalışanlarının değil, koğuş arkadaşlarının müdahale ettiği iddiaları da aktarılmıştır” denildi. 
 
 
İşkence intihara sürükledi
 
 
8 Nisan’da ise 6 tutuklunun 40’a yakın hap içerecek yaşamlarına son veremye kalkıştıklarının bilgisini paylaşan ÖHD, açıklamasının devamında şunları ifade etti: “Mahpuslardan birinin şuan yoğun bakımda olduğu; diğer mahpuslara da yaşananların ailelerine aktarmasının engellenmesi amacıyla telefon görüş yasağı getirildiği hususu da ayrıca aktarılmıştır. Son olarak basına yansıdığı kadarıyla burada tutulan bir mahpusun intihar ettikten sonra cenazesinin Batman’a götürüldüğü iddiası tarafımızca sorulmuşsa da hapishanedeki görevlilerden bu konuda bir bilgi alınamamıştır.
 
 
TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ
 
 
Silivri 5 No’lu hapishanesinde hem işkence yasağına yönelik hem de yaşam hakkına yönelik ağır hak ihlalleri iddiaları vardır. Konuyla ilgili sürecin takipçisi olacağımızı belirtmekle beraber bu iddiaları aydınlatma yükümlülüğü Adalet Bakanlığı’ndadır. Dolayısıyla mahpusların can güvenliklerine ve yaşanan hak ihlalleri iddialarına ilişkin Adalet Bakanlığı’nı acilen açıklama yapmaya davet ediyoruz.”
 
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı