‘Silikozis hastası işçiler meslek hastası sayılmıyor, engelli maaşı alıyor’
Haber
10 Haziran 2022 - Cuma 10:31
 
‘Silikozis hastası işçiler meslek hastası sayılmıyor, engelli maaşı alıyor’
HDP (Halkların Demokratik Partisi) milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü Bingöl Karlıova’daki silikozis hastaları hakkında TBMM’de konuştu.
Emek Haberi
‘Silikozis hastası işçiler meslek hastası sayılmıyor, engelli maaşı alıyor’

FERSUDE - “Size başka bir konudan da burada bahsetmek istiyorum. Burada avukatlarla ilgili yasalar çıkartıyoruz, burada çeşitli yasalar, kanunlar çıkartıyoruz ama kanunların fiiliyatta hayata geçmediğine dair de pek çok şey var. Kanunen çıkartılmış haklar, sahada yine Hükûmet tarafından, iktidar tarafından -bu kazanımlar- insanların elinden alınıyor. Bunlardan bir tanesi de meslek hastalıklarıyla ilgili.

 

Bu yakınlarda yeni bir belgesel yapıldığı için yine gündemimizde silikozis  hastalığı. Bingöl Karlıova‘da, Taşlıçay köyünde köylülerin neredeyse tamamı silikozis hastası. 21 köylü bu hastalık sebebiyle yaşamını yitirdi. Genç işçiler kot kumlama atölyelerinde çalıştıkları için bu hastalığa yakalandılar ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu hastalıkla ilgili herhangi bir denetim yapmadığı için, Hükûmet bu konuda üstüne düşen sorumlulukları yapmadığı için, devlet bu konuda üstüne düşen sorumlulukları yapmadığı için, patronlar, markalar küçük atölyelerde, kayıtsız iş yerlerinde bu kot taşlama işlemini yaptıkları için bu işçiler yıllarca buralarda çalıştılar ve evlerine, köylerine döndüklerinde ise akciğerlerinde bu silikozisin bir taşlaşmayla sonuçlandığını gördüler. Ölümcül bir hastalığa yakalandılar ve bu hastalığa karşı mücadele kampanyaları yapıldı ve meslek hastalığı olarak sayılması için yapılan kampanyalardan sonra, verilen önergelerden sonra, kanun tekliflerinden sonra silikozis hastalığı meslek hastalığı sayıldı.

 

Fakat bugün, bakın, Bingöl Karlıova’daki bu işçilerin evlerine haciz gidiyor, biliyor musunuz? Hizmet tespit davası açtılar bu işçiler. Hizmet tespit davalarını kaybettiler çünkü bu atölyeler merdiven altı atölyelerdi, kot taşlama atölyeleri, taşeronların açtığı atölyelerdi, hiçbirisi sigortalı çalışmıyordu; dolayısıyla da hizmet tespiti hukuk prosedüründe mümkün olmadı, bu davaları kaybettiler. Ama bu işçilerin tamamı silikozis hastası ve silikozis hastalığı ancak ve ancak meslek hastalığı olarak görülebilir yani herhangi birimiz böyle bir hastalığa yakalanamayız, ancak bu kot kumlama işçilerinde olduğu gibi ya da diş teknisyenlerinde, metal sektöründe olduğu gibi bu kumlara maruz kalmak gerekiyor ki hastalanabilelim. Şimdi, bu işçiler hizmet tespit davalarını kaybettikleri için evlerine haciz gidiyor ve hizmet tespit davalarını kaybeden silikozis hastası işçiler tarlalarını satıp bu avukatlık masraflarını ödemek zorunda kalıyorlar.

 

Yine, o dönemde -çok ilginç- Mehmet Uçum’muş, bu, kanun teklifi hazırlayanlardan birisi, şu anda Cumhurbaşkanı Başdanışmanıymış ve yine, Cumhurbaşkanı Hukuk Politikaları Danışmanıymış. Mehmet Uçum yapmış bu kanun teklifini ve bu kanun teklifi nasıl çıktı bilmiyorum ama biz de üzerine şimdi yeni bir kanun teklifi vereceğiz. Bu çıkan kanuna göre bu silikozis hastası işçiler meslek hastası sayılmıyor, engelli maaşı alıyorlar. Yani normalde malulen emekli olması gereken silikozis hastaları engelli maaşı alıyorlar, çok düşük ücretler alıyorlar ya da bunu da hiç alamıyorlar ve aynı zamanda evlerine de haciz gidiyor.”

 

meslekhastaligi.net

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı