Şenyaşar ailesi 200’üncü günde 200 avukatla taleplerini haykıracak
Haber
19 Eylül 2021 - Pazar 09:41
 
Şenyaşar ailesi 200’üncü günde 200 avukatla taleplerini haykıracak
Adalet arayışıyla sembol haline gelen Emine Şenyaşar, nöbet eyleminin 200'üncü gününde 200 avukatla birlikte taleplerini dile getirecek. Kürsü kuracak olan avukatlar, Şenyaşar ailesinin hukuki mücadelesini anlatacak, başsavcıyla görüşme talep edecek.
Gündem Haberi
Şenyaşar ailesi 200’üncü günde 200 avukatla taleplerini haykıracak

FERSUDE - Urfa'nın Suruç ilçesinde 24 Haziran 2018 Genel Seçim sürecinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın korumaları ve yakınlarının iş yeri ve hastane saldırıları sonucu eşini ve 2 oğlunu yitiren Emine Şenyaşar ve oğlu Ferit Şenyaşar’ın, "adalet" talebiyle Urfa Adliyesi önünde başlattığı Adalet Nöbeti, her geçen gün büyüyor. 24 Eylül’de 200’üncü gününe girecek nöbette, 200 avukat ailenin taleplerini dillendirecek. Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) genel başkanlarının da aralarında bulunduğu 20 baroya çağrılar yapıldı. 200’üncü günde Adalet Nöbeti’ne katılacak olan avukatlar, Urfa Adliyesi önünde kürsü kuracak. Katılımcıların ve aile avukatlarının yapacağı konuşmaların ardından 200 avukat, aileyle birlikte oturma eylemi gerçekleştirecek. Ardından aileye randevu vermeyen Urfa Cumhuriyet Başsavcısı’ndan görüşme talep edilecek. 
 
ASIL KATLİAM HASTANEDE 
 
200 gündür devam eden eylemlerine dair Ferit Şenyaşar, katliama uğramadan önce mutlu bir yaşantıları olduğunu belirtti. Ferit Şenyaşar, “Bu olay başımıza gelmeden önce hayatımızda ne bir karakol ne bir mahkeme salonu gördük. İktidarın bir milletvekili, halk üzerinde baskı kurmak için iş yerimizi hedef aldı. İş yerimizde onlarca kişiyle saldırdılar. Bütün kardeşlerimle ağır yaralandık. Suruç Devlet Hastanesi'nde saldırılar devam etti. İş yeri saldırılarında milletvekilli Yıldız yok ama hastane katliamının baş organizatörü Yıldız ve kardeşi Celal Yıldız’dır. İş yerinde yaşananlara dair dava açıldı ve tartışmalı bir karar verildi” diye anlattı. 
 
Elazığ Cezaevi'nde 3 yıldan fazladır tek kişilik hücrede tutulan kardeşi Fadıl Şenyaşar’ın meşru müdafaa yaptığını ancak cezalandırıldığını dile getiren Şenyaşar, “Siyasi baskı altında bir kararla kardeşime hukuksuz bir şekilde 37 yıl 9 ay ceza verildi. Karşı taraftan sembolik olarak vekilin bir kardeşine 8 yıl hapis cezası verildi. Asıl katliam hastanede yapıldı. 3 insanımız hastanede katledildi. Babam annemin gözleri önünde linç edilerek katledildi. Aradan geçen 3 yıl 3 aya rağmen bir soruşturma yapılmadı, soruşturma üzerinde hala gizlilik kararı var. Şuan Cumhuriyet Başsavcısı insanlık suçu işleyenleri koruyor” ifadelerini kullandı.
 
TOPLUMDA KARŞILIK BULDU 
 
Urfa Adliyesi önünde başlattıkları Adalet Nöbeti’nin 195’inci gününe girdiğini vurgulayan Şenyaşar, “Ancak bu mücadelemiz 3 yıldır sürüyor. Burada oturmadan önce Ankara’ya gittik. Siyasi partilerin genel başkanları, bakanlıklar, demokratik kitle örgütleri ile görüştük. Herkes hastanede bir katliam yapıldığını kabul ediyor. Katliam ile ilgili yetkililer bilmelerine rağmen bir adım atmıyorlar. Herkes bizden kaçıyor. Hukuki olarak bize verecekleri bir cevapları yok. Bu katliamı artık herkes biliyor. Bu katliam sadece bize değil herkese yapılmıştır. Yetkililer adım atmasa da adalet arayışımız toplum nezdinde karşılık bulmuştur. Yetkiler bu haykırışa daha fazla sessiz kalamaz” şeklinde konuştu.
 
BASKI VE ENGELLEMELER BİTMEDİ 
 
Adalet Nöbeti boyunca baskı ve engellemelerin hiç eksik olmadığının altını çizen Şenyaşar, “6 aydan fazladır adliye binası önünde annem ile birlikte bir adalet mücadelesi veriyoruz. Biz sadece bir nöbet tutacağız diye buraya oturmadık, bir mücadele başlatacağız diyerek bu yola çıktık” dedi. Nöbet eylemi boyunca annesiyle birlikte 6 kez gözaltına alındıklarını belirten Şenyaşar, yaşadıklarını şu şekilde anlattı: “Hukuksuz yere gözaltına alındık. Darp edildik, hastaneye kaldırıldık. Bizi zorla buradan uzaklaştırmaya kalktılar. Pankart gerekçesi ile bize para cezaları kesildi. Tehdit edildik, ancak biz mücadelemizden vazgeçmedik. Savcılar ve emniyetin tek derdi bizi buradan uzaklaştırmaktı. Hukuksuzluklar o kadar arttı ki Güvenlik Şube Müdürü bir savcının adını ondan izinsiz kullanarak hakkımızda gözaltı kararı bile çıkardı. 3 yıldır katliama dair dava dosyasını açamayanlar jet hızıyla anneme ‘Hakaret’ davası açtılar. Anneme açılan dava adalet istediği için açıldı. Bu dava adalet isteyen herkese açılmıştır.” 
 
 ‘BAŞSAVCI BU KEZ KAÇAMAYACAK’
 
Her gün farklı kesimler tarafından destek ziyaretlerinin yapıldığına dikkat çeken Şenyaşar, iki kişi olarak başlattıkları mücadelenin, her geçen gün büyüdüğünü söyledi. Eylemlerinin 200’üncü güne yaklaştığını ifade eden Şenyaşar, “24 Eylül tarihinde 200 avukat ile vicdanı olan herkese sesleneceğiz. Daha önce bize randevu vermeyen başsavcı ile görüşme talebinde bulunacağız. Bizi daha önce ziyaret eden 10 bölge baro başkanı başsavcı ile görüşme talep etmişti, ancak talepleri reddedilmişti. Başsavcı bu sefer bizden kaçamayacak. 200 avukat ile ‘ya adaleti sağlayın ya da istifa edin’ diyeceğiz” dedi.
 
ADALETİN SEMBOLÜ 
 
24 Eylül tarihinde bütün avukatlara adliye binası önünde olma çağrısında bulunan Şenyaşar, devamında şunları söyledi: “Davamızı herkes sahiplendi ama bu zulüm ve hukuksuzluğu ortadan kaldıracak olan savunmadır. Savunmayı savunanlar bu zulme sessiz kalmayacaklar. Biz onlarla birlikte yürüyeceğiz. Hukuki taleplerimizin karşılanması için 200’üncü günümüzde yanımızda olacaklarına inanıyorum. Annem adalet arayanların sembolü oldu. Annemin sağlık sorunları her geçen gün artıyor. Annem artık acısını evde yaşamak istiyor. Tutuklu bulunan kardeşim (Fadıl) bırakılmadan annem acısını yaşayamaz. 3 yıl 3 aydır annem yas tutamıyor, çünkü hala katliam yargı eliyle sürüyor. Anne artık yas tutmak istiyor. Annemin acısını yaşamasına izin vermiyorlar. Buna savunma ile birlikte dur diyeceğiz. Bu mücadele bittiğinde adalet arayan herkese emsal bir mücadele olacak.”  
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı