Selahattin Demirtaş'ın 'siyasi rehineliği' kitaplaştı
Haber
01 Aralık 2021 - Çarşamba 14:37
 
Selahattin Demirtaş'ın 'siyasi rehineliği' kitaplaştı
HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutukluluk sürecinin öncesi ve sonrası tüm ayrıntılarıyla, “Bir Siyasi Rehinelik Öyküsü – Selahattin Demirtaş” ismiyle yayınlanan kitapta bir araya getirildi. Süreci yakından takip eden gazeteci Hayri Demir’in kaleme aldığı kitap, Notabene Yayınları’ndan çıktı.
Kültür Sanat Haberi
Selahattin Demirtaş'ın 'siyasi rehineliği' kitaplaştı

FERSUDE - HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutukluluk sürecinin öncesi ve sonrası tüm ayrıntılarıyla, “Bir Siyasi Rehinelik Öyküsü – Selahattin Demirtaş” ismiyle yayınlanan kitapta bir araya getirildi. Süreci yakından takip eden gazeteci Hayri Demir’in kaleme aldığı kitap, Notabene Yayınları’ndan çıktı. 

 

HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, HDP’li milletvekilleriyle birlikte dokunulmazlığının kaldırılarak tutuklanmasına giden ve hakkında açılan davalara kadar uzanan tüm ayrıntılar, “Bir Siyasi Rehinelik Öyküsü-Selahattin Demirtaş” adıyla kitaplaştırıldı. 


 
Hem yargılamaları hem de dokunulmazlıkların kaldırılması sürecini yakından takip eden gazeteci Hayri Demir’in kaleme aldığı kitap, Notabene Yayınları’ndan çıktı. 

 

Milletvekili dokunulmazlıkların kaldırılması sürecinin tüm yönleriyle irdelendiği kitapta, bu sürecin taşlarının birer birer nasıl örüldüğü aktarılıyor. 

 

Bugün raflarda yerini alan kitapta, Demirtaş’ın karşı karşıya kaldığı ve kendi deyimiyle “siyasi rehinelik” olarak tanımlanan sürecinin bugüne kadar ki tüm ayrıntıları yer alıyor. 

 

Tutuklama kararıyla birlikte açılan davalarda Demirtaş’a yöneltilen suçlamalar ve bu suçlamalara dayanak yapılan delillerin neler olduğu her bir fezleke ve dava dosyası kapsamında tek tek ele alınıyor.  

 

Demir’in on binlerce sayfalık dava dosyalarını inceleyerek hazırladığı ve Demirtaş’ın duruşmalardaki savunmalarına da yer verdiği kitapta, neden “Bir Siyasi Rehinelik” tanımlaması tüm yönleriyle ortaya konuyor.  

 

Kitapta dava sürecindeki gelişmeler de ele alınıyor. Dava ekseninde sadece duruşma salonlarıyla sınırlı kalınmazken, dava paralelinde gelişen olaylar ve bu olayların perde arkası da kitapta analiz ediliyor. Yargı sürecine dönük siyasi müdahalelerin nasıl ve ne şekilde hayata geçirildiği aktarılıyor. 

 

Kitapta dikkat çeken bir başka önemli husus da Demirtaş hakkında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin verdiği “derhal tahliye” kararlarının uygulanmaması için hayata geçirilen “karşı hamlelerin” neler olduğu. Bu hamlelerin nasıl hayata geçirildiği de o günkü konjonktürde ele alınarak, okura aktarılıyor.  

 

Kitabın önsüzünü hala Edirne Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Demirtaş kaleme aldı.

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı