Ruslardan Türkiye’nin hedefindeki Menbiç’e askeri takviye
Haber
10 Haziran 2022 - Cuma 13:09
 
Ruslardan Türkiye’nin hedefindeki Menbiç’e askeri takviye
AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rojava’ya operasyon yapacaklarını açıklamasının ardından Suriye’de bulunan Rus kuvvetleri Türkiye’nin hedefindeki bölgelere askeri takviye yapmaya devam ediyor.
Gündem Haberi
Ruslardan Türkiye’nin hedefindeki Menbiç’e askeri takviye

FERSUDESuriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) kaynakları, Türkiye’nin hedefindeki Menbiç şehrinin batısında, Halep-Lazkiye uluslararası karayolu (M4) yakınlarındaki El- Sineydiye köyündeki Rus üssüne yeni askeri takviye geldiğini bildirdi. SOHR kaynaklarına göre, yeni gelen takviye yaklaşık 15 askeri araçtan oluşuyordu.

 

Bu konvoyun gelişi, Rus helikopterlerinin Menbiç şehri ve cephe hatları üzerinde bir yandan Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) bağlı askeri oluşumlar ve rejim güçleri, diğer yandan Türk kuvvetleri ve "Milli Ordu" hizipleri arasındaki cephe hattındaki uçuşlarıyla aynı zamana denk geldi.

 

Ruslar, 3 Haziran'da  Menbiç kırsalındaki El-Sineydiye üssüne askeri takviye yapmıştı.

 

SOHR kaynakları, Rus helikopterlerinin bu sabah Kamışlı havaalanından havalandığını ve Suriye ile Türkiye arasındaki sınır şeridi üzerinde alçak irtifada uçtuğunu bildirdi.

 

Aynı kaynaklar, Türkiye’nin SDG kontrolündeki bölgelere yönelik olası bir askeri operasyon hakkındaki açıklamadan bu yana, Rus Hava Kuvvetlerinin 14 gün üst üste uçuş gerçekleştirdiği Menbiç kenti üzerinde bugün sabah saatlerinde uçan Rus helikopterlerinin görüldüğünü bildirdi.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı