Mino’nun Şarkısı’nı dinlemeye hazır mısınız?
Haber
20 Kasım 2021 - Cumartesi 15:30
 
Mino’nun Şarkısı’nı dinlemeye hazır mısınız?
Mino’nun Şarkısı ve 4 Kuralı yayınlandı.
Kültür Sanat Haberi
Mino’nun Şarkısı’nı dinlemeye hazır mısınız?

FERSUDE - Bugün 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü. Çocuğun insan hakları alanında yaşanan ihlallere karşı koruyucu - önleyici çalışmalar çok önemli. Mino'nun Şarkısı çocukların bedensel söz hakları özelinde koruyucu - önleyici çalışmaların gelişmesine ve konunun kapsayıcı ve çözüm odaklı gündemleşmesine katkıda bulunmak için yola çıktı.

 

Mino’nun Şarkısı çocuklar için daha iyi bir dünyayı mümkün kılma sorumluluğuyla bir araya gelen, çocuğun insan hakları, cinsellik eğitimi ve iletişim alanlarında çalışan kişilerden oluşan Mimoza* Çocuk Çalışmaları Ekibi tarafından hazırlandı.

 

Mimoza Çocuk Çalışmaları Ekibi, Ekim 2020’den bu yana “çocukların bedensel söz hakları” odağında içerik çalışmaları yapıyor. Bu çalışmalar sonucunda; 5-8 yaş grubundaki çocuklara, bakımverenlere, eğitimciler ve psikolojik danışmanlara yönelik olarak “Mino’nun Şarkısı” ve şarkı çerçevesinde 4 Kural metni hazırlandı.

 

Hak temelli bir yaklaşımı benimseyen ve sınır ihlali, istismar ve şiddet biçimlerine karşı koruyucu - önleyici bir çalışma olan “Mino’nun Şarkısı” bağımsız uzmanlar tarafından ve telifsiz (copy-left) şekilde üretildi. Mimoza Çocuk Çalışmaları Ekibi’nin oluşumuna destek veren ve ev sahipliği yapan kurumlar olmakla beraber herhangi bir tüzel kişiliği olmayan, bağımsız uzmanlardan oluşmaktadır.  

 

Mino’nun 4 Kuralı Nedir?

Mino’nun 4 Kuralı, çocukların iyi ve güvenli bir yaşam sürmelerini desteklemek için hazırlanan bir içerik. Bu içerik 5-8 yaş grubundaki çocuklara güçlendirici mesajlar veriyor,  yetişkinlere kolaylaştırıcı önerilerde bulunuyor.

 

Çocukların bedensel söz haklarını öğrenmelerini, bedensel ve kişisel sınırlarını tanımlayıp ifade edebilmelerini, ihtiyaç duyduklarında destek isteyebilmelerini kolaylaştırmak mümkün. Çocuklarla bu konuları nasıl konuşalım? Kendimizi ve çocukları bu konularla ilgili nasıl güçlendirelim? İşte 4 Kural tüm bunlardan bahsediyor.

 

Mimoza Çocuk Çalışmaları Ekibi’nin çocukların fark edip benimsemesini, yetişkinlerin ise desteklemesini ve çocuklara anlatmasını arzu ettiği 4 temel kural şöyle:

 

 1. Bedenimin her yeri özel
 2. Duygularım ve sözlerim önemli
 3. İstemezsem hayır derim
 4. Saklamam, anlatırım

 

Mino’nun Şarkısı’nın daha fazla duyulması için neler yapabilirsiniz?

 • @minonunsarkisi hesabını instagramdan takip edebilir ve başkalarına önerebilirsiniz.
 •  
 • İnternet sitesini takip edebilirsiniz. https://www.minonunsarkisi.org
 •  
 • Haberleştirerek daha çok kişinin haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.
 •  
 • Sosyal medyada yaygınlaşmasına katkı sağlamak için;
 •  
  • Mino’nun Şarkısı Instagram hesabından videoyu 20 Kasım Cumartesi günü 11:00’de paylaşacağız, sizler de 11:00’den sonra videomuzu paylaşabilirsiniz.
 •  
  • Videoyu kişisel hesaplarınızdan paylaşmak için buradan indirebilirsiniz.
 •  
 •  
  • Biz paylaşımlarımızı aşağıdaki etiketlerle yapacağız, sizler de bunları kullanabilirsiniz:

 

#minonunşarkısı

#hayırdiyebilirim

#hiçdeayıpolmaz

 

20 Kasım’a özel etiketler;

#20kasımçocukhaklarıgünü

#çocukhakları

 

Başta bedensel söz hakkı olmak üzere çocuğun insan haklarının sadece 20 Kasım’da değil sürekli gündemde kalabilmesi için 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü sonrasında da paylaşacağımız içerikleri yaygınlaştırarak Mino’nun sesinin çoğalmasına destek olabilirsiniz. Bizlere ulaşmak için [email protected] adresine yazabilirsiniz.

 

Mino’nun Şarkısı’na nerelerden erişebilirsiniz;

 1. Instagram hesabı:

https://www.instagram.com/minonunsarkisi/

 1. Youtube linki:

https://youtu.be/1XpfIMyfin8

 1. Video için indirilebilir link:

https://we.tl/t-cHBtDmndUE

 1. 4 Kural metni:

Bakımverenler için: https://www.minonunsarkisi.org/ebeveynler-icin-4-kural

Çocuklar için: https://www.minonunsarkisi.org/cocuklar

 

* Mimoza; ikinci dünya savaşından sonra yeniden inşaa sürecindeki kadınların yaklaşımlarını tanımlarken atıfta bulundukları, hassasiyet, neşe, coşku, umut, direnç ve dayanışmayı temsil etmek için seçtikleri çiçek…

 

Mimoza Çocuk Çalışmaları Ekibi:

Efsun Sertoğlu

Emine Noyan

Emrah Kırımsoy

Gözde Durmuş

Hatice Kapusuz

Melda Akbaş

Nilüfer Atalay

 

https://www.minonunsarkisi.org/bizkimiz

 

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı