M. Sunullah Arısoy Şiir Ödülü sahibini buldu
Haber
21 Nisan 2022 - Perşembe 15:54
 
M. Sunullah Arısoy Şiir Ödülü sahibini buldu
Kuşadası Eğitim ve Geliştirme Vakfı (KEGEV)tarafından düzenlenen M. Sunullah Arısoy 2022 Şiir Ödülü, Şaban Akbaba’nın “Ağıt, Kahır ve Sevda” kitabına verildi.
Kültür Sanat Haberi
M. Sunullah Arısoy Şiir Ödülü sahibini buldu

FERSUDE - Hidayet Karakuş, Ayten Mutlu, Ahmet Özer, Çiğdem Sezer ve Halim Yazıcı’dan oluşan seçici kurulun da katılacağı ödül töreni, 13 Mayıs Cuma günüKuşadası F.Özel Arabul Kültür Merkezinde (KUAKMER) yapılacaktır.

 

M. Sunullah Arısoy Ödülü daha önceki yıllarda Türk dili alanında Emine Yurtçu, Zerrin Küsmez, Selma Kavas, Prof. Dr. Ömer Demircan , Ali Dündar ve İlhan Türk’e; şiir dalında ise Haydar Ünal, Mustafa Yıldız, Asım Öztürk, Zeynep Kurada , Ayten Mutlu , Turgay Fişekçi , Selahattin Yolgiden , Arzu K. Ayçiçek, Veysel Çolak, Muzaffer Kale , Ahmet Günbaş, İhsan Topçu , Ergül Çetin, Hakan Cem , Selami Karabulut , Can Sinanoğlu ,Hüseyin Atabaş, Beytullah Kılıç ,Çağın Özbilgi , Bekir Dadır ve Tataryen Lokman’a verilmiş; Halim Yazıcı, Hilal Karahan , Ömür Özçetin, Gülümser Çankaya, Seçil Avcı ve Emin Kaya da KEGEV özel ödüllerine değer görülmüştü.

 

Yaşamının son yıllarını Kuşadası’nda geçiren ve ölümünden sonra kendisine ait 5.000 kitabın, eşi Ülkü Arısoy tarafından Kuşadası Eğitim ve Geliştirme Vakfı’na bağışlanmasıyla vakıf bünyesinde adını taşıyan bir kütüphane açılan M. Sunullah Arısoy’un anısını yaşatmak amacıyla yirmi beş yıldır verilen ödül gelecek yıllarda da sürdürülecektir.

 

 

Şaban Akbaba

 

1954’te Kars-Arpaçay Bardaklı Köyü'nde doğdu. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’ni bitirerek öğretmen oldu, 1980’de Bursa’ya atandı. Orhaneli’nin Deliballar ve Eskidanişment, Gemlik'in Narlı ve Muratoba köylerinin ilkokullarında on dört yıl öğretmenlik yaptı. 1993’te Türkçe ve Kültür dersleri öğretmeni olarak Hamburg’a atandı. Daha sonra yeniden Bursa’ya dönerek yeni kurulan Bilim ve Sanat Eğitim Merkezi’nde görevlendirildi. 2004’te Bursa Yazın ve Sanat Derneği’nin kurucuları arasında yer alan ve başkanlığını üstlenen Akbaba, PEN Türkiye Merkezi, Türkiye Yazarlar Sendikası üyesi, Edebiyatçılar Derneği Yönetim Kurulu üyesi oldu.

 

Şaban Akbaba

 

Akbaba’nın şiir ve düzyazıları 1978’den başlayarak Eğitim Mücadelesi, Edebiyat ’81, Dönem, Yamaç, Yeni Olgu, Öğretmen Dünyası, Cumhuriyet Dergi, Abece, İmece, Kıyı, Yaba Öykü, İnsancıl vb. dergilerle Cumhuriyet, Zonguldak Yenice, Yeni Adana, Adana Hürses, Kars Mücadele, Gemlik Körfeze Bakış gazetelerinde yayımlandı.

 

Başlıca yapıtları: Güneşin Konağı (şiir), Yüreğim Koynundadır (şiir, 1992), Ağıt, Kahır ve Sevda (şiir ,2021)Kafessiz Bir Dünya (çocuk romanı, Akademi Kitabevi Başarı Ödülü), Güneşi de Getir Bize (çocuk şiirleri, Damar-Çankaya Belediyesi Çocuk Şiirleri Üçüncülük Ödülü), Nazik Kız (öyküler), Kolonya Kokulu Mendil (çocuk romanı), Işığa Yolculuk (çocuk romanı), Sevgi Ana (çocuk şiirleri), Kardan Anne (çocuk şiirleri), Ülkemin Güzel Yüzleri (şiir) Bursa’da Yazın (araştırma), Deri’n (roman).

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı