LaWje konserine büyük ilgi
Haber
18 Şubat 2022 - Cuma 18:10
 
LaWje konserine büyük ilgi
3 yıl aradan sonra geniş bir kadro ile düzenlenen Lawje’nin konserine müzik severler yoğun ilgi gösterdi.
Yaşam Haberi
LaWje konserine büyük ilgi

FERSUDE - Geleneksel Hakkari müziğini derleyen yeni bir formda dinleyiciyle buluşturan LaWje, 3 yıl aradan sonra İstanbul’da konser verdi. Beşiktaş Süleyman Seba Kültür Merkezi’nde verilen ve geniş bir kadrosu olan konsere ilgi yoğundu. 
 
 
2003 yılında Hakkari’de derleme çalışmalarına başlayan LaWje dengbêj (halk şarkıcısı) ve hikayecilerden derledikleri folklorik şarkıları kendilerine has bir tarzla yorumlayıp dinleyicilerinin beğenisine sunuyor.
 
 
Daha çok Hakkari müziğini temel alan grup Botan (Şırnak-Cizre) gibi yakın çevrelerin de şarkılarını yorumluyor.  Kadim zamanlardan bu yana Hakkâri ve Botan’da söylene gelen kilam, payîzok, heyranok, şeşbendî ve narînî gibi formlardaki şarkıları uzun yıllardır derleyen, derledikleri kilamları, stranları kendi müzikal algılarıyla, geleneksel dokudan uzaklaştırmadan tekrar düzenleyen LaWje grubu, Kürt müziğinin Hakkâri ve Botan’daki derin deryası ile dinleyicileri buluşturuyor. 
 
 
Bunun yanında kült sayılabilecek eski şarkılarını da kendi müzikal formlarıyla yeniden yorumlayıp dinleyicileriyle paylaşıyor. 
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı