Kürt Yönetmen Bahman Ghobadi’den sürgündeki sinemacılar için Oscar çağrısı
Haber
30 Eylül 2021 - Perşembe 12:55
 
Kürt Yönetmen Bahman Ghobadi’den sürgündeki sinemacılar için Oscar çağrısı
Kürt-İranlı yönetmen, yapımcı ve yazar Bahman Ghobadi, Oscar Akademisi'ni sürgündeki sanatçılar için “Olimpiyat Mülteci Takımı”na benzer bir özel ödül vermeye çağırdı.
Kültür Sanat Haberi
Kürt Yönetmen Bahman Ghobadi’den sürgündeki sinemacılar için Oscar çağrısı

FERSUDE - İstihbarat teşkilatlarının tehditleri nedeniyle 2009'da İran'ı terk etmek zorunda kalan Ghobadi, Oscar şefi Dawn Hudson'a yazdığı mektupta, sürgünde yaşayan sinemacılar için bir ödül verilmesini önerdi.

 

Bu yaz, beşi İranlı olmak üzere 11 farklı ülkeden 29 sporcu, “Mülteci Takımı” bayrağı altında Tokyo 2020 Olimpiyatlarına katıldı.

 

52 yaşındaki yönetmen, "İslami rejim yüzünden bir İranlı olarak kendi ülkemde yaşayamıyorum" diye yazdı. “Sırf haklarımı ve ifade özgürlüğümü talep ettiğim için sürgünde yaşamak zorundayım. Bu, dünyadaki birçok  sinemacı için geçerli.”

 

“Söylemeye gerek yok, kendi ülkelerinde yaşayan, haklarından mahrum bırakılan ve sessizce acı çeken birçok bağımsız sinemacı  da var"

 

Sürgündekilerin, filmlerini hangi dilde ve hangi izleyici için çekeceklerini bilmemek gibi başka zorluklarla karşılaştıklarını söyledi. “Eminim benim gibi acı çekmek zorunda olan başka sinemacılar da vardır” dedi. "Bu nedenle, sürgündeki sanatçılardan [Oscar'larda] bir temsilcimiz olsaydı harika olurdu.

 

"Bu durum, ‘Mülteci Takımı’nın bayrağı altında yarışmaya katılmasına izin verilen Tokyo Olimpiyatları'nda oldu. ’ Mülteci Sinemacı’lar için Oscar ödülü verilebilir. Bu, hem eserlerinin uluslararası düzeyde izlenmesi için büyük bir fırsat sağlar, hem de durumları hakkında farkındalık yaratır.”

 

Ghobadi, Kürdistan eyaletinin Baneh kasabasında doğdu ve daha sonra Tahran'a taşındı. 2000 yılında filmi Sarhoş Atlar Zamanı ile en iyi ilk film dalında Cannes Caméra d'Or kazandı ve 2004 filmi Kaplumbağalar da Uçar ile İran'ın Oscar adayı oldu.

 

iranwire

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı