Korkut Akın’dan ‘yeni yıl kartları’ sergisi
Haber
30 Kasım 2021 - Salı 15:28
 
Korkut Akın’dan ‘yeni yıl kartları’ sergisi
Korkut Akın, yüreğinden süzülen umut ve coşkuyu, daimi kıldığı yeni yıl kartlarını, 21 Aralık2021-9 Ocak 2022 tarihleri arasında SchneiderTempel Sanat Merkezi’nde sergiliyor.
Kültür Sanat Haberi
Korkut Akın’dan ‘yeni yıl kartları’ sergisi

FERSUDEBiten yılın son günlerini gelen yılın coşkusuna ekliyor Korkut Akın, özel günve seyahatlerin nostaljik ama vazgeçilmez objelerinden yeni yıl kartları, Korkut Akın’ın elinde ve dilinde toplumsal hafızamızın izlerine dönüşmüş adeta…

 

 

Zamanın tanığı yeni yıl kartlarını Korkut Akın, bakın nasıl anlatıyor:

“Aşkla başlayan her şey başarılı olur” dediler…

 


1983 yılbaşında aşk için bir kart hazırladım. Karşılığını her yıl yenilerinde buldu. Öyle bir heves oldu ki, her karşılaştığım o yılın kartını nasıl tasarladığımı sordu, keyifle anlattım. Hiçbiri postayla gönderilmedi, sadece elden dağıttım. Yüz yüze iletişimin gücü ve güzelliği bugüne taşındı…

 

 

İşte, kırkıncı yılda hepsini bir arada izleyebileceğimiz, bir yanıyla kişisel bir yanıyla toplumsal belleğimizi yansıtan kartlar. Biraz önsezi, biraz niyet okuma, belki biraz rüya görme, birazdan çokça da gidişatı izleme… 83 milyonda bir sorumlulukla yaptığım davetler.

 

 

Aşkla başlayan “Yeni Yıl” -aslında akıntıya karşı kürek çeken- kartlarım giderek daha bir çevreci, daha bir sosyal, daha bir anlamlı.

 

11 Eylül saldırısı sonrası, “Barış” konulu kartımın ucunu yakıp, “savaşan dünyanın yangınından sizin için bu kadarını kurtarabildim” diye verdim. “İfadeye özgürlük” isteyen “gizli” mesajlı kartımı dağıtırken suçlanan sanatçıların gözlerinde yansıyanı gördüm.

 

 

… bundan sonrası sizin. Ne görüyorsanız o. Ama herkes gibi benim de bir keşkem var. 1492’nin 500’üncü yılına, bir iguananın gözyaşı ile katılabilmeyi isterdim.

Yolunuz yolumuzla kesişirse sizin de bir yeni yıl kartınız olur. Ben her yıl hazırlıyorum, sizin için de bir tane ayırırım.”

 

Bu yıl 2022 yılı kartını edinmek için yolunuzu SchneiderTempelSanat Merkezi’ne düşürmeniz yeterli olacak.

 

SchneiderTempel Sanat Merkezi Bankalar Caddesi, Felek Sok. No:1 Karaköy

 

Korkut Akın (053277 454) [email protected]

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı