Keçiören Belediyesi, Mem Ararat’ın konserini ‘Kürtçe şarkı söyleneceği’ gerekçesiyle iptal etti
Haber
15 Kasım 2021 - Pazartesi 17:54
 
Keçiören Belediyesi, Mem Ararat’ın konserini ‘Kürtçe şarkı söyleneceği’ gerekçesiyle iptal etti
Mem Ararat’ın Ankara’da 4 Aralıkta yapılması planlanan konseri “Konserde Kürtçe şarkı çalınacağı” gerekçesiyle iptal edildi.
Kültür Sanat Haberi
Keçiören Belediyesi, Mem Ararat’ın konserini ‘Kürtçe şarkı söyleneceği’ gerekçesiyle iptal etti

FERSUDE - Sanatçı Mem Ararat’ın Ankara’da 4 Aralıkta yapılması planlanan konseri  Keçiören Belediyesinin “Konserde Kürtçe şarkı çalınacağı” gerekçesiyle iptal edildi. 

 

Konserin iptal edildiğini sosyal medya hesabından duyuran Mem Ararat, “şarkılarımızı hep bir ağızdan söylemeye devam edeceğiz ve yine Kürtçe söyleyeceğiz,” dedi.

 

Ararat’ın konser iptali ile ilgili olarak yaptığı açıklama şöyle.

Bildiğiniz üzere 4 Aralık 2021’de Ankara Keçiören Belediyesine bağlı Neşet Ertaş Kültür Merkezi Salonunda bir konserimiz gerçekleşecekti. Günler öncesinden organizasyondan sorumlu arkadaşlarımız (Ziz Müzik Organizasyon) bütün resmi başvuruları yapmış ve salon ile sözleşme imzalayıp ücreti yatırdıktan sonra biletler Biletix üzerinden satışa çıkarılmıştı. Biletlerin büyük bir kısmı satıldı bildiğim kadarıyla. Bütün müzisyenlerin uçak ve otel rezervasyonları yapıldı.

 

Bu akşam geç saatlerde Belediyeden bir yetkili Ziz Müzüik’i arayarak “ konserde Kürtçe şarkı çalınacağını bilmiyorduk. Keçiören belediyesi olarak buna izin veremeyeceğiz ve bu yüzden tek taraflı olarak sözleşmeyi fesh ediyoruz,” denildi. Bundan dolayı Ankara konserimizin iptal olduğunu üzülerek belirtmek istiyorum. Kuşkusuz bu nefret suçudur. Kürtçe’ye dönük bu nefret suçunu işlediği için Keçiören Belediyesini esefle kınıyorum.


Ve biz şarkılarımızı hep bir ağızdan söylemeye devam edeceğiz ve yine Kürtçe söyleyeceğiz, hem de bütün ağız ve lehçelerde…


Mağduriyet yaşanmaması adına bilet alan dostlarımızın Biletix üzerinden biletlerini iade etmelerini rica ediyorum.

 

Siz dostların takdirine ve bilgisine saygıyla…


Mem

 

 

 

KEÇİÖREN BELEDİYESİNDEN AÇIKLAMA

Keçiören Belediyesi, organizasyon şirketinin salonu tiyatrocu Mehmet Esen’in gösterisini gerekçe göstererek kiraladığını, Mem Ararat’ın konser yapılacağının tespit edilmesinin ardından sözleşmenin feshedildiğini belirtti.

Keçiören Belediyesi Kültür Müdürü Buket Taker, “Bizim salonlarımız iki türlü kiralanıyor. Bir ticari amaçlı bir de vakıf ya da derneklere yardım amaçlı oluyor. Bu yapım şirketi bizim salonları kiralayan arkadaşımızı telefonla aramışlar. ‘Kıymetli tiyatrocu Mehmet Esen’in bir gösterisi var salonu kiralamak istiyoruz’ demiş. Rutin uygulamadır, arkadaşımız da Mehmet Esen kim diye girmiş ve bakmış. Hatta arayan kişi ‘konser gibi olacak’ demiş. Arkadaşımız da arada şarkılı bir tiyatro gibi düşünmüş. Arkadaşımızı manipüle etmişler. Bizim arkadaşımız ilgili saat ve günle mutabık kalıp kiralama yapılmış. Sonrasında bir vatandaş belediyeyi arıyor, ‘Neşet Ertaş Kültür Merkezi’nde Mem Ararat konseri var. Adres neresi gelebilir miyiz’ demiş. Bu denilince bizim sahneyi kiralama yapan görevli arkadaş, ‘Bizim böyle bir konserimiz yok. Biz Mehmet Esen’e verdik’ yanıtını vermiş. Sonrasında bizim arkadaşlar Biletix’e giriyor, düşündüğümüz ve verdiğimiz kişiyle konser isminin başka çıktığını görüyor. Bu nedenle tek taraflı feshediliyor. Kürtçedir, Arapçadır, Lazcadır, Türkçeyle ilgisi yok. Tamamen yalan, yanlış bir beyanla ilgili rutin uygulamamızdır. İçerikle ilgili tam bilgi verilmediğinde bunu rutin uygulama olarak yaparız. İçerikle ilgili hiçbir sorun yok,” dedi.

 

ZİZ MÜZİK VE MEM ARARAT’TAN BELEDİYENİN AÇIKLAMASINA CEVAP

Belediyenin açıklamasını hem Mem Ararat hem de Ziz Müzik tarafından yalanlandı.

 

Ziz Müzik yaptığı açıklamada, “Keçiören Belediyesinin iddiaları kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Kamuoyunda oluşan tepkiden dolayı Keçiören Belediyesi olayı başka mecralara çekip kriminalize etmeye çalışmaktadır,” denildi.

 

 

Sanatçı Mem Ararat belediyenin açıklaması ile ilgili, “Yalan söylüyorlar, tepkiden sonra karalama kampanyasına başladılar,” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı