Kadınlar ‘25 Kasım’ için Taksim'de: Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz
Haber
25 Kasım 2021 - Perşembe 16:48
 
Kadınlar ‘25 Kasım’ için Taksim'de: Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz
Kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nde, şiddeti protesto etmek için İstanbul Taksim'de bir araya geldi.
Kadın Haberi
Kadınlar ‘25 Kasım’ için Taksim'de: Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz

FERSUDE - Kadınlar ve LGBTİ+lar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla Beyoğlu Tünel'de "Yaşasın kadın dayanışması", "Geceleride, sokaklarıda, meydanlarıda terk etmiyoruz", "Deniz Poyraz ölümsüzdür,"  “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganları atmaya başladı.

 

Foto: Tuğba Özer

 

Yoğun polis ablukası altında toplanan kadınlar, zamlara ve kurdaki anı yükselişe tepki amaçlı "Hükümet istifa" dövizleri taşıyor. Kadınlar ve LGBTİ+lar, katledilen kadınları, cezaevinde bulunan Kürt kadın siyasetçileri, Cumartesi Anneleri'ni anarak hep bir ağzından "Burada" diye haykırdı.

 

Kadınların buluşması öncesi, Beyoğlu’nun Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi başta olmak üzere birçok cadde ve sokak bariyerlerin yanı sıra zırhlı araç ve çevik kuvvet araçları ile ablukaya alındı. Polis ablukasına aldırış etmeyen kadınlar, Tünel Meydanı’nda pankartları ile toplandı.

 

Kadınlar sık sık, “Geceleri de sokakları da meydanları da terk etmiyoruz”, “Kadınlar artık susmayacaklar, susmayacaklar”, “Zıpla zıpla zıplamayan Tayyip’tir”, “Deniz Poyraz ölümsüzdür”, “Erkek adalet değil gerçek adalet” sloganları atıyor. Eylemde, “Patriarkaya karşı feminist özsavunmaya”, “Hükümet istifa”, “Ellerimizi ve sesimizi birleştiriyoruz”, “Aradığınız makbul kadına ulaşılamıyor, şu anda Taksim’de direnişte”, “Jin jiyan azadi”, “İsyanı yükselt” “Şüpheli kadın ölümü yoktur, gizlenen erkek şiddeti vardır”, “Hasta kadın tutsaklara özgürlük”, “Kürdüz kadınız buradayız” dövizleri taşıdı.

 

KADINLAR YÜRÜYÜŞE GEÇTİ
 
Büyük bir coşkunun hakim olduğu Tünel Meydanı’nda, “ Erkek-devlet şiddetine karşı isyanımız bitmedi, büyüyor. Hayatlarımız için mücadeleye” pankartını açan binlerce kadın, İstiklal Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti.
 
 
HÜKÜMET İSTİFA ÇAĞRISI

İstiklal Caddesi’nde yürüyüşe geçen kadınlar, “ Hükümet istifa”, “ Devlet elini bedenimden çek” , “ Erkek vuruyor, devlet koruyor”  şeklinde slogan attı.

 

POLİS BARİKATLARLA ENGELLEMEYE ÇALIŞTI

İstiklal Caddesi’nde bulunan Rus Konsolosluğu’nun önen kadar gelen kadınları polis kurduğu demir bariyerlerle engellemeye çalıştı. Kadınların yürümekte ısrar etmesi sonucunda polis plastik mermi ve biber gazı ile müdahalede bulundu. Polis çok sayıda kişiyi darp ederken, aralarında gazetecilerinde bulunduğu çok sayıda kişi ise polisin attığı plastik mermiden yaralandı.

 

KADINLAR BARİKATLARA YÜKLENDİ

Kadınlar polisin müdahalesine tepki göstererek, “Bugün hayatlarımız için buluştuk. Öfkemizi de, isyanımızı da haykırdık. Erkek devlet şiddetine karşı erkek egemen zihniyetine karşı yürümeye devam edeceğiz” açıklamasında bulundu. Kadınlar ardından polisin kurduğu barikatlara yüklendi.

 

KADINLAR KARAKÖY’E YÜRÜDÜ
 
Polis engelini protesto eden kadınlar hazırladıkları açıklamayı okumadı. Kadınlar şiddete ve yasaklara karşı kısa bir açıklama yaparak erkek-devlet şiddetine karşı alanlarda olacakları mesajı verdi. Bu sırada kadınlar “Polis defol bu sokaklar bizim” sloganları attı. Kadınlar alanı terk etmeyerek alanda durmakta ısrarcı olunca polis kadınlara ikinci saldırı gerçekleştirdi. Kadınlar bu sırada Tünel Meydanı’na doğru tekrar bir yürüyüş gerçekleştirdi. Kadınlar daha sonra polis saldırısına karşı Karaköy’e doğru yürüyüşe geçti.
 
Kadınlar burada sloganlar ve halaylar eşliğinde eylemini sonlandırdı.
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı