İstanbul Vakfı, Kurban Bayramı dolayısıyla yapılan bağış kampanyasında toplanan 26,5 milyon lira ile 231 bin aileye et ve et suyu ulaştırılacak
Haber
31 Ağustos 2021 - Salı 11:55
 
İstanbul Vakfı, Kurban Bayramı dolayısıyla yapılan bağış kampanyasında toplanan 26,5 milyon lira ile 231 bin aileye et ve et suyu ulaştırılacak
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, hayırsever vatandaşların ihtiyaç sahiplerine bağışladığı kurban etlerinin dağıtımını başlattı. İstanbul Vakfı tarafından düzenlenen ve 26 milyon 533 bin 500 lira bağışın toplandığı Kurban Bayramı bağış kampanyası ile 231 bin ihtiyaç sahibi aileye kurban eti ve et suyu ulaştırılacak.
Gündem Haberi
İstanbul Vakfı, Kurban Bayramı dolayısıyla yapılan bağış kampanyasında toplanan 26,5 milyon lira ile 231 bin aileye et ve et suyu ulaştırılacak

FERSUDE - İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, hayırsever vatandaşların ihtiyaç sahiplerine bağışladığı kurban etlerinin dağıtımını başlattı. İstanbul Vakfı tarafından düzenlenen ve 26 milyon 533 bin 500 lira bağışın toplandığı Kurban Bayramı bağış kampanyası ile 231 bin ihtiyaç sahibi aileye kurban eti ve et suyu ulaştırılacak.

 

Yardım kampanyasının et dağıtımı töreninde konuşan İmamoğlu, “Tekrar ilan edelim ki gerçekten İstanbul Vakfı, İstanbullulara ait bir vakıftır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yıllar önce kurulmuştur ve bu vakıf vasıtasıyla, güvenilir bir zincir oluşmuştur. Geçen yıl 132 bin 50 aileye kurban etlerini ulaştırabilmiştik. Bu sene 231 bin aileye et ve et suyu ulaştıracağız. Biz bu hedefi daha da büyütmek istiyoruz. Kurban derilerinin tamamı da satılarak İstanbul Vakfı tarafından öğrencilere burs olarak verilecek. İstanbul Vakfı” dedi.

 

Zeytinburnu’ndaki Zabıta Daire Başkanlığı’nın ek hizmet binasında gerçekleştirilen törene, Ekrem İmamoğlu’nun yanı sıra, İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar, Genel Sekreter Yardımcısı Şengül Altan Arslan, İstanbul Vakfı Başkanı Perihan Yücel, Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Yavuz Saltık ile kurbanların kesimi ve konserve edilmesini gerçekleştiren firmanın yetkilileri katıldı.

 

231 bin hanemize ulaşacağız

 

İlk dağıtım aracının gönderilmesi öncesinde basın mensuplarına açıklama yapan İmamoğlu, 15 bin 162 bağışçının katkılarıyla, 213 bin 500 kuşbaşı konserve ile 17 bin 500 kavanoz katkısız kolojen (et suyu) elde edildi edildiğini söyledi.  İmamoğlu, “İstanbul Vakfı üzerinden yapılan kurban bağışını kavurma etlerini dağıtıyor olacağız. Kurban etleri, 10 tır halinde İstanbul’a ulaştılar ve 1 Eylül’den itibaren dağıtım başlayacak” dedi.

 

"Hedefi daha da büyütmek istiyoruz"

 

Geçen yıl 132 bin 50 aileye kurban eti ulaştırdıklarını ve bu sayının 231 aileye çıktığını kaydeden İmamoğlu, “Biz bu hedefi daha da büyütmek istiyoruz. Tekrar ilan edelim ki gerçekten İstanbul Vakfı, İstanbullulara ait bir vakıftır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yıllar önce kurulmuştur ve bu vakıf vasıtasıyla, bu güvenilir zincirin oluşmasıyla biz İstanbullunun en güven duyacağı biçimde kurbanını kestireceği ve kurbanını vatandaşa destek olarak yönlendireceği kurum olduğumuzu tekrar bu vesileyle ilan edelim” ifadelerini kullandı.

 

"Vatandaşlarımızın vicdanları rahat olabilir"

 

İmamoğlu, sadece kurban kesimini takip etmediklerini, öncesinde ve sonrasında doğacak herhangi bir probleme karşı kurban kesimi yapan firmayı her detayıyla araştırdıklarını söyledi. İmamoğlu, şeffaflık adına şu detayları paylaştı:

 

“Geçen yıl İzmir Kemalpaşa ilçesinde kestirmiştik kurbanlarımızı. Bu yıl da aynı firma ile çalıştık. Firma, günlük 450 ton kapasiteli. Atık su arıtma tesisine sahip çevreye duyarlı bir firma olduğunu tespit ederek her noktada güven tesis ederek tespitini yapıp çalışmaya başladık. Çalışma ruhsatı, çevre izni, işletme onay belge, helal kesim belgesi, kalite yönetimine varıncaya kadar  bütün belgelerini arkadaşlarım tek tek denetledi bu süreçte. Aslında bu sadece kesimiyle ilgilenmediğimizi, öncesiyle ve sonrasıyla da tüm sıkıntılı hallerin olmadığına dair vatandaşlarımızın kendi vicdanlarında rahat olmaları açısından bunları duyuruyorum.”

 

"Kurban derileri öğrenciye burs oluyor"

 

Kesilen hayvanların derileri konusunda vakfın daha önce açıklama yaptığını hatırlatan İmamoğlu, “Bu derilerin satışı yapıldı ve satışlardan elde edilen gelir öğrenci bursu olarak yine İstanbul Vakfımız tarafından dağıtımı sağlanacaktır” dedir. İmamoğlu, sakatatlarına da çevre aş evleri ve ihtiyaç sahibi ailelerle paylaştırıldığının altını çizerek, “Tabiri caizse kurban kesimiyle beraber gram hiçbir zarar ziyan olmadan süreç yönetildi” dedi.

 

İmamoğlu, kurban kesim süreci ile ilgili de bilgi vererek, her şeyin kayıt altına alındığını ve hayırsever vatandaşların kesim işlemlerin tamamında adım adım haberdar edildiğini vurguladı. İmamoğlu, şu detayları paylaştı:

 

“Bu yıl ayrıca özel bir çalışma yaptı arkadaşlarım. Arda kalan kemiklerle katkısız, kolajen yani et suyu üretildi. İhtiyaç sahibi ailelere -ki bunun özellikle çocuklar tarafından tüketilmesi konusunda hassasiyet gösteriyor arkadaşlarım- Halk Süt dağıtımımızla paralel bu et suyunu dağıtmış olacaklar. Kesimlerin tüm süreçleri kamera kaydı altında alındı. Noter gözetiminde, vakıf yöneticimizle beraber yürütüldü. Kesimi yapacak kişiye vekaletler bütün dini vecibeleri yerine getirilerek teslim edildi. Diyanet'e bağlı imam ile duaları yapıldı. Tarım ilçe müdürlüğümüze bağlı o bölgedeki veteriner kontrolüyle beraber süreç yürütüldü ve de her bir bağışçının ismi okunarak kesimler yerine getirildi. Bu da kesimi gerçekleştiği an itibariyle bağışı yapan vatandaşımıza SMS olarak bu bilgilerin tamamı paylaşıldı.”

 

"Katkı maddesi kullanılmadı"

 

Kurban kesim işleminden sonra etlerin 3 gün dinlenmeye alındığını sonrasında da konserve işleminin ardından 21 gün bekletildiği bilgisini paylaşan İmamoğlu, sonrasında da etlerin işlenerek konserve haline getirildiğini ve hiçbir katkı maddesinin kullanılmadığını söyledi.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı