İran sınırına 43 kilometre beton duvar örüldü: Sınır köyleri tepkili
Haber
30 Ağustos 2021 - Pazartesi 12:59
 
İran sınırına 43 kilometre beton duvar örüldü: Sınır köyleri tepkili
Van'ın İran sınırındaki Çaldıran ilçesinden başlatılan Ağrı'nın Doğubayazıt ile Hakkari'nin Yüksekova hattına kadar uzanan modüler duvar ve akıllı kule çalışmaları devam ediyor.
Gündem Haberi
İran sınırına 43 kilometre beton duvar örüldü: Sınır köyleri tepkili

FERSUDE - Van'ın Çaldıran ilçesinin İran sınırında başlatılan ve  Ağrı'nın Doğubayazıt ile Hakkari'nin Yüksekova hattına kadar uzanan 560 kilometrelik modüler duvar ve akıllı kule çalışmaları sürüyor. Yüklenici firmalarca kurulan beton santrallerinde üretilen 3 metre yüksekliğinde, 2 metre 80 santimetre genişliğinde ve 7 ton ağırlığındaki beton bloklar, iş makineleriyle önceden zemini hazırlanan sınır hattına döşeniyor. Yüksekova- İran sınır hattındaki  43 kilometrelik hatta yapılan modüler duvar çalışmaları tamamlandı. 

 

Bölgede mülteci geçişlerinin engellenmesi gerekçesiyle inşa edilen duvara, sınır köylerinde yaşayan yurttaşlar tepki gösterdi. Türkiye-İran-Irak sınırında bulunan köylüler, suni sınırların ardından beton duvarlarla akrabaları arasındaki bağın tamamen koparıldığını belirterek, “Taziyelerimize dahi gidip gelemiyoruz. Bu sınırlar kaldırılmalı" çağrısı yaptı.  

 

AKRABALARINI GÖREMİYOR

Sınırın diğer tarafından bulunan akrabalarıyla daha önceki iletişimlerinin son süreçte tamamen kesildiğini aktaran köy sakinlerinden Celil Alan, "Kapılar yıllardır kapalı. Ne biz ne de onlar gidip gelemiyor" dedi. Sınırların kapatılmasının geçim kaynaklarını da olumsuz etkilediğine dikkati çeken Alan, "İran ve Irak sınırlarına karakollar yapılmış. Bundan kaynaklı ticaret yapamıyoruz. İmkanlar gittikçe zorlaşıyor, bir saat uzaklıkta bulunan akrabalarımı göremiyorum. Akrabalarımızla aramıza örülen sınırlar yüzünde ne ticaret yapabiliyoruz ne de onları göremiyoruz" dedi. 

4'E BÖLÜNEN COĞRAFYA

Akrabalarıyla aralarına örülen duvarlara karşı olduklarını belirten Alan, “Geçmişte hiçbir sorun olmadan akrabalarımızı görüyorduk. Şimdi de aynı şekilde görmek istiyoruz. Sınırlarda yasakların olmasını istemiyoruz. Şimdi sınır çizgisine yaklaştığımızda mutlaka 3 devletten biri tarafından öldürülüyoruz” diye kaydetti. Alan, sınırların kaldırılmasını isteyerek, şöyle devam etti: "Ne ölümlere ne de yasaklara gerek var. Huzur içinde yaşamak istiyoruz. Bir kaç gün önce de sınırda bir genç öldürüldü. Bunun sebebi de bölgede yaşayan insanların dört parçaya bölünmesidir. Bir bölgeyi dört parçaya bölmüşler. Kimsenin böyle bir hakkı yok."

 

TAZİYEYE GİDEMİYOR

Köy sakinlerinden Muhacır Kılıç, sınırlar ve duvarların hem akrabalarını görmelerine hem de ticaret yapmalarına engel olduğunu söyledi. 59 yıldır Meleyan'da yaşadığını aktaran Kılıç, şunları söyledi: "Eskiden sınırlar arasında ticaret yaparak geçiniyorduk. Ama şuan sınırlara üst bölgeleriyle kapatılmış. Sınırlar kapalı olduğu için hayvancılıkla geçinmeye çalışıyoruz. Hem İran hem Irak'ta akrabalarımız var. Yıllardır ölülerimiz oluyor, ama kimse taziyeye bile gidip gelemiyor. 3 ülke sınırları kaldırılsın ve geliş gidişler serbest olsun."

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı