İran, doğalgaz kesintisi için Türkiye'yi işaret etti
Haber
27 Ocak 2022 - Perşembe 13:25
 
İran, doğalgaz kesintisi için Türkiye'yi işaret etti
İran Milli Gaz Şirketi, Türkiye'ye verilen gazın kesilmesine ilişkin, 'Türk tarafındaki doğalgaz basınç yükseltme istasyonundaki teknik sorun nedeniyle ülke gaz alamıyor' açıklaması yaptı.
Yaşam Haberi
İran, doğalgaz kesintisi için Türkiye'yi işaret etti

FERSUDE - İran'dan alınan doğalgazın kesilmesi ve bu paralelde elektrik üretiminde doğalgazın yetersiz olması nedeniyle sanayi tesislerinde üretimin durmasının yankıları devam ederken, İran yetkili makamları, sorunun ülkelerinden değil, Türkiye'den kaynaklandığını öne sürdü.

 

Sözcü gazetesinin haberine göre, İran Milli Gaz Şirketi tarafından yapılan resmi açıklama, “İran'dan Türkiye'ye gaz ihracatındaki kesintinin ayrıntıları” başlığını taşıyor.

 

Yetkililer, resmi açıklamaya dayanarak şöyle konuştu:

“Türkiye'ye doğalgaz akışındaki kesinti İran tarafından kaynaklanmıyor. Bazergan istasyonunda iki yalıtımlı bağlantıdan gaz kaçağı meydana gelmesi ve istasyondaki standart çalışma koşullarının aksamasının ardından Türkiye'ye gaz ihracatı azalmış olup, sorunlar giderilene kadar kısa bir süreliğine durdurulmuştu.

 

Çalışma koşullarının kontrol edilmesi ve kaçakların sürekli izlenip basınç kontrollerinin yapılmasıyla gaz ihracatının akışı sağlandı. Ancak Türk tarafındaki doğalgaz basınç yükseltme istasyonundaki teknik bir sorun nedeniyle ülke şu anda gaz alamıyor.”

 

İKİNCİ HAT YATIRIMI YAPILACAKTI AMA…

İran'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Farazmand, 23 Ekim'de yaptığı açıklamada, Türkiye'ye verilen doğalgazda son beş altı yıldır herhangi bir durma olmadığını belirtmişti. Farazmand şunları söylemişti:

 

“25 yıllık bir anlaşmamız var. Daha fazla talep olursa karşılarız. Hatta ikinci bir hat konusu gündemdeydi. Bir türlü ciddi bir girişim olmadı. İkinci hat Van, Erzurum gibi Doğu'daki illerin gazını karşılayacaktı. Yatırımcı geldi, fizibilite çalışıldı ama maalesef bir ilerleme kaydedilmedi."

 

Artı Gerçek

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı