İkizdere’de direniş alanı kamulaştırılıyor
Haber
03 Ağustos 2021 - Salı 13:56
 
İkizdere’de direniş alanı kamulaştırılıyor
İkizdere’nin İşkencedere Vadisi'ne yapılmak istenen taş ocağına karşı direnişin devam ettiği bölgenin kamulaştırılma çalışmaları hızlandırıldı.
Ekoloji Haberi
İkizdere’de direniş alanı kamulaştırılıyor

FERSUDE - Rize’nin İkizdere ilçesinde bulunan İşkencedere Vadisi'ne yapılmak istenen taş ocağına karşı bölge halkının doğa nöbeti devam ediyor. Direniş çadırının kurulduğu bölge ve çevresi için “acil kamulaştırma” kapsamında çalışmalar başlatıldı. 21 Nisan'da iş makinelerinin bölgeye girmesiyle birlikte fiili mücadeleye başlayan köylüler, tüm engellemelere rağmen Gürdere köyünün girişinde kurdukları çadırda nöbetlerini sürdürüyor.
 
 
KAMULAŞTIRMA KARARI
 
Duruma ilişkin ulaştığımız direnişçilerden ve kamulaştırılmak istenen arazinin sahiplerinden Kemal Baş, bölgede bulunan kendilerine ait bir fabrika, direnişin çadırının bulunduğu alan ile yan tarafında bulunan çay bahçelerinin “acil kamulaştırma” kapsamına alındığını ifade etti. Bayramdan önce Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı bir ekibin bölgede keşif ve ölçümler yaptığı bilgisini paylaşan Baş, bugün de gelen bir ekibin bölgede fotoğraflar çektiğini söyledi.
 
 
RESMİ TEBLİGAT GÖNDERİLMEDİ
 
Söz konusu bölgelerin taş ocağına ait iş makinaları ve kamyonların kullandığı mevcut yolun zorlu olması nedeniyle kamulaştırılmak istendiğini dile getiren Baş, kamulaştırma kararının sözlü olarak kendilerine iletildiğini ancak resmi tebligat yapılmadığını söyledi. 
 
 
DİRENİŞİ BİTİRMEK İÇİN…
 
Karara karşı hukuki girişimlerde bulunacaklarını ifade eden Baş, “Acil kamulaştırma için hazırlıklarını başlatmışlar. Bugün resimlerini çektiler. Ölçümleri zaten daha önce yapılmıştı. Herhalde kamulaştırma işlemlerini hızlandırıyorlar.  Belki de bizden kurtulmak, direnişi bitirmek için böyle bir şey yapıyorlar” diye konuştu.
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı