Gezi davası: Kavala tahliye edilmedi
Haber
17 Ocak 2022 - Pazartesi 13:53
 
Gezi davası: Kavala tahliye edilmedi
Gezi Parkı eylemi nedeniyle 4 buçuk yıldır tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala’nın yargılandığı Gezi davasında tahliye çıkmadı.
Gündem Haberi
Gezi davası: Kavala tahliye edilmedi

FERSUDE - Gezi Parkı eylemleri nedeniyle 2017’den bu yana tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala'nın da aralarında bulunduğu 16 hak ve hukuk savunucusu ile Beşiktaş taraftar grubu çArşı’nın 35 üyesinin yargılandığı davanın 3'üncü duruşması başladı. Çağlayan’da bulunan 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşma, yargılananlar, avukatları ve izleyicilerin katılımı göz önünde bulundurularak 27’inci Ağır Ceza Mahkemesi salonuna alındı. 
 
 
Duruşmaya Gezi Parkı eylemine katıldıkları için yargılanan birçok kişinin yanı sıra Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili Züleyha Gülüm, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP İstanbul milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Ali Şeker, CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Türk Tabipler Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, eylemler sırasında Okmeydanı’nda polisin attığı gaz fişeği sonucu yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın Annesi Gülsüm Elvan ile uluslararası sivil toplum örgütü ve konsolosluk temsilcisi çok sayıda kişi katıldı. 
 
 
İş insanı Osman Kavala, önceki duruşmada olduğu gibi bu duruşmaya da katılmadı. Duruşmaya verilen aranın ardından tekrar başladı
 
 
NEDEN DİYE SORMAYALIM MI?
 
Gezi davasından yargılanan Mine Özerden, söz konusu istinat edilen hiçbir suçun kanıtlanmadığını, buna rağmen Osman Kavala’nın hala tutuklu olarak yargılandığına işaret etti. Özerden, “Neden, sormayalım mı?” diye sordu.  Özerden, “O dönem yönetim mekanizmalarının dayatmacı uygulamaları ve baskılarıyla durum bir anda kitseler bir hal aldı. Otoriterleşmenin geldiğini görmek için kahin olmaya gerek yoktu” dedi.
 
 
AMAÇ KAVALA’YI TUTMAK
 
Yargılananların savunmaları sona ermesi ardından avukatlar söz aldı. Avukatlar, müvekkilleri hakkında taleplerde verasete, adli kontrol şartlarının kaldırılması taleplerinde bulundu.
 
 
Davanın siyasi bir dava olduğunu söyleyen Osman Kavala’nın avukatı İlhan Koyuncu, Kavala dışında davada yer alan 51 kişinin figüran olduğunu işaret etti. Kavala’nın yargılanması üzerine bu kişilerin torbaya konulduğuna dikkati çeken Koyuncu, “Amaç Kavala’yı tutuklu tutmaktır. Kavala 4, 5 yıldır tutuluyor. Hukuka en çok inanan insanlardan biridir. 4, 5 yıldır yanına gidip geliyorum. Ha bire davayı ve dosyayı hukuki açıdan değerlendiriyor. Hukuktan vazgeçmiyor. ‘Osman abi hukuka ne gerek var, dava siyasi bir dava’ dediğimizde bile buna bize rağmen rasyonel yaklaşıyor” diye konuştu.
 
 
TAHLİYESİNİ İSTEDİ
 
Hukuksuzluklara rağmen Kavala’nın hala hukuk çerçevesinde yorumlar yapmaya çalıştığına dikkati çeken Koyuncu, “Ancak Kavala artık duruşmalara gelmiyor. Onu hukuka küstürdünüz. ABD’nin, Avrupa’nın arkasında durduğu kişiler değil 4,buçuk  yıl 4, buçuk ay hatta 4,  buçuk gün bile cezaevinde tutamazsın. Osman Kavala’nın casus olmadığının en önemli kanıtıdır 4,  buçuk yıldır cezaevinde olması. Siyasi iklim daha uygun gözüküyor. Bu duruşmada ev hapsi ile de olsa tahliyesini talep ediyoruz” diye kaydetti.
 
 
TUTUKLAMA GEREKÇESİ YOK!
 
Daha sonra söz alan Kavala’nın avukatı Köksal Bayraktar, dosyada birçok eksikliğin yer aldığını, suç iddiasının olduğunu ancak bu iddiayı teyit edecek bir delilin olmadığını söyledi. Bayraktar, Kavala’nın casus olarak lanse edilmeye çalışıldığını belirterek, bu durumun hukuki olmadığını tamamen siyasi olduğunu ifade etti. Bayraktar, “Üç duruşmadır verdiğiniz ara kararlarda ‘hukuki durumda değişiklik olmaması da gözetilerek isnat edilen suçun vasıf ve niteliği, yargılamanın geldiği aşama gereği adli kontrol tedbirleri yetersiz kalacağından tutukluluk halinin devamına’ diyorsunuz. Tahliye talebi için düzenlenen bu kararların gerekçesi ise yok. Kanun yer alan bir takım nitelemeleri ve kelimeleri yan yana getirerek tahliye taleplerimizi reddediyorsunuz” diye tepki gösterdi.
 
 
VERİLEN KARARLARA İŞARET ETTİ
 
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin (AK BK) Kavala hakkında istediği tahliye kararına işaret eden Bayraktar, “Verdikleri her karar doğrudur. Tartışacak durumda değiliz. Hala tutuklu olması bu kararların ihlalidir. Haksız yere özgürlüğünden yoksun kılınıyor” diye kaydetti.
 
 
DOSYALARIN AYRILMASIN TALEP ETTİ
 
Beşiktaş cArşı taraftar grubunun avukatı ve birçok müvekkilin avukatı Ali Rıza Dizdar ise, Gezi Parkı’nda doğup büyüdüğünü ve çocuk olduğu sırada annesinin kendisini orada bulanan gül bahçesine götürdüğünü paylaştı. Yıkılmak istenen Gezi Parkı’nın böyle bir yer olduğunu belirten Dizdar, “Kavala’yı tanırım. Darbelere karşı dimdik ayakta duran bir iş insanıdır. Tarih beni Kavala dosyasıyla birleştirdi” diyerek, yargılamaya ve dosyaların birleştirilmesine tepki gösterdi.  Dizdar, dosyaların ayrılmasını talep etti.  
 
 
HALİN DEVAMI TALEBİ
 
Yargılama, avukatların savunması ile devam etti. Daha sonra söz alan iddia makamı, birçok yargılanan hakkında talep edilen adli kontrol uygulamalarının kaldırılması talebini reddini istedi. İddia makamı, ayrıca Kavala’nın tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi. İddia makamının talebi ardından ara karar oluşturulmak üzere duruşmaya ara verildi.
 
 
Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme, Kavala’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkeme, duruşmayı 21 Şubat’a erteledi.
 
 
MA
 
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı