Gercüş Kitabı, kentin kimliğine ışık tutuyor
Haber
04 Kasım 2021 - Perşembe 16:26
 
Gercüş Kitabı, kentin kimliğine ışık tutuyor
Doç. Dr. Canser Kardaş ve Doç. Dr. Sedat Kardaş tarafından hazırlanan Gercüş Kitabı, kentin tarihine ve kimliğine ışık tutuyor.
Kültür Sanat Haberi
Gercüş Kitabı, kentin kimliğine ışık tutuyor

FERSUDE - Batman iline bağlı bir ilçe olan Gercüş (Kercos/Kercews) tipik kasaba özellikleri gösteren, merkezden ve gözlerden uzak, kırsal bir yerleşim yeridir. Gercüş, cumhuriyetin kuruluşundan bu yana beşerî, sosyal, ekonomik ve iktisadî durumunu büyük oranda muhafaza eden, diğer bir deyişle gelişmişlik düzeyi açısından durağan bir ilçedir. Elbette bu durağanlığın nedenleri sadece Gercüş ve Gercüş insanından kaynaklanmaz. Dış etkenlerden dolayı gelişememek, bir tercih değil zorlayıcılıklardan kaynaklanan bir sonuç olarak yorumlanabilir.

 

İlçede gelişmişlik düzeyinin ve üretimin durağan seyretmesi, ilçe üzerine yapılan kültürel ve akademik çalışmaların azlığı ile benzerlik gösterir. Gercüş hakkında yapılan araştırmaların sayısı yok denecek kadar azdır. Öyle ki eldeki kitabın hazırlanması sürecinde, hemen hemen her yazar araştırmacı, yazılı kaynak ve malzeme bulamamaktan yakınmış ve çalışmalarını hazırlarken ulaşabildikleri her bilgiyi hassasiyetle değerlendirmiştir.

 

320 sayfadan oluşan kitap, Nûbihar Yayınları tarafından yayınlandı.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı