Genç seçmen anketinde Erdoğan'ın en büyük rakibinin oy oranı yüzde 72
Haber
12 Haziran 2022 - Pazar 10:44
 
Genç seçmen anketinde Erdoğan'ın en büyük rakibinin oy oranı yüzde 72
İlk defa oy kullanacak gençlerin yüzde 72’si “yeni biri Cumhurbaşkanı olsun” derken yüzde 20.5’i 'Recep Tayyip Erdoğan olsun' dedi.
Gündem Haberi
Genç seçmen anketinde Erdoğan'ın en büyük rakibinin oy oranı yüzde 72

FERSUDE - BUPAR Araştırma Danışmanlık'ın araştırmasına göre İlk defa oy kullanacak seçmenlerin yüzde 65’i Millet İttifakı’na oy vereceğini söylerken, Cumhur İttifakı’na oy verecek yeni seçmen oranı yüzde 23 oldu. “Kendinizi genel olarak mutlu hissediyor musunuz’’ sorusuna ise yüzde 70 “hayır’’ yanıtını verdi.

 

BUPAR Araştırma Danışmanlık 17-24 yaş arasındaki 2 bin 780 kişiyle yüz yüze yaptığı araştırmanın sonuçları yayınlandı.

 

Cumhuriyet’in haberine göre araştırmaya katılan gençlerin yüzde 30’u ailesinden yardım alarak geçindiğini söyledi.

 

Araştırmaya katılanların yarısı 'Gelirim giderimi karşılamıyor, eski birikimlerimi harcıyorum’ dedi.

 

'2022’de sizin ekonomik durumunuz ile ülkenin ekonomik durumu nasıl olur’ sorusuna, 'Daha kötü olur’ diyenlerin oranı yüzde 75.

 

Kendinizi genel olarak mutlu hissediyor musunuz’’ sorusuna ise yüzde 70 'hayır’ yanıtını verdi. 'Evet’ derken, yüzde 12’si “Hayır’’ yanıtını verdi. Yüzde 11’i ise ‘Şu anda karar veremiyorum’ dedi.

 

Üniversite öğrencilerinin yüzde 71’i 'Dünya genelinde ülkemizdeki üniversitelerin kalitesi ve saygınlığı azalıyor' derken yüzde 9’u ise “Dünya genelinde ülkemizdeki üniversitelerin kalitesi ve saygınlığı artıyor” yanıtını verdi.

 

İlk defa oy kullanacak seçmenlerin yüzde 65’i Millet İttifakı’na oy vereceğini söylerken, Cumhur İttifakı’na oy verecek yeni seçmen oranı yüzde 23 oldu.

 

Gençlerin yüzde 72’si “yeni biri Cumhurbaşkanı olsun” derken yüzde 20.5’i 'Recep Tayyip Erdoğan olsun' dedi. Yüzde 7.5’lik bir kesim ise 'Kararsız' olduğunu belirtti.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı