Gazeteciler Seyhan Avşar ve Hale Gönültaş’a haberleri nedeniyle tehdit
Haber
20 Mayıs 2022 - Cuma 11:08
 
Gazeteciler Seyhan Avşar ve Hale Gönültaş’a haberleri nedeniyle tehdit
Gazeteci Seyhan Avşar, Alaattin Çakıcı’nın adamlarından Barış Duyu, Gazeteci Hale Gönültaş ise IŞİD ile ilgili yaptığı haberler nedeniyle tehdit ediliyor.
Gündem Haberi
Gazeteciler Seyhan Avşar ve Hale Gönültaş’a haberleri nedeniyle tehdit

FERSUDE - Gazeteci Seyhan Avşar, Halk TV'de yayımlanan "Çakıcı için kurşun atan tetikçi eroinle yakalanmış: İfadesinde yok yok" başlıklı haberiyle suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı’nın adamlarından Barış Duyu’nun 16 kilo eroinle yakalandığını ve ifadesinde uzun yıllardır istihbarata çalıştığını yazdığı için tehdit edildiğini duyurdu.

 

Twitter hesabından paylaşım yapan Gazeteci Avşar, "Alaattin Çakıcı’nın adamlarından Barış Duyu’nun 16 kilo eroinle yakalandığı ve ifadesinde uzun yıllardır istihbarata çalıştığını yazdığım için tehdit ediliyorum. Pazartesi suç duyurusunda bulunacağım. Ancak başıma bir şey gelirse sorumluları bellidir bilinsin isterim" ifadelerini kullandı.

 

 

Avşar yaptığı haberde, suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı’nın tutuklu olduğu dönemde cezaevinden hastaneye getirilirken nakil aracında bekletilmesine kızıp başhekim yardımcısına silahlı saldırı düzenleten Barış Duyu’nun 16 kilo eroinle yakalandığını, 20 yıl hapis cezasına çarptırılan Duyu’nun savunmasında İçişleri Bakanı Soylu, MHP Milletvekili Feti Yıldız gibi önemli isimlere ilişkin iddialar yer aldığını yazmıştı.

 

GAZETECİ HALE GÖNÜLTAŞ DA TEHDİT EDİLİYOR

kısadalga.net muhabiri Hale Gönültaş ise geçen yıl İstanbul’da düzenlenen bir baskınla gözaltına alınan IŞİD mensubu bir kadının, elinde bıçakla şeriata karşı çıkanları ölümle tehdit ettiği görüntüleri İstanbul Başakşehir Millet Bahçesi’nde çekildiğini haberleştirmişti.

 

Gönültaş, haberi ardından tehditler aldığını Twitter hesabından duyurdu.

 

Gönültaş, “Tevhid Grubu'ndan gelen tehdit içeren arama ve tacizleri görünür kılmadım. Lakin söz konusu grubun sosyal medya üzerinden ismimi hedef göstererek başlattığı kampanya riskli bir sürece doğru ilerlemektedir” dedi.

 

 

TGS: TEHDİTLERLE KADIN GAZETECİLERİ ENGELLEYEMEZSİNİZ

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu, yaptığı açıklamayla yaşananlara tepki gösterdi. Kadın gazetecilere yönelik kullanılan şiddet dilinin, iktidarın kadına yönelik şiddet yaklaşımından azade olmadığı belirtilen açıklamada, “Kadın gazetecilerin güvenliklerini sağlamak, yetkililerin sorumluluğundadır. Arkadaşlarımızın yanındayız, sürecin takipçisiyiz” denildi. Açıklama şöyle:

 

“Seyhan Avşar, Hale Gönültaş ve Eylem Emel Yılmaz’ın yanındayız!

 

Suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı’nın yardımcılarından Barış Duyu’nun eroinle yakalandığını haberleştiren Halk TV muhabiri Seyhan Avşar, IŞİD'li kadının bıçaklı cihat videosunun Millet Bahçesi'nde çekildiğini ortaya çıkaran kısadalga.net muhabiri Hale Gönültaş ve bir sosyal medya kullanıcısının ısrarlı takibine maruz kalan Eylem Emel Yılmaz tehdit edildiklerini sosyal medya hesaplarından duyurdu.

 

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu olarak, kadın gazetecilerin can güvenliğinden endişe ediyoruz.

 

Avşar, Gönültaş ve Yılmaz’a yönelik en ufak bir saldırının sorumlusunun onları tehdit edenlerin yanında, kadın gazetecileri korumayanlar olduğunu da çok iyi biliyoruz.

 

Kadın gazetecilere yönelik şiddet dilinin, iktidarın kadına yönelik şiddet yaklaşımından azade olmadığının farkındayız.

 

Kadın gazetecilerin güvenliklerini sağlamak, yetkililerin sorumluluğundadır. Arkadaşlarımızın yanındayız, sürecin takipçisiyiz!

 

Kadın gazetecileri engelleyemezseniz!”

 

DİSK BASIN-İŞ: ARKADAŞLARIMIZIN YANINDAYIZ

DİSK Basın-İş'ten yapılan açıklamada ise "Gazeteci Seyhan Avşar ve Hale Gönültaş yaptıkları haberler nedeniyle tehdit ediliyor. Gazetecilerin ilkesi kamu yararıdır ve hiçbir tehdit, baskı onları halka gerçek haberleri ulaştırmaktan alıkoymayacak. Gazeteci arkadaşlarımızın, gazetecilerin yanındayız" denildi.

 

RSF: YETER ARTIK! SEYİRCİ KALMAYIN

RSF’den Erol Önderoğlu da  "Seyhan Avşar, Hale Gönültaş, Emel Eylem Yılmaz… Birkaç saatte üç kadın gazeteci olumsuzlukların üzerine gittikleri için online ortamda tehdit edildiklerini duyurdu. Yeter artık! Yetkilileri kabul edilemez bu duruma daha fazla seyirci kalmamaya çağırıyoruz" dedi.

 

Evrensel

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı