Gazeteciler Diyarbakır Adliyesi’nde: Jinnews editörü serbest bırakıldı
Haber
15 Haziran 2022 - Çarşamba 15:05
 
Gazeteciler Diyarbakır Adliyesi’nde: Jinnews editörü serbest bırakıldı
Savcılık ifadeleri devam eden 20 gazeteciden 4'ü tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilirken, JİNNEWS editörü Gülşen Koçuk serbest bırakıldı. Diğer gazetecilerin ile iki yurttaşın ifade işlemleri sürüyor.
Gündem Haberi
Gazeteciler Diyarbakır Adliyesi’nde: Jinnews editörü serbest bırakıldı

FERSUDE - Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü bir soruşturma kapsamında 8 Haziran'da gözaltına alınan JINNEWS Müdürü Safiye Alagaş, JINNEWS editörü Gülşen Koçuk, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Serdar Altan, Xwebûn Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Ali Ertaş, Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Aziz Oruç, gazeteciler Ömer Çelik, Suat Doğuhan, Ramazan Geciken, Esmer Tunç, Neşe Toprak, Zeynel Abidin Bulut, Mazlum Doğan Güler, Mehmet Şahin, Elif Üngür, İbrahim Koyuncu, Remziye Temel, Mehmet Yalçın, Abdurrahman Öncü, Lezgin Akdeniz, Kadir Bayram, Feynaz Koçuk ve İhsan Ergülen'in 8 günlük gözaltı süresinin ardından çıkarıldıkları adliyede ifade işlemleri devam ediyor. 
 
 
GAZETECİYE ‘SAVAŞ NE DEMEK?’ SORUSU
 
Savcı, Mezopotamya Ajansı (MA) Editörü Aziz Oruç'un ifadesini alarak, yaptığı TV programları, programda kullandığı dil, bunla bağlantılı olarak "Savaş ne demek? Kürt sorunu nedir?" gibi sorular yöneltti. Gazeteci Safiye Alagaş' a ise Jinnews'in yaptığı haberler ve haber içerikleri soruldu. Her iki gazeteci de tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. 
 
 
KOÇUK SERBEST BIRAKILDI 
 
Ardından ifadesi alınan JINNEWS Editörü Gülşen Koçuk hakkında ise adlı kontrol talebinde bulunuldu. Koçuk, talebin ardından serbest bırakıldı. Koçuk'u adliye kapısında meslektaşları karşıladı. 
 
 
ERTAŞ, ÜNGÜR VE ŞAHİN'E TUTUKLAMA TALEBİ
 
Xwebûn Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Ali Ertaş, Gazeteci Elif Üngür ve Mehmet Şahin tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. 
 
 
Diğer gazetecilerin sorgusu devam ediyor.
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı