Gana’da madene patlayıcı taşıyan kamyon infilak etti: Yüzlerce ev yerle bir oldu, onlarca ölü ve yaralı var
Haber
21 Ocak 2022 - Cuma 12:43
 
Gana’da madene patlayıcı taşıyan kamyon infilak etti: Yüzlerce ev yerle bir oldu, onlarca ölü ve yaralı var
Yüzlerce binanın dümdüz edildiği ve en az 17 kişinin hayatını kaybettiği patlama, bir madene patlayıcı taşıyan aracın motosikletle çarpışması sonucu meydana geldi.
Dünya Haberi
Gana’da madene patlayıcı taşıyan kamyon infilak etti: Yüzlerce ev yerle bir oldu, onlarca ölü ve yaralı var

FERSUDE - Gana'nın batısında maden patlayıcısı taşıyan bir kamyonun motosikletle çarpışması sonucu yüzlerce binanın yıkılmasına yol açan patlamanın ardından onlarca kişinin hayatını kaybetmesinden korkuluyor.

 

Kaza, Batı Afrika ülkesinin başkenti Accra'nın 300 kilometre   batısındaki maden kenti Bogoso yakınlarındaki Apiate'de öğle saatlerinde meydana geldi.

 

Guardian’da yer alan habere göre, mineral bakımından zengin Apiate'de iki altın madeni arasında seyir halinde olan bir kamyonun motosiklete çarpması sonucu meydana gelen patlamanın ardından büyük bir krater oluştu.

 

Kesin kayıp sayısı resmi olarak doğrulanmadı, ancak patlamanın meydana geldiği Prestea Huni-Valley belediye yönetimi başkanı Isaac Dsamani yerel basına yaptığı açıklamada, yetkililerin şu ana kadar "yaklaşık 17 ceset" saydığını söyledi.

 

Acil durum yetkilileri, yaralanan en az 57 kişinin yerel hastanelere kaldırıldığını açıkladı. Apiate hastanesinde çalışan Dr. Joseph Darko AFP'ye verdiği demeçte, kayıplardan beşinin "hayati tehlikesi bulunan beş yaşındaki bir çocuk da dahil olmak üzere" buraya getirlidiğini söyledi.

 

Ulusal Afet Yönetim Örgütü Genel Müdür Yardımcısı Seji Saji Amedonu, 500'den fazla binanın yıkıldığını söyledi.

 

Yerel medya ve görgü tanıkları tarafından yayınlanan görüntülerde, yerde ölü ve yaralı cesetler olduğu ve evlerin yerle bir olup yıkıldığı görüldü.

 

Gana cumhurbaşkanı Nana Akufo-Addo, patlamanın "gerçekten üzücü, talihsiz ve trajik bir olay" olduğunu belirterek, patlamanın "can kayıplarına ve mülklerin yok olmasına" neden olduğunu belirtti.

 

Patlamanın yol açtığı tahribat ve kayıpların boyutu Gana'da şok yarattı.

 

Acil servisler kentte kurtarma çalışmalarının sürdüğünü ve hayatta kalan kurbanların çoğunun kurtarıldığını ve birçoğunun çöken ev ve binalarda mahsur kaldığını açıkladı.

 

Dsamani, "Bazılarını kurtarabildik. Bazıları da, ne yazık ki onları kurtarmadan önce çoktan gitmişlerdi."

 

Görgü tanıkları yerel yetkililere, çarpışmanın ardından kazaya karışan bir sürücünün motosikletin alev alması üzerine bölge sakinlerini kaçmaları konusunda uyarmaya çalıştığını söyledi.

 

Dsamani, " Sürücü insanların kaçması gerektiğini haykırırken ... 10 dakika içinde her şey patladı. Yani olay yerine gelmeye çalışan insanlar en çok etkilenen insanlardı."

 

Kurtarma çalışmaları devam ederken halka güvenlikleri için bölgeden yakındaki kasabalara gitmeleri tavsiye edildi.

 

Yerel yetkililer, yakındaki hastane ve kliniklerin kurbanlarla dolup taştığını söylediler. Polis, olay yerine takviye kuvvet konuşlandırıldığını da sözlerine eklerken, sükunet çağrısında bulundu.

 

Patlayıcı taşıyan kamyon Toronto merkezli Kinross tarafından işletilen Chirano altın madenine gidiyordu. Kinross sözcüsü olayı doğrulayarak, olayın madenden 140 kilometre (87 mil) uzakta meydana geldiğini söyledi.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı