Elmalı Davası’nda sanıklar tutuklanmadı
Haber
17 Eylül 2021 - Cuma 12:35
 
Elmalı Davası’nda sanıklar tutuklanmadı
İki çocuğun annesi ve üvey babası tarafından cinsel istismara uğramasına ilişkin görülen Elmalı Davası'nda, savcının talebine rağmen sanıklar tutuklanmadı.
Gündem Haberi
Elmalı Davası’nda sanıklar tutuklanmadı

FERSUDE - Antalya’nın Finike ilçesinde, 7 yaşındaki G.E.G. ile 10 yaşındaki ağabeyi İ.E.G.'nin cinsel istismara uğramasına dair Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden davanın 6'ncı duruşması görüldü. Duruşmada, tutuksuz sanıklar çocukların annesi Merve A., üvey baba Rahmi A. ve dayı S.C.G. hazır bulundu. Duruşmaya, taraf avukatları ile farklı illerden gelen baro avukatları ve dernek temsilcileri de katıldı. Tanık olarak dinlenen babaanne Günay S., sanıklar ile duruşmaya gelmeyen diğer aile üyelerinden şikayetçi olduğunu söyledi. Çocukların istismar edildiğini savunan Günay S., torunlarının ağır travmalar yaşadığını, koruma altına alındıklarını ve ağır ilaçlar kullandıklarını anlattı.  
 
Çocukların babası Gürhan G. de çocuklarını yanına almak istediğini belirterek, “Çocuklarım koruma altında ve iyi korunduklarına inanıyorum ama yanımda olmaları onlar için daha iyi olacaktır. Çocuklarıma bunu yaşatanların serbestçe dolaşmalarını kabul edemiyorum. Çocuklarıma kavuşmak istiyorum" diye konuştu.
 
 
RAPOR DİKKATE ALINMASIN
 
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı, sanıkların üst sınırdan cezalandırılmalarını ve tutuklanmalarını talep etti. Antalya Barosu Çocuk Hakları Merkezi avukatı Serap Ertuğrul da sosyal hizmetler uzmanının yazdığı son raporun dikkate alınmaması gerektiğini savundu. Raporda hastalığından bahsedilen babaanneden çocukların alındığını belirten Ertuğrul, "Babaanne için tam teşekküllü bir hastaneden rapor alınmalıdır. Çocukların akıbetinden babaannenin haberi yoktur. Çocuklar ağır ilaçlar kullanmaktadırlar. Çocuklar için de tam teşekküllü bir hastaneden rapor alınmalıdır. Sanıkların çelişkili beyanları vardır. Suç vasfı gözetilerek, sanıkların tutuklanmasını talep ediyoruz" dedi. 
 
 
TUTUKLAMA TALEBİ 
 
İddia makamı, mevcut delil durumu neticesi ve kuvvetli suç oluştuğu gerekçesiyle sanıkların tutuklanmalarını talep etti. Sanık Merve A. ise haksız yere linçe uğradıklarını, oğlunun yanına gelmeden önceki telefon görüşmelerinin alınmasını istediğini belirtti. Çocukları için mücadele ettiğini savunan Merve A., suçlamaları kabul etmediğini dile getirdi. Sanık Rahmi A. da suçlamaları kabul etmediğini söyledi. Sanık avukatı ise diğer baro ve derneklerin katılma talebini kabul etmediklerini belirterek, çocukların savunmalarının delil olarak kabul edilmesini istedi.
 
Mahkeme heyeti, sanıkların adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmalarının devam edilmesine karar vererek, duruşmayı 15 Kasım'a erteledi.
 
 
ELMALI DAVASI 
 
Olay geçen yıl Haziran ayında Balıkesir’de savcılığa giden babaanne Günay S.’nin ihbarıyla ortaya çıktı. Antalya’nın Finike ilçesinde yaşayan ve 6 ve 9 yaşında olan iki torununun cinsel istismara uğradığı iddiasıyla savcılığa giden Günay S., çocukların anneleri Merve A. ve eşi Rahmi A.'dan şikayetçi oldu. Savcılık, babaanne Günay S.’nin  yanında olan ana sınıfı öğrencisi G.E.G. ile ağabeyi İ.E.G.'nin, Çocuk İzlem Merkezi'nde (ÇİM) ifadesine başvurdu. G.E.G. ifadesinde, annesi ve üvey babası ile birlikte isimleri F., A. ve M. olan kişilerin kendisine istismarda bulunduğunu anlattı. İ.E.G. başından geçen olaylarla ilgili annesi Merve A., üvey babası Rahmi A. ve dayısı S.'den şikayetçi olduğunu söyledi. İ.E.G. de maruz kaldıkları cinsel istismarı ve fiziksel şiddeti doğruladı. Çocuklar, başlarına gelenleri deftere yaptıkları çizimlerle de anlatmaya çalıştı. Bu resimler de soruşturma dosyasına girdi.
 
Yürütülen soruşturma kapsamında anne Merve A. ile üvey baba Rahmi A. 16 Ekim 2020'deki ilk duruşmada tutuklandı.6 Ocak’ta Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın üçüncü duruşmasında sanıklar Merve A. ve Rahmi A., adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı