‘Derin Uğultu’ belgeselinin galası cuma günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda
Haber
14 Haziran 2022 - Salı 15:29
 
‘Derin Uğultu’ belgeselinin galası cuma günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda
“Derin Uğultu” belgeseli, 17 Haziran 2022 Cuma günü izleyici ile buluşacak. 56 dakikalık belgesel, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beylikdüzü Belediyesi iş birliği ile Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda galasını gerçekleştirecek.
Kültür Sanat Haberi
‘Derin Uğultu’ belgeselinin galası cuma günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda

FERSUDE - Başta deprem olmak üzere Türkiye’de yaşanan doğal afetlerin ve konunun uzmanları ile yapılan röportajların yer aldığı Derin Uğultu belgeselinin galası, 17 Haziran 2022 tarihinde Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapılacak.

 

“Derin Uğultu” belgeselinin yönetmeni Ozan Turgut, “Ülkemizdeki her felaketin ardından hep birlikte yanlış bilgilendirmelere maruz kalıyor ve yoğun bir bilgi kirliliğinin ortasında bırakılıyoruz. Topluma hiç faydası olmayanları konuşuyor, esas konuşulması gereken konuları konuşmuyoruz. Fayın ne kadar derinde olduğunun, depremin ne kadar şiddetli olduğunun ya da ne zaman olacağının değil, neden bu kadar çürük binalarda oturduğumuzun, küçücük depremlerde bile neden bu kadar zarar gördüğümüzün konuşulması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

BU BİR YÜZLEŞME HİKÂYESİ

Hazırlanan belgeselin, doğal afetlerin önlenmesi ve bilgi kirliliğinin engellenmesi açısından çok önemli olduğuna değinen Turgut, “Alanında uzman, ülkemizin önde gelen bilim insanlarının yer aldığı ve afetlerden en az hasarla çıkmak için alınacak önlemleri anlattığı bu belgesel bir ‘ah vah belgeseli’ değil. Daha çok, jeoloji mühendisinden psikoloğuna, sosyoloğundan inşaat mühendisine, ekonomistlere, iletişim bilimcilere kadar tüm paydaşların bir araya gelip, yapılması gerekenleri anlattığı bir belgesel. Bu aslında herkesin kendi perspektifinden afetleri tartıştığı bir yüzleşme hikâyesi. Sorunumuz zaten belli, biz bu belgeselde çözümü konuştuk” dedi.

 

derin-ugultu-belgeselinin-galasi-bu-cuma-cemal-resit-rey-konser-salonu-nda-1028436-1.

 

DERİN BİR UĞULTU

Yönetmen Turgut, belgeselin adının “Derin Uğultu” olmasının sebebini şöyle anlattı: “Derin Uğultu, deprem sırasında yer kabuğunun çıkardığı gürültü olarak algılanıyor ancak aslında ben toplumdaki bu bilgi kirliliğinin yarattığı uğultuyu düşünerek bu ismi verdim. Çünkü bu derin uğultu, bize büyük zarar veriyor. Gerçeği duymamızı, görmemizi engelliyor. Aralarında doğru bilgiler elbette var ama biz, bize sunulan bilgi kirliliği içerisinde doğru bilgileri seçmekte zorlanabiliyoruz. Uzun zamandır yapmayı çok istediğim bu belgeselin çekimleri; İstanbul, Ankara, İzmir, Van ve Kocaeli’de gerçekleştirildi. JMO Genel Başkanı Hüseyin Alan, İstanbul Şube Başkanı Selahattin Sami Teymurtaş ve Doç. Dr. Murat Yılmaz, başından beri bu projeye çok inandılar ve katkılarını koydular.”

 

Birgün

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı