Delîl Dîlanar, doğduğu topraklarda
Haber
10 Nisan 2022 - Pazar 20:32
 
Delîl Dîlanar, doğduğu topraklarda
Kürt müziğinin önemli ve güçlü seslerinden Delîl Dîlanar, 27 yıl aradan sonra doğduğu topraklarda sevenleriyle buluşuyor.
Kültür Sanat Haberi
Delîl Dîlanar, doğduğu topraklarda

FERSUDE - Kürt Dengbejlik geleneğinin taşıyıcılarından güçlü bir sese ve yeteneğe sahip  “Modern Dengbej” Delîl Dîlanar, 27 yıl sonra doğduğu topraklardaki birçok şehirde sevenleri ile ilk kez bir araya gelmek için turneye hazırlanıyor.

 

Sanatçı; Diyarbakır, Mardin, Urfa ve İstanbul’da sevenleriyle buluşacak.

 

Dîlanar yıllardır, Kürt sözlü tarihinin kökleri olan Dengbejlik geleneğini yaşatarak, geçmişle gelecek arasında büyük bir köprü oluşmasına katkı sunuyor.

 

Dîlanar Çocukluğunun geçtiği Serhad bölgesinde başta Hûseynî  Muşî olmak üzere birçok büyük dengbejin divanında oturmuş ve onların sesleriyle tanışmıştır. Erivan Radyosu ile Kürtlerin müzik tarihine ‘efsane’ olarak geçen Kürd Mey’i (Meya Kurdî) nin büyük üstadı Eqîdê Cimo’dan enstrüman eğitimi aldı. Dengbejlik’e söz ve söylem ile birlikte enstrümanı da ekleyen sanatçı Kürt müziğine büyük katkı sağlamıştır.

 

Dîlanar'ın divanlardan yükselen sesi Televizyonlar aracılığıyla köylere, evlere, şehirlere ulaşmıştır. Büyüyen bu ses, konser alanlarında büyük kitlelerle buluşmaktan da geri kalmamış, Almanya başta olmak üzere Amerika ve Dünya’nın birçok ülkesinde çok sayıda konser vermiştir.

 

Ayrıca Delil Dîlanar’ın güçlü sesi ile temsil ettiği modern dengbejlik sinemanın da ilgisini çekmiştir.

 

Delîl Dîlanar’ın hayatı Yönetmen Bülent Gündüz tarafından beyaz perdeye aktarıldı. Büyük ilgi gören film, Los Angeles Film Festivali’nde En İyi Orijinal şarkı ve En İyi Film ödülüne layık görülmüştür.

 

Delîl Dîlanar’ın konser programı şu şekildedir:

13 Mayıs Cuma Diyarbakır – Sezai Karakoç Kongre ve Kültür Merkezi

 

14 Mayıs Cumartesi  Mardin - Yay Grand Otel Cemal Yay Kongre Salonu

 

15 Mayıs  Pazar   Şanlıurfa – Urfa City Avm Kültür Merkezi

 

28 Mayıs Cumartesi  İstanbul -  Bostancı Gösteri Merkezi

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı