Çeviköz: Türkiye’nin enerji kaynaklarını ve enerji ithalatını çeşitlendirmesi gerekirdi
Haber
02 Nisan 2022 - Cumartesi 16:08
 
Çeviköz: Türkiye’nin enerji kaynaklarını ve enerji ithalatını çeşitlendirmesi gerekirdi
CHP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Ünal Çeviköz: Türkiye’nin uzun zamandan beri enerji kaynaklarını ve enerji ithalatını çeşitlendirmesi gerekirdi
Gündem Haberi
Çeviköz: Türkiye’nin enerji kaynaklarını ve enerji ithalatını çeşitlendirmesi gerekirdi

FERSUDE Daktilo1984 Youtube kanalının dış politika programı Berlin Duvarı’nın “Nasıl Bir Dış Politika?” serisinin dördüncü bölümünde İpek Maya Saygın, CHP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı ve diplomat Ünal Çeviköz'ü ağırladı. Çeviköz, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, Türk dış politikasının bu işgale karşı tutumu, CHP’nin Rusya-Ukrayna Savaşı’na yaklaşımı ve Rusya-Türkiye ilişkileri gibi konularda önemli açıklamalarda bulundu.

 

24 Şubat’ta başlayan Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden önce yaşanan sürecin, 2008 yılında Rusya ve Gürcistan arasındaki savaşa benzediği tespitini yaptıklarını belirten Çeviköz, CHP olarak bu konuda uyarılarda bulunduklarını belirtti. Türkiye’nin Ukrayna ile Rusya arasında yapılan görüşmelerde iki taraf arasında, bir tarafın taleplerini diğer tarafa ileten bir arabulucuk görevi üstlenmediğini, iki ülkenin yapacağı görüşmeler için tarafsız bir ortam sağladığını vurguladı. 

 

Yaptırımlar konusuna da değinen Çeviköz, Türkiye’nin zaten Birleşmiş Milletler yaptırımları dışında birçok yaptırım kararına geçmişten bu yana uymadığını, Soğuk Savaş döneminde Sovyetler ile diğer NATO ülkelerine göre daha dengeli bir politika izlediğini, reel politik unsuruna dikkat edilen bir dış politika anlayışının en başından beri Cumhuriyet’in dış politika anlayışı olduğuna işaret etti. Türkiye’nin Rusya’ya, turizm, sebze-meyve ihracatı gibi alanların yanı sıra en çok enerji alanında ciddi bir bağımlılığı bulunuyor. Çeviköz bu hususta Türkiye’nin uzun zamandır Rusya’ya olan enerji bağımlılığını azaltması ve enerji ithalatı çeşitliliğini artırması gerektiğini, ancak bu konuda geç kalındığını sözlerine ekledi. Hükümet 6 yıl bekledikten sonra nihayet Paris İklim Anlaşması’nı onayladı ve AB Yeşil Mutabakatı sürecine dahil oldu. Çeviköz AB ile ilişkiler bağlamında da Türkiye’nin alternatif enerji kaynaklarına yatırım yapması gerektiğine değindi.

 

AKP hükümetinin sürekli olarak zigzaglı bir dış politika izlediği; 20 yıl içerisinde tutarlı, öngörülebilir ve güvenilir bir dış politika çizgisinden uzak kaldığı ve dolayısıyla inandırıcılığını yitirdiği eleştirisinde bulunan Çeviköz, bu durumun müttefiklerimiz ve komşularımız gözünde de hükümete olan güvenilirliği azalttığının altını çizdi. “AKP’nin taraflı dış politika anlayışının birçok sorunu beraberinde getirmesi nedeniyle hükümet, son dönemde her fırsattan yararlanmaya çalışmaktadır” görüşünü dile getiren Çeviköz, Türkiye’nin Kabil Havalimanı’nın güvenliğini sağlamaya talip olmasını ve son olarak Ukrayna ile Rusya arasında arabulucu rolü oynamaya çalışmasını bu duruma örnek verdi. Çeviköz, AKP’nin bu girişimlerinin Batı’ya tekrar yakınlaşmak ve yapıcı bir aktör olduğu imajını yaratmak için olduğunu, ancak Batı’nın bunu hemen kabul etmeyeceğini belirtti. Batıdan bakıldığında Türkiye’nin, Kopenhag kriterlerinden, yargı bağımsızlığından, ve kuvvetler ayrılığından uzaklaşması; Türkiye’nin otokratik bir sisteme doğru kayıyor olması; demokratik hak ve özgürlüklerin tamamen göz ardı ediliyor olması; basın, ifade ve toplantı özgürlüğünün olmaması ve uluslararası sözleşmelerde kendini bağlayıcı olarak gördüğü bir takım kararlara uymamasının, Türkiye’nin dış politikasına olan güveni azalttığını sözlerine ekledi.   


Söyleşinin tamamını buradan dinleyebilirsiniz.     

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı