Cemil Qoçgiri 4 yıl aradan sonra İstanbul’da
Haber
09 Mart 2022 - Çarşamba 18:40
 
Cemil Qoçgiri 4 yıl aradan sonra İstanbul’da
Sanatçı Cemil Qoçgîrî 18 Mart Cuma günü Beyoğlu Konektiva Sanat & Sahne Evi sahnesinde sevenleriyle bir araya geliyor.
Kültür Sanat Haberi
Cemil Qoçgiri 4 yıl aradan sonra İstanbul’da

FERSUDE - Son olarak 2019’da Erkan Oğur ile Türkan Saylan Kültür Merkezinde sahne alan Qoçgîrî 4 yıl aradan sonra 18 Mart Cuma günü Beyoğlu Konektiva Sanat & Sahne Evi sahnesinde sevenleriyle buluşacak. 

 

Konserin biletlerine biletix ve gişeden ulaşılabilir.

 

 

Cemil Qoçgiri kimdir?

Cemil Qoçgiri Almanya'da dünyaya geldi. Tenbur ( üç telli / Pir sazı )ile 12 yaşında tanışmış olup 16 yaşından itibaren sahnelerde çalmaya başladı. Daha çok tenburun mistik yönü ile yoğunlaşıp,

 

Anadolu’nun kültür ve inançlarına ait müzik tarzlarındaki şekillenişi üzerinde çalışmalarını sürdürmeye başladı. Bunun yanı sıra hem kendi albümleri hem de değişik sanatçıların albümlerinde enstrümanist ve düzenleme /aranjör olarak yer aldı. İlk solo albümü olan Aşk-ı- Pervaz 2004 yılında yayımlandı.  2005 yılında Munzur'un yaşayan son Dervişler'i Sarraf / Dersim Halk Şarkıları adlı belgesel niteliği taşıyan müzik videosunu , 2007 yılında ikinci solo albümü olan Heya, 2013 yılında üçüncü albümü Hiva Zerri ve 2015 yılında Tenbur & Harp adlı dördüncü solo albümünü Sony Musik Classical'da yayımladı. 2017 yılında Zelal albümü ,2018 yılında Bedawiti albümü ve son olarak 2019 yılında Cemil Qoçgiri &Avian Quartet ile canlı konser kayıtlarından oluşan albümü dijital platformlarda yayımlanmıştır.

 

Deneysel ,jazz,etnik tarzlarda müzik yapan bir çok grup ile ortak projelerde yer alan sanatçının; Aynur, Kinan Azmeh, Kayhan Kalhor, NDR Bigband, Morgenland Chamber Orchestra Netherlands Blazers Ensemble, Mikail Aslan, Salman Gambarov, Erkan Oğur, İsmail Hakkıdemircioğlu, Tara Jaf gibi isimlerle bazı projeleri halen devam etmektedir. Tenbur üzerindeki ustalığı ve müzikte ki yeni denemelere yaratıcı yaklaşımı sayesinde, hem beraber çalıştığı müzisyenlerden; hem dünyanın pek çok yerinden hem de Türkiye'de dinleyicilerden büyük ilgi ve övgüler almaktadır.

 

Not: Sanatçı yurt dışında (Almanya) yaşamaktadır. Sanatçıya eşlik edecek olan müzisyenler Türkiye'de (İstanbul) yaşamaktadırlar.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı