Bisiklet hırsızını arayan polis, yoldan çevirdiği bir çocuğu darp ederek gözaltına aldı, valilik aileden özür diledi
Haber
20 Aralık 2021 - Pazartesi 09:06
 
Bisiklet hırsızını arayan polis, yoldan çevirdiği bir çocuğu darp ederek gözaltına aldı, valilik aileden özür diledi
Karabük'ün Safranbolu ilçesinde çalıntı olduğu iddiasıyla durdurulan 12 yaşındaki çocuk polis ekiplerince yere yatırılarak gözaltına alındı. Tepki çeken olayla ilgili Valilik tarafından soruşturma başlatılmıştı. Karabük Valiliği yaptığı açıklamada, çocuktan ve ailesinden özür diledi.
Yaşam Haberi
Bisiklet hırsızını arayan polis, yoldan çevirdiği bir çocuğu darp ederek gözaltına aldı, valilik aileden özür diledi

FERSUDE - Karabük’ün Safranbolu ilçesinde bir bisiklet hırsızlığı olayını soruşturan polis ekibi, bisikleti ile seyir halinde olan 11 yaşındaki bir çocuğu durdurarak bisikletini elinden almak istedi. Polisler, bisikletini vermemek için direnen çocuğu yere yatırarak darp etti. Çocuğun “Yardım edin, çok korkuyorum” diye bağırdığı anlar, çevredeki yurttaşlar tarafından kaydedildi.

 

İlçede yaşanan bir bisiklet hırsızlığını soruşturan polis ekibi, bisikleti ile seyir halinde olan 11 yaşındaki M.A.’yı durdurarak bisikletini elinden almak istedi. Polisler, bisikletini vermemek için direnen M.A.’yı yere yatırarak darp etti.

 

ANKA’nın haberine göre olayı duyar duymaz polis merkezine giden M.A.’nın babası Ferhat Akgün, şunları söyledi:

 

"Oğlum sinemaya gitmişti. Oradan, olay yerinin yakınındaki bir tarihi konakta bulunan annesinin yanına dönerken panelvan bir araçla önünü kesmişler. Araçtan inen kişi, kendisini tanıtmadan oğlumu kolundan tutarak, ‘Sen bunu nereden çaldın? Kimden çaldın? Nasıl çaldın’ gibi sorular yöneltmeye başlamış. Oğlum kendisini kaçıracaklarını zannetmiş. Bağırarak kurtulmaya çalışmış. İkinci gelen polis, aracın şoför koltuğundaki, oğlumu arkasından tutarak yere yatırmış. Bisikletin demiri üzerinde sürüklemişler çocuğumu. Üzerindeki kıyafetleri falan çıkmış. ‘Benim babam devlet memuru, itfaiyeci. Telefonla arayın, sorun’ demesine rağmen hırpalamışlar. Oradaki bir vatandaş müdahale edip çocuğu bunların elinden almış. Ondan sonra oğlumun telefonundan beni aradılar. Bana da telefonda, ‘Bu bisikleti nereden aldın? Çaldınız mı?’ gibi sorular sordular. Ben de bisikleti oğluma benim aldığımı söyledim. Çocuğun üzerine gitmemelerini söyleyince, ‘Gel karakola, seninle orada görüşeceğiz’ dedi. Haklı çıkmak için bana çalıntı bisiklet ihbarını gösterdiler. İhbarda, ‘Sarı renkli falanca marka bisiklet, 18-25 yaş arası şahıs’ yazıyor. Bizim bisiklet mavi ve siyah renkte. Renk tutmuyor, marka tutmuyor, eşkal tutmuyor. Ben, oğlumu o halde görünce, ‘Yüzüne tükürülecek insanlarsınız. Sizden şikayetçi olacağım’ dedim. Beni karakolda ‘Sistem yok’ bahanesiyle 3 saat beklettiler. O esnada karakolun kameralarından benim o sözümü almışlar. Savcıyla ortak olup hakkımda yakalama kararı çıkartmışlar. Ben zaten karakoldayım. Bu şekilde mağdur edilmişken bir de şüpheli olarak ifade verdim. Sonrasında ben de o polisler hakkında karakola şikayette bulundum."

 

11 Yaşındaki M.A.’nın annesi Zehra Akgün ise “Ben burada bir konakta çalışıyorum. Oğlum sabah yanıma gelmişti. Güzel kahvaltısını yaptı. ‘Anne sinemaya gitmek istiyorum’ dedi, ‘Tamam oğlum’ dedim. Dönüşte bana gelirken çocuğum bu olayla karşılaşıyor. Çocuğumu aradım cevap verecek durumda değildi. Çocuğum çok bitkin bir durumda. Olayları öğrendiğimde bir anne olarak perişan oldum. Rabbim kimseye evlat acısı yaşatmasın. Benim oğlum bir karınca dahi incitmez. Psikolojik durumu çok kötü, gece ben oğlumun yanında yattım. ‘Bırakın beni’ diye bağırıyordu. ‘Anne beni bırak’ diyor çocuğum, vücudunda darbeler, morarmalar var” dedi.

 

Babasının bisikletini geçen sene aldığını belirten M.A. da “Evde uyuyamadım bile, çok korktum, rüyamda bile görüyordum sürekli. Sinemaya gittim, sinemadan dönerken polis olduğunu bilmediğim, camları filmli bir araç önüme kırdı direksiyonu. Bir anda arabadan indi ve ‘Nereden çaldın, nereden aldın’ diyerek kolumdan çekmeye başladı. ‘Çalmadım’ dedim, beni bırakmadılar. ‘Emniyete gideceğiz’ diye beni zorla arabaya çektiler. Hiç polis tipleri yoktu” diye konuştu.

 

Olayın görgü tanıklarından biri olduğunu iddia eden Bahattin Kurt ise şunları söyledi: "Çocuk ağlıyordu, ‘Böyle bir çocuk değil’ dedim. ‘Yardımcı olalım elimizden geldiği kadar’ dedim. Böyle olaylara tahammül edemiyorum, daha sonra oradan ayrıldım."

 

KARABÜK VALİLİĞİ ÖZÜR DİLEDİ

 

Karabük Valiliği, Safranbolu ilçesinde bir bisiklet hırsızlığı olayını soruşturan polis ekibinin 11 yaşındaki M.A.’yı darp etmesi ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

 

Açıklama şöyle:

 

"18.12.2021 günü sabah saatlerinde Safranbolu Emniyet Müdürlüğü sorumluluk bölgesinde meydana gelen bisiklet hırsızlığı üzerinde çalışan Safranbolu Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği’nde görevli iki sivil polis memurunun ilgili konu ile alakalı araştırma yaptığı sırada, saat 16:30 sularında, güzergâhtan geçen eşkâle uyan bisikletli M.A. isimli çocuk durdurulmuş, ancak çocuğun kaçmak istemesi üzerine görevliler müdahale etmişlerdir.

 

Yapılan inceleme sonrası bahsi geçen çocuğumuzun bisiklet hırsızlığının faili olmadığı ve görevli polis memurlarının müdahalesinin maksadını aştığı anlaşılmıştır.

 

Yaşanan bu talihsiz olay, Valiliğimizi ve Emniyet teşkilatımızı derinden üzmüştür. Bu talihsiz olaya muhatap olan çocuğumuzun yaşadığı bu travmadan dolayı çocuğumuz ve ailesinden özür diliyoruz. Olayda dâhili bulunan görevliler hakkında soruşturma başlatılmıştır."

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı