Berkin Elvan vurulduğu yerde anıldı: 'Arkadaşlarımızı değil, çocuklarımızı katleden katilleri cezalandırın'
Haber
16 Haziran 2022 - Perşembe 18:44
 
Berkin Elvan vurulduğu yerde anıldı: 'Arkadaşlarımızı değil, çocuklarımızı katleden katilleri cezalandırın'
Taksim Gezi Parkı protestoları sırasında polis tarafından atılan göz yaşartıcı gaz kapsülünün başına isabet etmesi üzerine aylarca komada kaldıktan hayatını kaybeden Berkin Elvan, vurulduğu yerde anıldı.
Gündem Haberi
Berkin Elvan vurulduğu yerde anıldı: 'Arkadaşlarımızı değil, çocuklarımızı katleden katilleri cezalandırın'

FERSUDE - 16 Haziran 2013 tarihinde, Taksim Gezi Parkı protestoları sırasında polis tarafından atılan göz yaşartıcı gaz kapsülünün başına isabet etmesi üzerine aylarca komada kaldıktan hayatını kaybeden Berkin Elvan, vurulduğu yerde anıldı.

 

Berkin’in vurulduğu yerde gerçekleştirilen anmada Elvan ailesi adına açıklama yapan  Arkadaşlarımızı değil, çocuklarımızı katleden katilleri cezalandırın” dedi.

 

 

Açıklamanın tam metni şöyle:

 

Oğlumuz Berkin Elvan, Gezi Parkı eylemleri sırasında polisin hedef göstererek sıktığı gaz kapsülüyle 16 Haziran 2013’te başından vuruldu. 269 gün komada kaldı, daha fazla dayanamadı ve 11 Mart 2014’te yanımızdan ayrıldı.

 

Berkinimizi kaybettikten sonra, Berkinimiz nezdinde katledilen bütün çocuklar için adalet mücadelesi yürütmeye başladık.

 

Davamız, oğlumuz vurulduktan dört yıl sonra görülmeye başladı.

 

Dava sonucu katil Fatih Dalgalı 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Fakat tek bir gün bile hapiste yatmadı, üstelik hâlâ görevi başında.

 

Biz katillere verilen cezaların uygulanmasını beklerken avukatlarımız Oya Aslan ve Selçuk Kozağaçlı hapis cezasıyla cezalandırıldı.

 

Avukatımız Ebru Timtik adalet ararken hayatını kaybetti.

 

Son olarak yoldaşımız, arkadaşımız, dostumuz, kardeşimiz, avukatımız Can Atalay, haksız ve hukuksuz şekilde hapis cezası ile cezalandırıldı.

 

Her an yanımızda olan, yürüttüğümüz adalet mücadelesinde destekçimiz olan Mücella Yapıcı, haksız ve hukuksuz şekilde hapis cezası ile cezalandırıldı.

 

Bedenimizle, ruhumuzla hapislerde bıraktıklarımız, kaybettiklerimiz ve sonsuza kadar yaşatacaklarımızla Ali İsmail ile, Abdocan ile, Mehmet ile, Hasan Ferit ile, Medeni ile, Ahmet ile, Ethem ile ve Berkinimizle bu yalancı düzene karşı bir kez daha Gezi Parkı’nın sahiciliğine sarılıyoruz.

 

Berkinimizin davasında Fatih Dalgalı’nın cezalandırılması için bizimle birlikte mücadele eden avukatımız Can Atalay, Mücella Yapıcı ve Tayfun Kahraman başta olmak üzere Gezi Parkı davasında tutuklanan arkadaşlarımızın bir an önce serbest bırakılmasını, bu hukuksuzluğun derhal sonlanmasını istiyoruz.

 

Arkadaşlarımızı değil, çocuklarımızı katleden katilleri cezalandırın.

 

Yargı makamına sesleniyoruz: Sadece Fatih Dalgalı değil, “emri ben verdim” diyen dönemin başbakanı, şimdiki cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı yargılayın.

 

Başka Berkinler olmasın, çocuklar öldürülmesin diye adalet aramaktan vazgeçmiyoruz.

 

Berkinimiz, oğlumuz, yavrumuz,

 

Daima bizimlesin, daima seninleyiz.

 

Senin için adalet istemekten asla vazgeçmeyeceğiz.

 

Sevgi, saygı ve özlem ile.

 

Elvan Ailesi

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı