Bajar üyeleri Şenyaşar ailesini ziyaret etti
Haber
13 Aralık 2021 - Pazartesi 10:32
 
Bajar üyeleri Şenyaşar ailesini ziyaret etti
Bajar Müzik Grubu üyeleri, KESK yöneticileri ve HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu üyeleri, Urfa Adliyesi önünde 280 gündür nöbet tutan Şenyaşar ailesini ziyaret etti.
Gündem Haberi
Bajar üyeleri Şenyaşar ailesini ziyaret etti

FERSUDE - Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Haftası kapsamında Urfa Adliyesi önünde adalet talebiyle 280 gündür Adalet Nöbeti tutan Emine Şenyaşar ve Ferit Şenyaşar'ı ziyaret etti. "Şenyaşar ailesi adalet köşesi" olarak adlandırılan alanda nöbetlerini sürdüren aileyi ziyaret eden HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu'ndan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede başkanlığındaki heyeti, aile ve Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Urfa Şubesi üyeleri ve dosya avukatları karşıladı. 
 
 
Ailenin avukatlarından dava süreçlerine dair bilgi alan heyet adına konuşan HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu'ndan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede, "HDP olarak Türkiye'de direnişin sembolu haline gelen Şenyaşar ailesini ziyaret ettik. Davanın başından beri takipçisiyiz. Aile büyük bir hukuksuzluğa maruz kaldı. Katliamdan sonra yaşananlar acıyı arttırdı. AKP ikili hukuk ile toplumu ayrıştırıyor. Eğer iktidardan yanaysınız başka, yanında değilseniz başka bir hukuk uygulanıyor. Bunun en önemli örneklerden biri Şenyaşar ailesi katliamı davası" diye konuştu. 
 
 
Suruç Devlet Hastanesi'nde yaşanan katliama dair yürütülen soruşturmanın 3 yıl 5 aydır gizli yürtüldüğüne değinen Dede, "Hastanede yapılan katliama dair bir adım atılmadı, kimse yakalanmadı. Gizlilik kararı korunuyor. Bunun adil bir süreç olduğunu kabul etmek mümkün değil. Baba ve kardeşleri saldırı altındayken saldırıyı bertaraf etmek amacıyla meşru müdafaa yapan Fadıl Şenyaşar cezalandırıldı. Bu topraklarlarda ailesi saldırı altındayken hangi birimiz geri durabiliriz? Bu tokraklar üzerinde hiç kimse Fadıl'ın yaptıklarının yanlış olduğunu söyleyemez" ifadelerini kullandı. 
 
 
'BİZİM İÇİN MÜCADELE GEREKÇESİDİR’
 
Yaşananları "Cezasızlık politikası" olarak tanımlayan Dede, devamında şunları söyledi: "Hiç kimse bu hukuksuzluğu kabul etmiyor. Ailenin adalet nöbeti bizler için bir mücadele gerekçesidir. Bu sebeple anne ve Ferit'e teşekkür ediyoruz. Baskı zulüm karşısında direnme gücü göstermeleri bizim için onurdur. Önlerinde saygı ile eğiliyorum." 
 
 
Ferit Şenyaşar, ziyaretlerin kendilerine güç verdiğini belirterek heyete teşekkür etti. Anne Emine Şenyaşar ise görüntü alan polislere tepki göstererek, "Gidin katliam yapanların peşinde gezin, onları yakalayın" dedi. 
 
 
Heyet aile ile birlikte bir süre nöbet tuttuktan sonra alandan ayrıldı. 
 
 
'ADALET SAĞLANAMAZSA TOPLUM KANAR'
 
Bajar Müzik Grubu üyeleri de aileyi ziyaret etti. Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'nun (KESK) 28'inci kuruluş yıl dönemi nedeniyle kentte bulunan Gruba, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik'in de içinde olduğu genel merkez ve Urfa Şubeler Platformu temsilcileri eşlik etti. Bajar adına konuşan Vedat Yıldırım, ailenin adalet mücadelesini takip ettiklerini belirterek, "Adalet yerini bulmazsa toplum kanar" dedi. Ardından söz alan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, "Etkin ve şefaf bir soruşturma yürütülmüyor. Faillerin bulunması için etkin ve şefaf bir soruşturma yapılmalı. Ailenin adalet talebi biran önce karşılanmalı. Sonuna kadar konfederasyon olarak ailenin yanında olduğumuzu bir kez daha belirtiyoruz" diye konuştu. 
 
 
Heyet aile ile bir süre Adalet Nöbeti tuttuktan sonra alanda ayrıldı.
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı