Babacan’dan ‘ittifak’ açıklaması
Haber
13 Ocak 2022 - Perşembe 15:22
 
Babacan’dan ‘ittifak’ açıklaması
DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Eğer geçiş sürecinde tam bir mutabakat sağlarsak, o zaman bizim ittifakta yer alıp almamamızla ilgili kararımız kolaylaşır” dedi.
Siyaset Haberi
Babacan’dan ‘ittifak’ açıklaması

FERSUDE - Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, katıldığı bir televizyon programında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.
 
 
‘İLK HEDEF ORTAK METİN’
 
Muhalefet partileri arasında görüşmeleri devam eden “güçlendirilmiş parlamenter sistem” dair konuşan Babacan, “İlk hedef; parlamenter sistemle ilgili ortak metnin imzalanıp, altı parti tarafından ortak bir hedef olarak belirlenmesi. Ondan sonra geçiş sürecinin yol haritasının çalışılması gerekecek. Biz arzu ediyoruz ki geçiş sürecinde de tam mutabakat sağlayalım. Eğer geçiş sürecinde tam bir mutabakat sağlarsak, o zaman bizim ittifakta yer alıp almamamızla ilgili kararımız kolaylaşır. Şu an bir adım geride duruyoruz. İzliyoruz, katkı veriyoruz” dedi.
 
 
‘NEDEN ÜNİVERSİTE AÇIYORSUNUZ?’
 
Elazığ’da tıp öğrencisi Enes Kara’nın intiharının ardından başlayan yurt tartışmasına dair de Babacan, “Karşılaştığım yüzlerce öğrenci ‘Üniversiteyi kazandım ama yurt çıkmadı. Ailem özel yurtta veya daire tutarak beni okutacak maddi imkana sahip değil. Kaydımı yaptırmıyorum’ dedi. Devletin işini yapması, uygun fiyatlı ve kaliteli yurt imkanını öğrencilere sunması lazım. Kim istiyorsa devlet yurdunda yerini bulmalı. Bu, devletin görevi. O zaman niye açtınız bu kadar üniversiteyi? Öğrencilerin yatacak yeri yoksa niye üniversite açmakla övünüyorsunuz?” diye konuştu.
 
 
‘YASAKLANMAKLA ÇÖZÜLMEZ’
 
Cemaat ve tarikatların yasaklanması çağrılarına da Babacan, “Yasaklamakla hiçbir şeyi çözemiyorsunuz. Yasakladığınızda kayıt dışına çıkıyorlar, daha gizli saklı oluyor her şey. Biz her zaman özgürlüklerden ve şeffaflıktan yanayız. Devletin denetim fonksiyonunun adil bir şekilde sürekli devrede olması gerektiğini düşünüyoruz. Yasakçı bir zihniyetle yüz yılların geleneğini yok edemezsiniz. Bir araya gelip ibadet yapacaklarsa ya da bir şeyler yapmak istiyorlarsa bunu gizli saklı yapmaya başlarlar” ifadelerini kullandı.
 
 
‘DEVLET TARAFINDAKİ YAKLAŞIMLAR YANLIŞLIKLARI BESLİYOR’
 
Devletin cemaat yapılarıyla ilişkiye asla girilmemesi gerektiğini de aktaran Babacan, “Devlete nüfuz etmek, devleti yönetmeye çalışmak, devlet yönetiminde etkili olmak, devlet gücünden hisse almak gibi işlere girdiği zaman devletin ‘Orada dur’ demesi lazım. Siz ehliyeti, liyakati, adaleti, fırsat eşitliğini getirin; cemaatler zaten kendi alanlarında kalacaktır. Devlet tarafındaki yanlışlıklar, cemaatler tarafındaki yanlışlıkları bir bakıma besliyor” şeklinde konuştu.
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı