Almanya'da bir kentte kedilere sokağa çıkma yasağı
Haber
17 Mayıs 2022 - Salı 16:14
 
Almanya'da bir kentte kedilere sokağa çıkma yasağı
Almanya'nın Walldorf kentinde tükenme tehlikesinde olan tepeli toygar kuşlarının neslini korumak için tüm kedilerin eylül ayına kadar sokağa çıkması yasaklandı.
Dünya Haberi
Almanya'da bir kentte kedilere sokağa çıkma yasağı

FERSUDE - Almanya'nın Rhein-Neckar bölgesinde Walldorf kentinin güneyinde kedilere sokağa çıkma yasağı getirildi.

 

Kararın bölgede yetiştirilen tepeli toygar kuşlarını korumak için alındığı belirtildi. Yayınlanan kararnameye göre yasak 31 Ağustos'a kadar devam edecek.

 

Gerçek Gündem'in aktardığına göre, yasağın 2025'e kadar her yıl aynı dönemde uygulanması bekleniyor. Bu periyot aynı zamanda Avrupa'daki soyları tehlike altında olan tepeli toygar kuşlarının yavrulama mevsimleri olarak biliniyor.

 

Sokakta dolaşan kediler, nesli tehlike altında olan tepeli toygar kuşları için en büyük risklerden biri olarak kabul ediliyor.

 

Kararname ayrıca sokağa çıkan kedilerin sahiplerine 500 euro ceza verilmesini öngörüyor. Kedinin bir tepeli toygara zarar vermesi durumunda bu cezanın 50 bin euroya kadar çıkacağı belirtiliyor.

 

Yasağa uymak istemeyen kedi sahiplerinden, kedilerinin GPS verilerini sunarak riskli sayılan bölgelerden uzak durduklarını kanıtlamaları gerekiyor.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı