7 parti ve oluşum cephesinde ‘Demokrasi Belgesi’ hazırlığı
Haber
27 Mayıs 2022 - Cuma 10:32
 
7 parti ve oluşum cephesinde ‘Demokrasi Belgesi’ hazırlığı
HDP’nin çağrısıyla bir araya gelen 7 parti ve oluşum, ortak mücadele hazırlıkları kapsamında “Demokrasi Belgesi” deklare etmeye hazırlanıyor.
Siyaset Haberi
7 parti ve oluşum cephesinde ‘Demokrasi Belgesi’ hazırlığı

FERSUDE - Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) çağrısıyla bir araya gelen Türkiye İşçi Partisi (TİP), Emek Partisi (EMEP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Halkevleri ve Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), ortak mücadele çalışmalarını sürdürüyor.
 
 
Mezopotamya Ajansından Berivan Altan'ın haberine göre,, çalışmalar kapsamında her yapıdan temsilciler düzenli olarak bir araya geliyor. Belli bir takvime kavuşturulan bu çalışma kapsamında oluşturulan koordinasyon gelişen olağanüstü durumlarda da politika üretiyor.
 
 
5 HAZİRAN’DA KONFERANS
 
Newroz, 8 Mart ve 1 Mayıs’ı ortak örgütleyen ve alanlarda olan 7 siyasi parti ve oluşum ilk etkinlik olarak 5 Haziran’da Ankara’da “Hafıza, Hakikat, Hesaplaşma” konulu bir gün sürecek konferansın hazırlık çalışmalarını sürdürüyor. Konferans kapsamında AKP’nin iktidarı döneminde gündeme gelen iş cinayetlerinden mafya ilişkilerine, katliamlar masaya yatırılacak. Mafya-siyaset, çete-sermaye ağının mağdurları, hakikat ve çözüm önerilerini tartışacak. Yakın geçmişten uzağa bir hafızayı oluşturma, güçlü bir adalet, yüzleşme ve hesaplaşmanın önemi vurgulanacak.
 
 
EKONOMİK KRİZE DAİR KAMPANYA
 
Türkiye'nin yakıcı sorunlarına dair de çalışma yürüten 7 parti ve oluşum Ankara ve İstanbul’da il örgütlerinin katılımıyla artan enflasyon, ekonomide yaşanan krize dair ortak açıklama gerçekleştirmişti. Ankara ve İstanbul’da startı verilen “ücretler artırılsın, zamlar geri alınsın” çalışmasını da Temmuz ayına kadar sürecek bir kampanyaya dönüştürecek. En geniş toplumsal katılımın hedeflendiği bu çalışma kapsamında ekonomide yaşanan kriz, eriyen ücretlere dair talepler görünür hale getirilecek.
 
 
‘DEMOKRASİ BELGESİ’ ÇALIŞMALARI
 
7 siyasi parti ve oluşum çalışmalarını “ortak mücadele” olarak tanımlıyor. Mücadele ortaklığını büyütmeyi ve genişletmeyi de hedefleyen yapılar, ortak deklarasyon hazırlığını sürdürüyor. Deklarasyon “Demokrasi Belgesi” olarak isimlendirildi. “İlkeler manzumesi” olarak duyurulacak çalışma Haziran ve ya Temmuz’da açıklanacak.
 
 
‘BİRLİKTE DEĞİŞTİRELİM’ ÇAĞRISI
 
Bu kapsamda Türkiye’nin ortak mücadele hatlarına temas edecek belgede, kadın, yoksulluk, barış, demokrasi, ekoloji, gibi temel başlıklar yer alacak. Geniş kesimlerin davetiyle de yapılması planlanırken, “Türkiye’nin geleceğini birlikte değiştirelim” çağrısı yapılacak. “Demokrasi Belgesi"nde Türkiye’nin temel sorunlarından çıkış için mücadele başlıkları da yer alacak. 
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı