135 bin metal işçisini ilgilendiren TİS görüşmeleri tekrar tıkandı
Haber
27 Aralık 2021 - Pazartesi 13:49
 
135 bin metal işçisini ilgilendiren TİS görüşmeleri tekrar tıkandı
135 bin metal işçisini ilgilendiren TİS görüşmeleri işveren sendikası MESS’in yüzde 17 zam teklifi sonrasında bir kez daha tıkandı.
Emek Haberi
135 bin metal işçisini ilgilendiren TİS görüşmeleri tekrar tıkandı

FERSUDE - Türk Metal Sendikası, Birleşik Metal-İş Sendikası ve Özçelik-İş Sendikası ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasında yürütülen ve 135 bin işçiyi ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri bir kez daha tıkandı. Geçtiğimiz günlerde MESS’in yüzde 12 zam dayatmasında bulunmasıyla süreç tıkanmıştı. Bugün yapılan görüşmelerde MESS’in teklifini yüzde 17’ye çıkarması da tıkanmayı aşamadı.
 
 
Tıkanan toplu sözleşme görüşmeleri sonrasında metal işçileri haftalardır fabrikalarda uyarı eylemlerine başlamıştı. Eylemler devam ederken Türk Metal Sendikası ise grev kararı aldığını açıklamıştı. Eylemler sürerken üç sendikaya görüşme çağrısı yapan MESS’in yeni teklifi yüzde 17 oldu. Sabah 10.00’da ilk görüşmeyi yapan Türk Metal Sendikası bu teklifi kabul etmediğini açıkladı. Türk Metal Sendikası 2 Ocak’ta Kocaeli’nde bir miting düzenleyeceğini duyurdu. Sendikanın mitingde grev tarihini açıklaması bekleniyor.
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı