'Zorla geri gönderilmek istenen mülteci intihar etti'
Haber
21 Nisan 2022 - Perşembe 12:45
 
'Zorla geri gönderilmek istenen mülteci intihar etti'
Afganistanlı mültecilerin işkence ve baskıyla ülkelerine geri gönderilmek istenildiğini söyleyen İHD, yaşanan baskılardan dolayı 3 mültecinin intihar girişiminde bulunduğunu, birinin hayatını kaybettiğini belirtti.
Gündem Haberi
'Zorla geri gönderilmek istenen mülteci intihar etti'

FERSUDE - İzmir’de bulunan insan hakları ve hukuk örgütleri, Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde Afganistanlı mültecilerin zorla geri gönderilmek istenilmesine ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şube binasında toplantı düzenledi.   Toplantıya katılan kurumlar adına açıklama metnini İHD Ege Bölge Temsilcisi Ali Aydın okudu.
 
 
Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde sayıları net olmamakla birlikte 160-170 kadar Afganistanlı mültecinin işkence ve kötü muameleye maruz bırakıldığını aktaran Aydın, “Mültecilerin ‘gönüllü geri dönüş’ adı altında, geri dönüş belgelerini imzalamaya zorlandıkları iddiaları vardı. Bu iddialar üzerine 19 Nisan'da İHD İzmir Şubesi üyeleri tarafından bir heyet ile GGM gidildi. Yapılan görüşmede mülteciler maruz kaldıkları kötü muameleyi tarafımıza aktarmıştır. 14 Nisan'da Afganistan Konsolosluk görevlileri Geri Gönderme Merkezi’ni ziyaret etmiştir. Bu ziyaret sonrasında İzmir, Muğla, Manisa, Denizli ve diğer illerden İzmir Geri Gönderme Merkezi’ne getirilen Afganistanlı mültecilerin kurumun spor salonunda ‘gönüllü geri dönüş’ adı altında geri dönüş belgelerini imzalamaya ve bu belgelere parmak basmaları için zorlanmışlardır” bilgisini paylaştı. 
 
 
İNTİHARLAR VE İNTİHAR GİRİŞİMLERİ YAŞANDI 
 
Belgeleri imzalamak istemeyen mültecilerin elleri kelepçelenerek veya jandarmalar tarafından kolları tutularak zorla parmak basmalarının sağlandığın aktaran Aydın, yaşanılanların ardından mültecilere tecrit uygulandığını ve telefon haklarının yasaklandığını söyledi. Geri gönderilmeye zorlanan bir kişinin 5’inci kattan atlayarak intihar girişiminde bulunduğunu dile getiren Aydın, “İki kişinin de intihar etmeye çalıştıkları ve bir kişinin bu sebeple yaşamını yitirdiği belirtildi. Savaş, siyasi krizler, sosyal, ekonomik olumsuz koşullar nedeni ile yerlerinden edilmiş olan mülteciler, göçmenler, sığınmacılar Geri Gönderme Merkezleri’nde sıklıkla kötü muamele, şiddet ve insan hakları ihlali ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Zorla geri gönderilecek kişiler ülkelerinde alacakları ağır cezalar nedeniyle yaşamlarına dahi son verebilmektedir” diye belirtti.  
      
 
‘MÜLTECİ HAKLARI TANINSIN’
 
Yaşanan durumun uluslararası sözleşmelere ve insan haklarına aykırı olduğunu vurgulayan Aydın, “Bizler bir kez daha buradan çağrıda bulunuyoruz. Mültecilere uygulanan işkence ve kötü muameleden derhal vazgeçmelidir. Mültecilere işkence ve kötü muamele sorumlusu faillerin tespit edilerek haklarında işkence ve kötü muamele suçu işledikleri sebebiyle cezalandırılmalıdır. İzmir Geri Gönderme Merkezi tarafından uygulanan hak ihlalleri derhal durdurulmalıdır. Tüm mültecilerin beslenme, barınma, sağlık, eğitim, çalışma, serbest dolaşım ve yerleşim hakları tanınmalı, insani ihtiyaçları derhal karşılanmalıdır” diye konuştu.
 
MA
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı