Yönetmenliğini Ali Ergül’ün yaptığı Kumun Gecesi belgeseline Cannes World Film Festival’inden 2'inci ödül
Haber
16 Mart 2022 - Çarşamba 18:35
 
Yönetmenliğini Ali Ergül’ün yaptığı Kumun Gecesi belgeseline Cannes World Film Festival’inden 2'inci ödül
Yönetmenliğini Ali Ergül’ün yaptığı Kumun Gecesi Belgeseli, Cannes World Film Festival’inin düzenlediği yıllık "Büyük Kazananlar" kapsamında 2022 En İyi Sosyal İçerikli Film ödülü verildi.
Kültür Sanat Haberi
Yönetmenliğini Ali Ergül’ün yaptığı Kumun Gecesi belgeseline Cannes World Film Festival’inden 2'inci ödül

FERSUDE - Kot kumlama atölyelerinde çalıştıkları dönemde ölümcül silikozis hastalığına yakalanan işçilerin yaşadıklarını konu alan Şeva Xîzê/ Kumun Gecesi belgeseline Cannes World Film Festivali'nde yıllık "Büyük Kazananlar" kapsamında 2022 En İyi Sosyal İçerikli Film ödülü verildi.

 

Hak ihlallerine yönelik yaptığı belgesellerle dikkat çeken sosyolog Ali Ergül’ün yönetmenliğini yaptığı Şeva Xîzê/ Kumun Gecesi belgeseli geçtiğimiz yıl şubat ayında Cannes World Film Festivali’nin aylık verdiği ödüller kapsamında En İyi Sosyal İçerikli Film Ödülü’nü almıştı. Festivalin bir yıl içinde ödül alan filmler arasında yaptığı yeni seçki kapsamında belgesel yine aynı kategoride 2022 ödülünü aldı.

 

Belgeselin 2018 yılında çekimleri Bingöl, Muş, Batman, Diyarbakır, Erzurum, Ankara ve İstanbul’da yapıldı. 15 Ocak 2019 yılında İstanbul’da galası yapılan film özel gösterimler ve festival gösterimleri kapsamında binlerce izleyiciyle ile buluştu. Film otuzun üstünde ulusal ve uluslararası festival kapsamında gösterildi.

 

Filmin aldığı ödüller

40. İFSAK Ulusal kısa Film Festivali 2020 Belgesel Dalında Mansiyon

Berlin Indie Film Festival 2020 En İyi Kısa Belgesel

Cannes World Film Festival, En İyi Sosyal İçerikli Film (Best Socıal Justıce)

3rd NEPAL CULTURAL INTERNATIONAL FILM FESTIVALİ En İyi İnsan Hakları Filmi

 

Ali Ergül, 7 Mayıs 1981'de Batman'ın Mêrîna köyünde doğdu. 2005 yılında Dicle Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun oldu. 2004-2005 yılları arasında Risk Altındaki Çocuklara yönelik çalışmalarda yer aldı. Aynı dönemde Çocuklar Aynı Çatı Altında Derneğinde (ÇAÇA-DER) gönüllü ve yönetici olarak görevler aldı. 2008 yılından itibaren farklı televizyon kanalları için hazırlanan belgesellerde koordinatör ve yönetmen olarak yer aldı. Çeşitli reklam filmlerinde metin yazarlığı ve yönetmenlik görevlerini üstlendi. Hasankeyf ve Dicle Vadisi'nin sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı'na karşı verilen mücadele ve barajın ortaya çıkaracağı tahribatla ilgili belgesel çalışması "Suyun Ölüm Tarihi" ve Bisikletlilerin Trafikte Yaşam Hakkı’nı konu edinen "1,5 Metre" isimli belgesel filmleri bulunuyor.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı