Yemeksepeti işçileri: Ölmek var, dönmek yok
Haber
07 Şubat 2022 - Pazartesi 14:42
 
Yemeksepeti işçileri: Ölmek var, dönmek yok
Düşük zamma karşı günlerdir eylem yapan Yemeksepeti çalışanları, “Ölmek var, dönmek yok” diyerek, kararlılık mesajı verdi.
Gündem Haberi
Yemeksepeti işçileri: Ölmek var, dönmek yok

FERSUDE - Yemeksepeti işçilerinin yüzde 11’lik zam teklifine karşı eylemleri sürüyor. Yemeksepeti’nin merkezi önünde başlattığı eylem 7’nci gününde de sürdü. Eyleme Hakların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul milletvekilleri Züleyha Gülüm ve Musa Piroğlu’nun yanı sıra Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Nakliyat İş Sendikası, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatlar da destek verdi. İşçiler sık sık “Davamız ekmek davasıdır”, “Direne direne, direnişten zafere” ve “İş ekmek yoksa barış da yok” şeklinde sloganlar attı. İşçiler, ayrıca “Ölmek var, dönmek yok” ve “Lütuf değil hakkımızı istiyoruz” yanı taleplerinin yer aldığı dövizler açtı.
 
 
Uzun bir süre sloganlarla düşük ücret ve düşük zam kararına karşı sloganlarla tepki gösteren işçiler ve avukatları taleplerini dile getirdi Açıklamada, “İşçi ve sendika düşmanlığını protesto ediyoruz” yazılı pankart açıldı.
 
 
TÜRKİYE’YE YAYILDI
 
Nakliyat İş Sendikası Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, günlerdir “sefalet ücretine karşı  insanca ücret ve bir yaşam için” işçilerle bir arada olduklarına dikkat çekti. Hak mücadelesi yürüttüklerini dile getiren Küçükosmanoğlu, Yemeksepeti’nin binlerce işçiyi sefalete mahkum etmek istediği uyarısında bulundu. Yemeksepeti’nde çalışan işçilerin daha önceki yıllara göre daha çok yoksullaştığına işaret eden Küçükosmanoğlu, “Bu direniş, bu haklı ekmek kavgası sonuna kadar sürecek. Meşru bir direniştir. İstanbul’da başlayan bu direniş Türkiye’nin dört bir yanına yayıldı” diye dikkat çekti.
 
 
SİPARİŞLER YÜZDE 70 DÜŞTÜ
 
Türkiye’nin birçok kentinde işçilerin “sefalet ücretini” reddettiğini ve taleplerini dile getirdiğini kaydeden Küçükosmanoğlu, bu nedenle Yemeksepeti’ni boykot etmeye başladıklarını kaydetti. Bu boykot çağrısı ile birlikte Yemeksepeti depolarında ürünlere dönük talebin düştüğünü ileri sürdü. Küçükosmanoğlu, “Siparişler yüzde 70 civarında düşmüş durumda” dedi.
 
GERİ DÖNÜŞ YOK
 
İşçilerin taleplerinin karşılanması için girişimlerini sürdürdüklerini belirten Küçüosmanoğlu, “Bu sorunu görüşme yollarıyla da çözülmesi yönünde çaba sarf ediyoruz. İşverenin işçi düşmanlığına karşı bu işçileri sefalet ücretine mahkum etme isteğine karşı arkadaşlarımızın söylediği gibi ‘gemileri yaktık, geri dönüş yok. ’ Bu mücadeleyi zafere ulaştırana kadar geri dönüş yok” diye kaydetti. Küçükosmanoğlu’nun konuşması sırasında işçiler sık sık “Ölüm var, dönmek yok” sloganı attı.
 
 
‘DİRENEN İŞÇİLER VAR’
 
İşçilerinin ailelerini geçindiremediklerini belirten Küçükosmanoğlu, “Burada artık karşında hakkına, ekmeğine, onuruna ve çoluğunun çocuğunun geleceğine sahip çıkan, direnen Yemeksepeti işçileri var. Ve bu mesele de kazanacak” diye konuştu. Küçükosmanoğlu, daha sonra ise Yemeksepeti yönetimi ile görüşmek üzere işçilerle Ana Merkez binasına gireceklerini ifade etti.
 
 
'YETKİLİ YOK'
 
Daha sonra merkez binasına giren işçi ve sendika üyelerine “yetkili yok” yanıtı verildi. İkinci defa görüşme talebiyle binaya girmeye çalışan işçi ve sendika üyelerin tekrar aynı yanıt verildi.
 
 
İşçiler, söylediği şarkılar eşliğinde halay çekti.
 
 
 
MA
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı