Yûnıs Das’ın 'Henase’ albümü yayınlandı
Haber
01 Nisan 2022 - Cuma 19:39
 
Yûnıs Das’ın 'Henase’ albümü yayınlandı
Yûnıs Das’ın, “henase” (soluk/nefes) solo albümü bütün dijital müzik platformlarında yayınlandı.
Kültür Sanat Haberi
Yûnıs Das’ın 'Henase’ albümü yayınlandı

FERSUDE - Teq û Req grubu solisti olarak profesyonel müzik yaşamına başlayan Yûnıs Das, 28 Mart’ta  “henase” (soluk/nefes) solo albümüyle dinleyicilerin karşısına çıktı ve albüm bütün dijital müzik platformlarında yayınlandı.

 

Yapım ve dağıtımcılığını sanatçının kendisinin üstlendiği albümün kayıtlarına İzmir’de 2020’nin Temmuz ayında başlandı ve 3 aylık bir süreçte kayıtlar tamamlandı. Ancak bazı aksiliklerden dolayı albüm, dinleyicinin karşısına bir buçuk yıllık bir gecikmeyle sunulabildi.

 

“Henase” (soluk/Nefes) albümü; söz, müzik ve aranjesinin tamamı Yûnis Das’a ait 10 Kürtçe (Kurmancî) şarkıdan oluşmakta. Albümde soft ve folk rock gibi batı soundlarının ön planda olmasının yanı sıra Kürt folklorik ritim, ezgi ve gırtlaklara da şarkı detaylarında karşılaşmak mümkün. Bu bağlamda albümün bir sentez oluşturma ve özgün bir konsept peşinde olduğu söylenebilir. Albümde elektrik/akustik/bas gitar, bateri, saksafon ve klarnet gibi enstrümanlar tercih edilmiş.

 

“Henase” (Soluk/Nefes) her ne kadar albümdeki şarkılardan birinin ismi olsa da sanatçı albüme bu ismini koymasının nedenini, yaşamın hengâmeleri arasında müziğe bir soluk/nefes olarak baktığı, üretimlerini bu soluklanmaların neticesi olarak ifade etmek istemek olarak ifade ediyor.

 

Yûnıs Das yıllarca Kürtçe dil çalışmalarında eğitmen, çevirmen, folklor derlemleri üzerine çalışmanın yanı sıra Mardin Artuklu Üniversitesi Kürtçe Yüksek lisans tezini de “Dengbêj Mihemed Arif Cizîrî üzerine etnomüzikolojik bir inceleme” başlığında tamamladı. Bu açıdan Yûnıs Das albümünün dilsel boyutu üzerine yoğunlaşıp, bu deneyimlerini albümün sözlerine yansıtmaya çalıştı. 

 

 

Albümde yer alan şarkılar sanatçının bireysel öykülerinden süzülüyor. Bu öyküler şarkılarda “Belkî (Belki)” “Dûrî Bûrî (Uzaklık Uzak)” “ Çûk û Gul (Kuş ve Gül)” “Heçkû (Sanki)” “Mij û Berf (Sis ve Kar)” “Tikûtenê (Yapayalnız)” “Zerya”  gibi başlık ve metaforlarla vurgulanmıştır. Sanatçı bireysel öykülerinin yanı sıra, “Azadî (Özgürlük)” “Henase (Soluk)” “Kerixîm (Usandım)” şarkılarında toplumsal gerçekçi temalara dair bakış ve hissiyatını ortaya çıkarma peşinde.

 

“Henase”deki şarkılar tema, konu ve tarz olarak kent müziği, yenilikçi Kürt müziği çerçevesinde ele alınabilir.

 

Yûnıs Das, Kürt müziğinde yoğunlukla işlenen ve ilgi gören ve geleneksel ve anonim müzik düzenleme ve sunumlarından farklı olarak yeni arayışların daha da genişletilmesi gerektiği, toplum ve bireyin değişen yaşam dinamiklerinin yeni müzik arayışlarıyla renklenip çeşitlenmesi görüşünün albümün temel gayelerinden birini olduğunu ifade etti. Albümünü, sanat ve dil birikimini esin aldığı babası Ehmedê Torî’ye ithaf eden Sanatçı ilerleyen haftalarda albüm lansman konserleri ile dinleyicisinin karşısına çıkmayı planlıyor.

 

Yûnıs Das Sosyal Medya hesapları:

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UC5hoN7VwirS0ic6MQWx8fAg

Spotify : https://open.spotify.com/artist/0mfQzWRA9GwGYjqyv3FcON

itunes: https://music.apple.com/tr/artist/yC3BBnis-das/1555815786?l=tr

İnstagram: https://www.instagram.com/yunisdas/

Facebook: https://www.facebook.com/yunis.das/

Twitter: https://twitter.com/das_yunis

@mail :[email protected]

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı