'Vladimir Putin bu savaşı neden kaybedecek?'
Haber
28 Şubat 2022 - Pazartesi 12:46
 
'Vladimir Putin bu savaşı neden kaybedecek?'
Ruslar Ukrayna'yı fethedebilir. Ama Ukraynalılar son birkaç gün içinde teslim olmayacaklarını gösterdiler.
Dünya Haberi
'Vladimir Putin bu savaşı neden kaybedecek?'

FERSUDE  “Sapiens: İnsanlığın Kısa Tarihi”, “Homo Deus: Yarının Kısa Tarihi” ve 21.Yüzyıl İçin 21 Ders” kitabının yazarı İsrailli entelektüel Yuval Noah Harari, The Guardian’da Rusya-Ukrayna savaşına dair bir makale yayınladı. Harari, “Ne yazık ki, bu savaşın uzun sürmesi muhtemeldir. Ama en önemli konuya çoktan karar verildi. Son birkaç gün tüm dünyaya Ukrayna'nın gerçek bir ulus olduğunu, Ukraynalıların gerçek bir halk olduğunu ve kesinlikle yeni bir Rus imparatorluğu altında yaşamak istemediklerini kanıtladı,” dedi.

 

Makalenin tam metni:

Savaşın bir haftayı doldurmasına az bir süre kala, Vladimir Putin'in tarihi bir yenilgiye doğru gittiği artık daha olası görünüyor. Putin'in Rus imparatorluğunu yeniden inşa etme hayali her zaman Ukrayna'nın gerçek bir ulus olmadığı, Ukraynalıların gerçek bir halk olmadığı ve Kiev, Kharkiv ve Lviv sakinlerinin Moskova'nın yönetimine özlem beslediği tezine dayanıyordu. Bu tamamen yalan - Ukrayna bin yıldan fazla bir geçmişe sahip bir ulus ve Kiev, Moskova'nın bir köy bile olmadığı zamanlarda zaten büyük bir metropoldü. Ama Rus despot yalanını o kadar çok söyledi ki görünüşe göre kendisi de bu yalana inanıyor.

 

Putin, Ukrayna'nın işgalini planlarken bilinen birçok gerçeğe güvenebilir. Askeri olarak Rusya'nın Ukrayna'dan onlarca kat güçlü olduğunu biliyordu. Nato'nun Ukrayna'ya yardım için asker göndermeyeceğini biliyordu. Avrupa'nın Rus petrol ve gazına olan bağımlılığının Almanya gibi ülkeleri sert yaptırımlar uygulama konusunda tereddüde çekeceğini biliyordu. Bu gerçeklere dayanarak hazırladığı planı Ukrayna'yı sert ve hızlı bir şekilde vurmak, hükümeti devirmek, Kiev'de bir kukla rejimi kurmak ve batı yaptırımlarını boşa düşürmekti.

 

Ama bu planda hesaplanmayan bir şey vardı. Amerikalıların Irak'ta, Sovyetlerin Afganistan’da öğrendikleri gibi, bir ülkeyi fethetmek onu tutmaktan çok daha kolaydır. Putin Ukrayna'yı fethetme gücüne sahip olduğunu biliyor. Ama Ukrayna halkı Moskova'nın kukla rejimini kabul eder mi? Putin büyük bir kumar oynadı. Ne de olsa, dinlemek isteyen herkese defalarca söylediği gibi, Ukrayna gerçek bir ulus değildi ve Ukraynalılar gerçek bir halk değildi. 2014 yılında Kırım'daki insanlar Rus işgalcilere neredeyse hiç direnmedi. 2022 neden farklı olsun ki?

 

Putin' her geçen gün  bu kumarı kaybetmeye daha da yaklaşıyor. Ukrayna halkı bütün kalbiyle direniyor, tüm dünyanın hayranlığını kazanıyor. Önümüzde nice karanlık günler var. Ruslar hala tüm Ukrayna'yı fethedebilirler. Ama savaşı kazanmak için Rusların Ukrayna'yı elinde tutması gerekir ve bunu ancak Ukrayna halkı izin verirse yapabilirler. Bunun olması giderek daha olası görünmüyor.

 

İmha edilen her Rus tankı, öldürülen her Rus askeri Ukraynalıların direnme cesaretini artırıyor. Ve öldürülen her Ukraynalı, Ukraynalıların nefretini derinleştiriyor. Nefret duyguların en çirkinidir. Ama mazlum milletler için nefret gizli bir hazinedir. Kalbin derinliklerine gömülmüş, nesiller boyu direnişi sürdürebilir. Rus imparatorluğunu yeniden kurmak için Putin'in nispeten nefretsiz bir barışa yol açacak kansız bir zafere ihtiyacı var. Giderek daha fazla Ukrayna kanı döken Putin, hayalinin asla gerçekleşmeyecektir. Rus imparatorluğunun ölüm belgesinde Gorbaçov'un adı yazmayacak: Putin'in adı olacaktır. Gorbaçov, Rusları ve Ukraynalıları kardeş gibi gördü; Putin onları düşmana dönüştürdü ve Ukrayna ulusunun kendisini Rusya'ya karşı savunacağını ve bundan böyle kardeşlik bağının koptuğunu görmeli.

 

Uluslar nihayetinde hikayeler üzerine kuruludur. Her geçen gün Ukraynalılar hikayelerine sadece önümüzdeki karanlık günlerde değil, gelecek on yıllarda ve nesillerde anlatacakları daha fazla hikaye ekliyor. Başkentten kaçmayı reddeden başkan, ABD'ye bir araca değil, cephaneye ihtiyacı olduğunu söyledi; Yılan Adası'ndan gelen ve bir Rus savaş gemisine "git kendini becer" diyen askerler; Rus tanklarını yoluna oturarak durdurmaya çalışan siviller. Bu ulusları inşa eden şeydir. Uzun vadede, bu hikayelerin tanklardan daha güçlü olduğu görülecektir.

 

Putin, bunu herkes gibi bilmeli. Çocukken, Leningrad kuşatmasında Rus cesareti hakkında hikâyeleriyle büyüdü. Şimdi Hitler’in rolüne kendini katarak daha fazla hikaye yaratıyor.

 

Ukrayna cesaretinin hikayeleri sadece Ukraynalılara değil, tüm dünyaya azim veriyor. Avrupa ülkelerinin hükümetlerine, ABD yönetimine ve hatta Rusya'nın mazlum vatandaşlarına cesaret veriyorlar. Ukraynalılar bir tankı çıplak elleriyle durdurmaya cesaret ederse, Alman hükümeti onlara bazı tanksavar füzeleri tedarik etmeye, ABD hükümeti Rusya'nın Swift'in önünü kesmeye ve Rus vatandaşları bu anlamsız savaşa karşı olduklarını göstermeye cesaret edebilir.

 

Ne yazık ki, bu savaşın uzun sürmesi muhtemeldir. Ama en önemli konuya çoktan karar verildi. Son birkaç gün tüm dünyaya Ukrayna'nın gerçek bir ulus olduğunu, Ukraynalıların gerçek bir halk olduğunu ve kesinlikle yeni bir Rus imparatorluğu altında yaşamak istemediklerini kanıtladı. Açık bırakılan asıl soru, bu mesajın Kremlin'in kalın duvarlarına nüfuz etmesinin ne kadar sürecek olduğudur.

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı