Uzayda ilk arkeolojik deney
Haber
21 Ocak 2022 - Cuma 14:57
 
Uzayda ilk arkeolojik deney
Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bu hafta, dünyada (ya da Güneş sisteminde) bir ilk gerçekleştirildi ve arkeolojik proje başlatıldı.
Bilim ve Teknoloji Haberi
Uzayda ilk arkeolojik deney

FERSUDE - Flinders Üniversitesi’nden arkeologlar Alice Gorman ve Chapman Üniversitesi’nden Justin Walsh tarafından yönetilen Uluslararası Uzay İstasyonu Arkeoloji Projesi (ISSAP), bir uzay habitatının ilk arkeolojik çalışması olma özelliğini taşıyor. Doçent Walsh, “İnsanların uzayda birlikte yaşadıkları nesnelerle nasıl bir ilişki kurduğunu anlamaya çalışan ilk kişi biziz” derken, “Aktif bir uzay alanına arkeolojik bakış açıları getirerek, insanların davranışlarını tamamen yeni bir çevreye nasıl uyarladığını gösteren ilk ekip olduk” diye belirtiyor.

 

Günlük fotoğraflar kullanılacak

Örnekleme Dörtgen Birleşimleri Araştırma Deneyi veya SQuARE, bir arkeolojik alanı örneklemek için en temel tekniği uzay için yaratıcı bir şekilde hayal eden ‘test çukuru deneyi’ başladı. Arkeofili’de yer alan habere göre, dünyada çalışan arkeologlar, bir alanı anlamak ve daha fazla çalışma için strateji belirlemek adına bir metrekarelik kareler kazarken, ISSAP ekibi Uluslararası Uzay İstasyonu’nun bir metrelik alanlarını tanımlamak için yapışkan bant ve ardından alanların nasıl kullanıldığını incelemek için günlük fotoğraflar kullanacağı belirtiliyor.

 

Bantlar birçok yere yapıştırıldı

Doçent Gorman, “Bir arkeolojik alanın tarihindeki farklı anları temsil eden yeni toprak katmanlarını ortaya çıkarmak için onları kazmak yerine, nasıl kullanıldıklarını ve zaman içinde nasıl değiştiklerini belirlemek için her gün fotoğraflarını çekeceğiz” diyor. NASA astronotu Kayla Barron tarafından geçtiğimiz cuma günü öğleden sonra GMT’de (ISS’nin saat dilimi) kurulan kareler; meydanlar, mutfak masası, iş istasyonu, express rafları ve tuvaletin karşısındaki duvar da dahil olmak üzere iş ve eğlenceyi temsil eden birkaç yere yerleştirildi. Bu çalışma 60 gün boyunca devam edecek.

 

Yeni Yaşam

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı