Uyuşturucu operasyonunda yeni skandallar
Haber
16 Şubat 2022 - Çarşamba 07:59
 
Uyuşturucu operasyonunda yeni skandallar
Diyarbakır ve Lice jandarma komutanlıklarını karşı karşıya getiren uyuşturucu operasyonunda, rütbeli bir askerin şüpheli M.K.’nin tutuklanması için baskı kurduğu hâkim, dosyadan çekilmek istedi. M.K.’nin avukatı Ferhat Kılınç, soruşturmaya dair önemli bilgiler paylaştı.
Gündem Haberi
Uyuşturucu operasyonunda yeni skandallar

FERSUDE - Diyarbakır’ın Lice ilçesinde yüklü miktarda uyuşturucu madde ele geçirilen 18 Kasım 2021 tarihindeki operasyona ve bununla ilgili yürütülen soruşturma sürecine dair yeni bilgilere ulaşıldı. Lice İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından Karahasan Mahallesi’ne bağlı Karangoz (Xerengoz) mezrasında M.K. adlı kişiye ait eve yakın bir mesafedeki barakada yapılan aramada ele geçirilen uyuşturucu madde ile o dönem ajansımıza ulaşan bir haber kaynağı, dikkat çekici bilgiler paylaşmıştı. Şüphelilerden M.K.’nin, Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığına istihbari bilgi sağladığını, bu nedenle operasyonun İl ve İlçe Jandarma Komutanlıklarını karşı karşıya getirdiğini öne süren kaynak, M.K. ve onunla birlikte gözaltına alınan M.G.’nin çıkarıldıkları adliyede rüşvet karşılığı salıverildikleri yönünde kimi iddialarda bulunmuştu.
 
 
İKİ MUHBİRLE BAŞLADI 
 
Ulaşılan yeni bilgilere göre, “X” ve “Y” adlı iki muhbirin verdiği bilgiler doğrultusunda gerçekleştirilen operasyonda M.K.’ye ait evin yakınındaki barakada kubar esrar şeklinde 223 kilo uyuşturucu madde ele geçirildi. Bulunan uyuşturucuyla ilgili soruşturma başlatan Lice Cumhuriyet Başsavcılığı, M.K. hakkında yakalama emri çıkarılması talebiyle Lice Sulh Ceza Hâkimliğine başvurdu. Talebi kabul eden hâkimlik, M.K.’nin ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılması yönünde talimat verdi. Başsavcılığın soruşturma dosyasına kısıtlama getirilmesi yönündeki talebini ise reddeden hâkimlik, buna ilişkin yapılan itirazı da reddetti. 
 
 
ADLİ KONTROLLE SERBEST BIRAKILDI
 
Hakkında yakalama kararı çıkarılan M.K., 3 Aralık’ta avukatıyla birlikte Lice Adliyesi’ne geldi. M.K., yapılan savcılık sorgusunda Lice ilçe merkezinde ikamet ettiğini, kendisine ait mezradaki evin ahırını yazın göçerlere kiraladığını ve buradaki barakada yakalanan uyuşturucu maddeyle hiçbir alakasının bulunmadığını savundu. Savcılığın, “uyuşturucu madde ticareti yapma” suçundan tutuklanması talep ettiği M.K., sevk edildiği hakimlikçe adli kontrol tedbiri uygulanarak salıverildi.
 
 
HÂKİM ÇEKİLMEK İSTEDİ
 
İddiaya göre, bu işlemler esnasında görevli rütbeli bir asker, henüz sorgusu yapılmamış olan M.K.’nin tutuklanması konusunda baskı oluşturmak üzere ilgili hâkimin odasına girdi. Yaşanan bu olay sonrasında hâkim, “tarafsızlığına gölge düştüğü” gerekçesiyle Lice Asliye Ceza Mahkemesi’ne dosyadan çekilmek istediğini bildirdi, ancak bu talep reddedildi. Hâkim, baktığı dosyanın şüphelisi olan M.K.’nin salıverilmesine karar verdi.
 
Başsavcılığın şüphelinin serbest bırakılmasına ilişkin itirazının Sulh Ceza Hâkimliği tarafından reddedilmesi üzerine dosya, bir üst mercii olan Diyarbakır 3. Sulh Ceza Hâkimliğine gönderildi. İtirazı kabul eden 3. Sulh Ceza Hâkimliği, serbest bırakılan şüpheli M.K. hakkında yakalama kararı çıkardı. 
 
 
DİĞER ŞÜPHELİ TUTUKLANDI
 
Dosyada şüpheli olarak yer alan ikinci kişi olan M.G. ise, geçtiğimiz Ocak ayı başında yakalanıp tutuklandı. 
 
Mezopotamya Ajansına konuşan şüphelilerden M.K.’nin avukatı Ferhat Kılınç, skandal niteliğinde olan başka bilgiler paylaştı. Müvekkili hakkındaki iddiaların doğru olmadığını belirten Av. Kılıç, müvekkilinin yazlık olarak kullandığı evinde yakalanan uyuşturucuyla ilgili hakkında soruşturma başlatıldığı bilgisini kendisini M.D. olarak tanıtan bir güvenlik korucusundan öğrendiğini anlattı. 
 
 
DOSYAYI KAPATMAK İÇİN PARA İSTENDİ
 
Kılınç, söz konusu bu kişinin yakalanan uyuşturucu maddelerle ilgili müvekkiline “hakkındaki soruşturmayı kapatabileceğini söyleyip, bunun karşılığında ise maddi talepte bulunduğunu” ifade etti. Bu bilgiyi kendisiyle paylaşan müvekkili hakkında soruşturma olup olmadığını öğrenmek için Lice Cumhuriyet Savcılığı’na gidildiğini belirten Kılınç, yapılan sorgulamada müvekkili hakkında uyuşturucu madde ticaretinden soruşturma yürütüldüğünü ve ifadesinin alınmasına yönelik yakalama kararı çıkarıldığını öğrendiklerini kaydetti. 
 
 
HÂKİME DÖNÜK BASKIYI DOĞRULADI
 
Avukat Ferhat Kılınç, sonrasında yaşananlara dair ise oldukça dikkat çeken şu bilgileri verdi: “Müvekkilim, yetki belgesi verdiğim bir meslektaşımla birlikte adliyeye giderek ifade verilmiştir. İfadeyi beklerken kolluk görevlilerinden yetkili bir kişi tarafından müvekkilim köşeye çekilerek, kendisini tutuklatacağı tehdidinde bulunulmuştur. Bu kişi, ifade işlemine başlanmadan önce odasına girdiği savcı ile görüşmüş, akabinde de müvekkil ifadesi sonrası serbest bırakılması gerekirken tutuklanmaya sevk edilmiştir. O sırada aynı kolluk görevlilerinin kendisiyle görüşmek üzere odasına gittiği Sulh Ceza Hâkimi, bu durumu tutanağa geçirmek suretiyle ‘tarafsızlığına gölge düşürdüğü’ gerekçesiyle dosyadan çekilmiştir.”
 
 
Üst mahkemenin “çekilme” talebini “yasa ve usule aykırı olduğu” gerekçesiyle geri çevirmesi üzerine Sulh Ceza Hâkiminin yanında gözlemci bir başka hâkim ile birlikte müvekkilinin sorgusuna katıldığını söyleyen Kılınç, sorgusu yapılan müvekkili hakkında adli kontrol kararı verildiğini belirtti. 
 
 
YETKİSİ ELİNDEN ALINDI
 
Daha sonra Lice Savcılığı tarafından bu kararla ilgili Diyarbakır Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliğine yapılan itiraz üzerine müvekkili hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarıldığını dile getiren Av. Kılınç, müvekkilini adli kontrolle serbest bırakan Lice Sulh Ceza Hâkiminin de sulh ceza yetkisi elinden alındığını bilgisini paylaştı.
 
 
MUHBİRLERE İŞARET ETTİ
 
Öte yandan soruşturma dosyasındaki “X” ve “Y” adlı muhbir kişilerin bölgede gerçekleşen uyuşturucu operasyonlarının neredeyse tamamında yer aldığına dikkat çeken Kılınç, “Bu durum kolluğun delil elde etme yöntemini şaibeli kılmaktadır” dedi.
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı