Ukrayna: Türkiyelilerin sığındığı cami ateş altında
Haber
11 Mart 2022 - Cuma 21:29
 
Ukrayna: Türkiyelilerin sığındığı cami ateş altında
Ukrayna'nın Mariupol kentinde Türkiye vatandaşlarının sığındığı bir caminin Rus bombardımanından etkilendiği iddia edildi.
Dünya Haberi
Ukrayna: Türkiyelilerin sığındığı cami ateş altında

FERSUDE - Ukrayna'nın doğusunda Azak Denizi kıyısındaki Mariupol kentinde Rus bombardımanından, içinde Türkiye vatandaşlarının sığındığı bir caminin de etkilendiği iddia edildi.

 

Reuters haber ajansının Ukrayna'nın Ankara Büyükelçiliğine dayandırdığı haberde caminin içinde 34'ü çocuk olmak üzere toplam 86 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının bulunduğu kaydedildi.

 

Habere göre Büyükelçilik, yerel kaynaklara dayanarak "kentte sabah erken saatlerden itibaren cami dahil, şehre Rus topçu ateşinin sürdüğünü" bildirdi.

 

Economist dergisinin Türkiye muhabiri Piotr Zalewski de Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Rus birliklerinin Mariupol'deki camiyi topçu ateşine tuttuğunu", camide 34'ü çocuk 86 Türkiye vatandaşının bulunduğunu, Mariupol belediye başkanı danışmanı Petro Andryuşçenko'ya dayandırarak duyurdu.

 

Mariupol Belediye Başkan Danışmanı Petro Andryushchenko, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda "Mariupol’da şu anda 86 Türkiye vatandaşı cami arazisindeki bir sığınakta saklanıyor. Bunların 34'ü çocuk. Ve şu anda Rus ordusu Shirokaya Balka bölgesinden ara vermeden ateş ediyor. Bombalamanın yönü cami binasının olduğu bölgeye yönelik. Mantıklı bir soru ortaya çıkıyor, Sayın Erdoğan bu anlarda Rusların 86 yurttaşını yok edebileceğini biliyor mu? Kendisi, Rusya Federasyonu ile Ukrayna arasındaki anlamsız müzakerelerin garantisiyle sınırlayarak Türkiye vatandaşlarının insanlık dışı yıkımını sakince gözlemleyecek mi?" dedi.

 

Danışman Ukrayna medyasını, bu bilgilerin Türkiye medyasına aktarılmasına yardımcı olmaya çağırdı.

 

"Belki Erdoğan ve Türkiye vatandaşları bunu bilmiyor? Ve belki de, sonunda, bir şekilde birlikte vatandaşlarımızı kurtarmaya başlayacağız?" diye yazdı Andryushchenko.

 

Gordonua / DW Türkçe

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı