Traktörü haczedilen çiftçi, inşaatlarda çalışmaya başladı
Haber
21 Şubat 2021 - Pazar 20:22
 
Traktörü haczedilen çiftçi, inşaatlarda çalışmaya başladı
Tarlasını ekmek üzere olan çiftçinin traktörü son taksit ödenmeyince elinden alındı.
- Haberi
Traktörü haczedilen çiftçi, inşaatlarda çalışmaya başladı

FERSUDE - Kars'ta çiftçilik yaparak geçinen Aytekin Tok, bankadan aldığı krediyi ödeyemeyip traktörü haczedilince İstanbul'da inşaat işçiliği yapmaya giderek 6 nüfuslu evini geçindirmeye çalışıyor.

 

Akyaka ilçesi Büyük Pirveli köyünde yaşayan Tok, bankadan çektiği 11 bin lira borcu 26 bin olunca traktörü icra memurları tarafından götürüldü. Evde yaşlı anne ve babasının yanı sıra eşi ve iki çocuğu bulunan Tok, şu anda İstanbul’da inşaat işçisi olarak çalıştığını, pandemi ve kar yağışı nedeniyle onu da yapamadığını söyledi.

 

Maddi yetersizlik nedeniyle evleri bakımsızlıktan çöken Baba Mehmet Tok, yaşadıkları sıkıntıyı, "Ben 65 yaş maaşı ile burada 5 nüfusa bakmaya çalışıyorum. Oğlum gurbette inşaat işçisi. Evde bir tek hayvanımız yok. Devletten aldığım 65 yaş maaşının bir kısmını borca, bir kısmıyla da 5 nüfusa bakmaya çalışıyorum. Ödeme gücümüz yok. Evimi bile devlet yaptı. Devletimizin bize yardım etmesini istiyorum" şeklinde anlattı.

 

‘TRAKTÖRÜN SON TAKSİTİ KALMIŞTI, ALIP GÖTÜRDÜLER’

Haczedilen traktörün sahibi amca Rıza Tok'un eşi Ayten Tok ise “Eşim traktörü yeğeninin üzerine almıştı. Kendisi de kefildi. Sabah kapıya gelen memurlar garajda bulunan traktörü çekiciye yükleyip götürdüler. Hiç mi vicdanları yok? Ben kadın başıma ne yapayım? Yeğenimizin borcunu ödeyecek gücü yok. Yazın köyde çobanlık yapıyor. Kışın da inşaatta çalışıyor. Evde beş nüfusla mağdurlar.

 

Benim eşim hasta. Tedavi için İzmir'e gitti. Üç oğlum var, üçü de şu anda inşaatta çalışıyor. Evde bir tek hayvanımız yok. Hayvanların hepsini sattık traktörün borcunu verdik. Oğlumun birinin evi geçenlerde uçtu. Borçları ödeyecek gücümüz yok. Ben burada üç oğluma ait on nüfusla kadın başıma kalıyorum. Traktörün son taksiti kalmıştı, alıp götürdüler. Yarın çifte çıkıp ekin ekeceğiz, traktörsüz ne yapalım” diye sordu. (ANKA)

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı