Taliban, hükümetten kadını tamamen sildi
Haber
23 Eylül 2021 - Perşembe 07:04
 
Taliban, hükümetten kadını tamamen sildi
Taliban, yeni Afganistan hükümetinde eksik kalan bakanlıkları da tamamladı. Kadın Bakanlığı dahil hiçbir bakanlık görevinde kadına yer verilmedi.
Dünya Haberi
Taliban, hükümetten kadını tamamen sildi

FERSUDE - Taliban, yeni Afganistan hükümetinde eksik kalan bakanlıkları da tamamladı. Kadın Bakanlığı dahil hiçbir bakanlık görevinde kadına yer verilmedi.

 

 

Taliban Sözcüsü Zabihulalh Mücahid, eksik kalan bakanlıkların da tamamlandığını duyurdu.

 

Yeni rejim, iktidarın Taliban’a geçmesinden üç hafta sonra 7 Eylül günü hükümetin bir kısmını açıklamıştı.  Taliban’ın birçok sorumlusu hükümette yer alıyor.

 

Uluslararası tepkiye rağmen, sadece erkekler ve katı bir çizgide bulunanlara görevler verildi.

 

Sözcü, bunun bir geçiş hükümeti olduğunu, gelecekte daha da güçlendirileceğini söyledi.

 

Mücahid düzenlediği basın toplantısında hükümette Şii Hazaralar gibi etnik azınlık üyelerinin yer aldığını ve ilerde kadınların da yer alabileceğini ifade etti.

 

Uluslararası toplum Taliban’ı eylemleri ile değerlendireceklerini belirtmiş, hükümeti tanımanın kadın ve azınlıklara yönelik muamele ile bağlantılı olacağı konusunda uyarmıştı.

 

Zabihullah Mücahid, Taliban hükümetini tanımayı reddetmenin hiçbir gerekçesi olmadığını savunarak, “Hükümetimizin tanınması, Avrupa, Asya ve İslam ülkeleri de dahil olmak üzere diğer ülkelerin bizimle diplomatik ilişkiler kurması Birleşmiş Milletler'in sorumluluğundadır” dedi.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı