Taliban, gazetecilerin ve kadınların peşinde!
Haber
21 Ağustos 2021 - Cumartesi 07:26
 
Taliban, gazetecilerin ve kadınların peşinde!
Taliban'ın yönetimine geçen Afganistan'da, Taliban'ın özellikle gazetecilere yönelik tavrı gün geçtikçe ortaya çıkıyor. Bir çok suç işleyen Taliban'ın ilk hedef aldığı grupların başında ise kadınlar ve gazeteciler geliyor.
Dünya Haberi
Taliban, gazetecilerin ve kadınların peşinde!

FERSUDE - Taliban'ın yönetimine geçen Afganistan'da, Taliban'ın özellikle gazetecilere yönelik tavrı gün geçtikçe ortaya çıkıyor. Bir çok suç işleyen Taliban'ın ilk hedef aldığı grupların başında ise kadınlar ve gazeteciler geliyor.

 

Medyakoridoru'nun YouTube kanalında Canan Kaya'nın sorularını yanıtlayan Gazetecilikte Kadın Koalisyonu (CFWIJ) Türkiye ve Ortadoğu Koordinatötü Damla Tarhan, Afganistan'daki gazetecilerden gelen mesajları paylaştı. Gazetecilerin neredeyse tamamının hayatının tehlikede olduğunu aktaran Tarhan, Taliban'ın bir ölüm listesi hazırladığını, ev ev dolaşıp gazetecileri aradığını ve sürekli olarak basın mensuplarını tehdit ettiğini söyledi.

 

Tarhan'ın açıklamalarının bir bölümü şöyle: 

 

"Kafanızı keseceğiz' diyorlar!

 

"Şimdiye kadar 2 bin 500 gazeteciden başvuru ve yardım çağrısı aldık. İlk aldığımız mesaj; "Bizi kurtarın, ölmek istemiyoruz" oluyor. Temel olarak hepsi Afganistan'dan çıkmak ve başka ülkelere gitmek istiyor. Çünkü bize ulaşan neredeyse her gazeteci Taliban'dan tehdit maili ya da mesajı alıyorlar. Tehdit maillerini ve mesajlarını bize yolladıkları maile ekliyorlar. Özellikle de kadınları tecavüzle ve genel olarak bütün gazetecileri öldürmekle tehdit ediyorlar. "Sizi ve ailelerinizi ölüdüreceğiz, kafanızı kezeceğiz" diyorlar.

En çok aldığımız mesajlar ise; "Kaç gündür ne yemek yiyoruz ne su içiyoruz, perdelerimizi kapadık, güneş görmüyoruz. Taliban sokağımızda devriye. geziyor ve sadece bize gelmemesi için dua ediyoruz, yapacak hiçbir şeyimiz yok. Sadece saklanmış durumdayız,hiçbir yere çıkamıyoruz." şeklinde oluyor.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı