Tahliyesi istenen 17 yıllık tutuklu serbest bırakılmadı
Haber
22 Şubat 2022 - Salı 15:15
 
Tahliyesi istenen 17 yıllık tutuklu serbest bırakılmadı
AİHM’in verdiği ‘ihlal’ kararı ile yargılamasına yeniden başlanan 17 yıllık tutuklu Ayetullah Ay’ın infazının durdurulmasını talep eden iddia makamının istemi mahkemece reddedildi.
Gündem Haberi
Tahliyesi istenen 17 yıllık tutuklu serbest bırakılmadı

İstanbul'da 24 Ekim 2004 yılında gözaltına alınıp, 30 Ağustos etkinliklerine bombalı saldırı planladığı iddiasıyla yargılandığı davada müebbet hapis cezası verilen Ayetullah Ay'ın mahkûmiyetine gerekçe yapılan delilleri kuşkulu bulan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) “ihlal” kararı vermesiyle yeniden başlayan yargılamaya devam edildi. AİHM’in kararının ardından Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ikinci duruşmaya, sanık Ay tutuklu bulunduğu Sincan 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Avukatları Sinem Coşkun ve Cenk Yiğiter’in hazır bulunduğu duruşmayı Ay’ın yakınları da takip etti.

 

Heyet değişikliği nedeniyle ilk celseye ait zabıtların okunmasıyla başlayan duruşmanın kamera sistemi ile kayda alınması kararlaştırıldı.

 

AY: USULÜNE GÖRE YARGILANMA YAPILMALI

Sonrasında savunma yapması için söz verilen Ayetullah Ay, celse arasında mahkemeye yazılı olarak gönderdiği dilekçesindeki talepleri yinelediğini belirtti. Yeniden yargılamasının tutukluluk koşulları içerisinde yapılmasını istemediğini dile getiren Ay, bu şekilde devam edilmesinin AİHM ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin (AİHS) ihlali anlamına geleceğini ifade etti.

Ay, “Böylesi bir durum yargılamanın sağlıklı yürütülmesini zorlaştıracaktır. Yargılandığım dosyaya AİHM kararı sonrasında da müdahalelerde bulunuldu. Böyle devam etmesi dosyama müdahale edenlerin elini güçlendirecektir” diye konuştu.

 

17 yıldır tutuklu olduğu dosyanın, adresinde bulunduğu ileri sürülen bir telefona dayandırıldığını söyleyen Ay, “Evimde bulunduğu iddia edilen bu telefona dair ilk günden beri dile getirdiğim beyanlar kabul edilmedi. AHİM, verdiği kararla bu delilin evime yerleştirildiğini kabul edip, yargılamanın yenilenmesine karar verdi. Şayet yeni bir yargılama yapılacaksa AİHM’in tespit ettiği eksiklikler doğrultusunda usulüne göre bir yargılama yapılmalı” dedi.

 

AV. COŞKUN: PİLOT KARAR NİTELİĞİNDE

Avukatı Sinem Coşkun ise, yaptığı savunmada AİHM’in müvekkiline dair verdiği ihlal kararının aslında “pilot” bir karar niteliği taşıdığını vurguladı. Mahkemenin, 2004 yılında müvekkilinin evinde yapılan aramaya sürecinden başlayarak yargılama süreci ve hakkında açıklanan gerekçeli karar üzerinden bütünlüklü bir değerlendirmeye gittiğini belirten Av. Coşkun, “AİHM, yerel mahkemenin tarafsızlığını yitirdiği saptamasıyla böylesi bir karara gitmiştir” dedi.

 

'KUMPAS' OLARAK TANIMLADI

Müvekkilinin gözaltı alınması ile hakkında soruşturma ve kovuşturma süreçleri üzerinde ayrıntılı şekilde duran Coşkun, dosyada karşılaştıkları hukuksuzlukları ayrıntılı olarak sıralayıp, bunların tümünü “kumpas” olarak tanımladı. Coşkun, polis kumpası ile 17 yıldır cezaevinde tutulduğunu belirttiği müvekkiline dair hukuksuzlukları göz önüne almalarını istediği mahkeme heyetinden müvekkilinin infazının durdurulmasını talep edip, bu yöndeki emsal kararları sundu.

 

FETÖCÜ SAVCI VE HAKİMLERE İŞARET ETTİ

Avukat Cenk Yiğiter de mahkeme heyetinden AİHM’in 76 sayfalık ihlal kararında müvekkillerine yönelik soruşturma ve kovuşturma sürecinde yaşanan ihlalleri ve hukuka aykırı durumları madde madde tespit ettiğini kaydetti.

Müvekkili hakkında tutuklama kararı veren ve hakkında Gülen cemaatine yönelik soruşturma yürütülen mahkemenin başkanı Dündar Örsdemir’in firari durumda olduğunu belirten Yiğiter, savcı Mustafa Bilgili’nin ise tutuklu bulunduğunu hatırlattı. Bu kişilerin aynı zamanda Kozmik Oda’ya girilmesinde rolü bulunan kişiler olduğunu ifade eden Yiğiter, AİHM’in tespit ettiği hukuksuz kararların altında FETÖ üyeliği ile yargılanan kişilerin çıktığını söyledi. Yiğiter, “Bu dava artık tek başına AİHM kararını uygulamakla ilgili bir durumun ötesine geçip, demokratik bir toplum sistemi inşa edip edemeyeceğimizle ilgili bir dava konumunda” diyerek, müvekkillerinin infazının durdurulmasına ilişkin taleplerini yineledi.

 

SAVCI TAHLİYESİNİ İSTEDİ

Heyetin söz verdiği iddia makamı, sunduğu mütalaasında AHİM kararı ile yargılamanın yenilenmesine karar verilmesiyle Ay’ın infazının durdurulmasını yönünde görüş bildirdi. Sanık Ay ve müdafileri de iddia makamının mütalaasına katıldıklarını ifade etti.

Ay’a ilişkin infazının durdurulması talebini reddeden mahkeme heyeti, duruşmayı 14 Nisan tarihine erteledi. 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı