Suruç Aileleri: Katliam iktidara uzandığı için dava kapatıldı
Haber
27 Ekim 2021 - Çarşamba 12:42
 
Suruç Aileleri: Katliam iktidara uzandığı için dava kapatıldı
Suruç Aileleri İnisiyatifi, dava dosyasının tek sanık üzerinden kapatılmasına tepki göstererek, "Katliam iktidara uzandığı için dava kapatıldı" dedi.
Gündem Haberi
Suruç Aileleri: Katliam iktidara uzandığı için dava kapatıldı

FERSUDE - Suruç Aileleri İnisiyatifi, 33 kişinin yaşamını yitirdiği Suruç Katliamı'na dair açılan davanın tek kişi üzerinden karara bağlanarak kapatılması, dava avukatları ile katliamda yaralananlar hakkında açılan soruşturmalara dair İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi'nde açıklama yaptı. Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İstanbul İl Meclisi Eşsözcüsü Erkan Tepeli, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Eşbaşkanı Elif Bulut ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş ile çok sayıda kişi açıklamaya katıldı. Açıklamada, “Suruç davası biz bitti demeden bitmez” pankartı açıldı.  
 
ADALET MÜCADELESİ
 
Dava avukatlarından Sezin Uçar, dava sürecinde hiçbir taleplerinin karşılandığını belirtti. Olayın davada adı geçen 3 kişiyle sınırlı olmadığını aktaran Uçar, “Katliamla bağlantılı birçok kamu görevlisi olduğu gibi birçok İŞİD üyesinin olduğunu da biliyoruz. Bunların açığa çıkarılması ve faillerin yargılanmasını talep ediyorduk. Savcılık ve Urfa 5'inci Ağır Mahkemesi bu katliam gerçekliğini görmezden geldi, faillerin yargılanmasının önüne geçtiler" dedi. 
 
Suruç Katliamı dosyasıyla DAİŞ ve devlet bağlantılarının ortaya çıktığına dikkati çeken Uçar, "Bu dosyanın bu şekilde kapatılması adalet mücadelesinin kapatılacağı anlamına gelmiyor. Kamu görevlileri de dahil tüm failler yargılanana kadar mücadelemiz sürecek" diye belirtti.
 
KATLİAMLAR ARASINDAKİ BAĞ
 
HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Elif Bulut, ailelerin yürüttüğü adalet mücadelesinin yanında olduklarını ifade etti. Katliamının aydınlatılmasının "domino taşı etkisi" yaratacağını ve diğer katliamlarla bağlantısı da ortaya çıkaracağını söyleyen Bulut, "Eğer bu mahkeme adil bir yargılama yapacak olsaydı Suruç Katliamı zaten hiç yaşanmayacaktı ve ülkenin bambaşka bir gündemi olacaktı. Bu tür katliamlar, hepimizin sürdürdüğü mücadeleyi durdurmaya yönelik bir katliamdı. Çünkü akabinde Ankara ve Diyarbakır’da bu katliamlar yaşandı. Bu Türkiye’nin karanlık tablosunun bir süreciydi. Bu sürecin aydınlatılmaması için Suruç davasının kapatılması gerekiyordu" ifadelerini kullandı. 
 
AİLELERİN TEPKİSİ 
 
Suruç ailelerinden Feti Aydın, mahkemede dava avukatları hakkında soruşturma açılmasına tepki gösterdi. Mahkemenin başından beri kendilerine söz hakkı vermediğini kaydeden Aydın, “Sözde biz mahkemeyi tehdit etmişiz. Bizim onları tehdit etme gibi bir olanağımız olamaz. Çocuklarımız ölmüş ama biz konuşamıyoruz. Hepimiz başka bir yerden mahkemeye katılıyoruz. Konuşmamıza izin verilmiyorsa niye mahkeme kuruluyor? Sanıklar mahkemeye çıkarılmadan karar verildi. Bunu kabul etmiyoruz. Onlar için bu dava kapandı ama bizim için kapanmadı” dedi.
 
‘KATLİAM İKTİDARA UZANDI'
 
Suruç gazisi Koray Türkay, delillerin saklandığı ve dosyanın kapatıldığını ifade etti. Mahkemeyi "adil olmamakla" eleştiren Türkay, "Mahkeme heyeti duruşmayı çok ideolojik ve siyasal bir yaklaşımla ele aldı. Suruç davasını kapatmak katliamı kabul etmektir. Tutuklu sanık bile hakime 'Neden bu katliamı araştırmıyorsunuz?' diye sordu. O bile bir serzenişte bulundu. Bu katliam iktidara uzanmıştır. Bu yüzden kapatıldı. Bu katliamdan sorumlu olan herkes hesap verene kadar peşini bırakmayacağız” şeklinde konuştu. 
 
SUÇ DUYURUSU
 
Suruç ailelerinden Ahmet Özkan, dava sürecinde tahrik edildiklerini kaydetti. Özkan, "Her türlü baskıyı gördük. Dönemin Başbakanı Davutoğlu, 'Konuşursam yer yerinden oynar' dedi. Neden hala suskun?  Hangi yüzlü insanlardan oy istiyor? 500 insan onun döneminde öldü. Onun da peşini bırakmayacağız.  Bizim için bu dosya kapanmadı" diye kaydetti. 
 
Mahkeme heyeti hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını aktaran Yasin Can ise, "Çünkü onlar suç işledi. Kobanê yolculuğu Türkiye ve Kürdistan arasında kurulan köprüydü” dedi. 
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı