SSPE hastası aileleri bilimsel araştırma yapılsın talebi ile Sağlık Bakanlığı önünde
Haber
17 Ocak 2022 - Pazartesi 11:06
 
SSPE hastası aileleri bilimsel araştırma yapılsın talebi ile Sağlık Bakanlığı önünde
SSPE hastası çocukların aileleri bilimsel araştırma yapılsın talebi ile Sağlık Bakanlığı önünde bir araya geldi.
Sağlık Haberi
SSPE hastası aileleri bilimsel araştırma yapılsın talebi ile Sağlık Bakanlığı önünde

FERSUDE - Sibel TEKİN

SSPE hastalığı yanlış aşı uygulaması sonucunda kızamık mikrobunun beyne yerleşmesi sonucu olan bir hastalık. Geçmiş yıllarda Sağlık Bakanlığı yapan Osman Durmuş zamanındaki aşı politikası sonucu resmi kayıtlı 2000 çocuk bu hastalığı taşıyor. Soğuk zinciri kırılmış ya da tek doz uygulanan aşılar hastalığa neden oluyor diye biliniyor.


2014 yılında aileler TÜBİTAK tarafından hastalığın araştırmasının yapılması için Ankara'da eylem yapmıştı. Eylem sonrası TÜBİTAK'ta çalışma başlamıştı. 2016 yılında OHAL döneminde ihraç edilen akademisyenler olması nedeni ile araştırma aksadı.


TÜBİTAK'ın üstlendiği sağlık araştırmaları 7 yıl önce kurulan TÜSEB (Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı) tarafından yapılıyor artık. Aileler 18 Ekim 2021'den önce konuya dair araştırma yapılması için eylem kararı almıştı. Söz konusu tarihte TÜSEB tarafından SSPE Hastalığının tedaviye yönelik bilimsel araştırma projesi başlığı açılınca eylem iptal edilmişti.

 


Son başvuru tarihi 2 Aralık 2021 olan proje başvurularına ailelerin yanında olan ve konu üzerine çalışan bilim insanlarının iki projesi dahil toplam yedi proje başvuru yaptı. Fakat 'ülkeye stratejik ve milli olarak bir katkısının olmaması nedeni ile' araştırma başvuruları reddedildi.


Ölümcül bir hastalık olan SSPE'nin araştırılarak tedaviye çözüm bulunması ailelerin talebi. Bu nedenle 17 Ocak 2021 tarihinde Sağlık Bakanlığı önünde aileler eylem yaptı. Daha önce hastalığın araştırılacağına dair bilgilendirildiklerini ama verilen sözlerin hayata geçmediğini ifade ediyorlar ve "Kandırıldık!" diyorlar. Proje başvurularının kabulüne kadar mücadeleye devam edeceklerini belirtiyorlar.

 Birçok şehirden gelip bir araya gelen aileler Sağlık Bakanlığı önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamanın ardından Ankara milletvekili Murat Emir aileler ile görüştü. Bakanlıktan yetkili biri ile görüşmeden ayrılmayacağını belirten aileler Bakanlık önünde bekliyorlar

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı